Aby mráz zastihol strechu v najlepšej kondícii

Aby mráz zastihol strechu v najlepšej kondícii
30. októbra 2017 Wordbajan Wordpress

Letné dažde s nepríjemným vetrom dokážu preveriť stav vašej strechy len čiastočne. Tým skutočným testom býva vždy zimné obdobie a mrazy, ktoré sú v našej oblasti ešte stále dosť intenzívne. Aby strecha slúžila aj počas zimy k našej spokojnosti, dôkladne si treba jej návrh premyslieť už počas stavby.

Myslieť by ste mali pred, nie po

Nebolo to tak dávno, čo sme písali o okresaných výhodách betónovania v chladnom počasí. No a keďže sa hovorí, že strecha je piatou fasádou domu, je našou povinnosťou sa v nepriaznivom počasí povenovať aj jej.

V prvom rade sa zameriame na tých, ktorí ešte len výstavbu strechy plánujú, resp. ktorým už zateká do kabáta. Jednoducho na tých, ktorí chcú mať novú strechu a chceli by okrem iných výhod vedieť, ktorá krytina im najlepšie poslúži aj v zimnom období.

Podstatná je nasiakavosť

Jedna strecha má také výhody, druhá hentaké nevýhody, tretia zas úplne niečo iné. O tom sme už ale tiež písali. Presnejšie v článku o rôznych druhoch strešných krytín. Ale čo strecha v zime? O tom sme sa už nezmienili.

Nikto, samozrejme, nechce, aby mu ukrutný mráz nejakým spôsobom poškodil či zdehonestoval strechu. Hlavne v 21. storočí, kedy je možností naozaj neúrekom. Alfou a omegou odolnosti krytín voči mrazu je ich nasiakavosť. Je to logické. Čím vyššie percento nasiakavosti prináleží danej krytine, tým je to počas zimného obdobia horšie.

Prečo sa báť práve vody?

No pretože v zime zamŕza. Rozpitvajme si to ale dopodrobna. Nízka nasiakavosť znamená homogénnu štruktúru bez malých kapilárov v štruktúre, čo má za následok jedinečnú mrazuvzdornosť. To umožní v porovnaní s bežnými krytinami montáž takejto kvalitnej krytiny aj v extrémne zaťažujúcich podmienkach prostredia, ako je napríklad vysokohorské podnebie. Nízka nasiakavosť umožní odolať krytine mrazu bez výrazného poškodenia štruktúry a homogénnosť takejto štruktúry umožní väčšiu záťaž snehom. Ďalej umožní krytine odolávať aj pôsobeniu vplyvom kyslých dažďov, ktoré nemajú možnosť prenikať do štruktúry a tak ju nemôžu poškodzovať.

Plech, betón či škridla?

Najmenej nasiakavá krytina je, pochopiteľne, tá plechová. Pri striedaní tepla a mrazu počas dňa a noci nehrozí nasiaknutie materiálu vlhkosťou a následne jeho prasknutie, resp. odlomenie, ako sa často stáva napríklad pri niektorých betónových krytinách. No a keď sme už pri tom betóne, tak ten síce nasakuje trochu vody, no čo sa týka pevnosti, ide o najodolnejší materiál. Je známe, že nánosy snehu vedia poriadne zaťažiť strechu. Vďaka použitiu hrubšieho štrku a kvalitného cementu znesie betónová strecha zaťaženie až vyše 300 kg.

Vráťme sa ale predsa ešte na chvíľu k predchádzajúcemu článku o typoch strešných krytín. Z neho možno usúdiť, že najlepšie všeobecné vlastnosti nemá ani plechová strecha, ani tá betónová. Najlepšie sa ukázala klasická pálená škridla. Ale ako je na tom jej nasiakavosť? No, musíme byť v tomto úprimní a tvrdiť, že pomerne vysoká. Nasiakavosť u bežných pálených škridiel prekračuje až 8 %, pričom je tak až o pol kila ťažia ako suchá. Podotýkame, nasiakavosť „bežných“ škridiel! Voda sa tak v zime premenia na ľad, zväčšuje svoj objem a poškodzuje povrch aj statiku škridly.

Poškodená strecha? S Tondachom nikdy!

K bežným škridlám sa určite neradia tie od spoločnosti Tondach. Špičková štruktúra niektorých modelov v kombinácii s bohatou tradíciou kvality túto značku, patriacu pod spoločnosť Wienerberger, predurčuje k tomu, aby jej krytiny boli odolné aj voči nasiakavosti. Aspoň keď ide o porovnanie s obyčajnými pálenými škridlami. Dôkazom je už len pridaná hodnota, ktorú pri predaji krytín Tondach ponúka. Je ňou 33 ročná záruka, počas ktorej vám spoločnosť bezplatne vymení všetky škridle, ktoré už nespĺňajú kvalitatívne vlastnosti stanovených noriem.

Zachráni vás poriadna revízia

Tí, ktorí ešte len plánujú novostavbu strechy či jej výmenu, majú dostatok času, aby si správne vybrali. Na druhej strane sú však tí, ktorí rozsiahlu rekonštrukciu v plánoch nemajú, pričom potrebujú len vedieť tú správnu údržbu, ktorá im aj napriek zime životnosť krytín čo najviac predĺži.

Kontrola strešnej krytiny (či už to len vizuálna, alebo kompletná revízia), preverenie úžľabia, lemovania komínov a spojovacích prvkov, vyčistenie odkvapov či oprava poškodených miest. To všetko patrí k základnej údržbe zdravej a silnej strechy pred blížiacim sa dažďom, mrazom aj snehom. O nej si už ale povieme niečo viac nabudúce. Na záver pamätajte, že keď nenecháte nič na náhodu, žiaden severák ani dedo mráz vašu strechu nepremôžu a budete si na nej môcť vychutnať aj kávičku. 😉