V objatí správnych stien štuple do uší nepotrebujete!

V objatí správnych stien štuple do uší nepotrebujete!
16. októbra 2017 Lenka Zummerova

hluk v dome

Chystáte sa stavať dom, no už pri plánovaní vás neustále škrie myšlienka, že okolie je moc hlučné? Riešenie je jednoduché. Opäť treba myslieť dopredu, nie potom hasiť neuhasiteľný oheň. Pri stavbe či rekonštrukcii sa tak žiada využiť pomoc kvalitného stavebného materiálu s výbornými akustickými vlastnosťami, ktoré vás ochránia pred akýmkoľvek hlukom. 

Načo hasiť oheň/zvuk, keď nikdy nemusí splanúť?

Flexibilita, tepelná izolácia, akumulácia tepla, vlhkosť, požiarna odolnosť, trvanlivosť, úspora energie. Na to všetko treba pri výbere stavebného materiálu prihliadať. Častokrát sa ale zabúda na zvukovú izoláciu, nad ktorou niektorí mávnu rukou. Potom je ale neskoro hundrať, ako zvonku bzučí tá alebo hentá mucha. Všade možne potom zháňajú zvukovo tesniaci materiál, ktorý dopĺňajú už do postavenej stavby. Stačí však akákoľvek miniatúrna trhlina v doplnkovej akustickej izolácii a sú opäť „nahratí“.

„Najhluchšie“ sú tehly!

Nie je žiadnym tajomstvom ani žiadnou prelomovou novinkou, že výborné zvukoizolačné vlastnosti spĺňajú steny a priečky postavené z tradičných tehál. Vďaka ich hmotnosti, konštrukcii či štruktúre nie je za normálnych okolností potrebná žiadna dodatočná zvuková izolácia.

hluk

Vybrať si potom už len treba z bohatej ponuky na trhu, ktorý ponúka pálené tehly rôzneho druhu, typu a značky. Stavební odborníci zo stavebnín Stova Baumarket vám odporúčajú tehly značky Porotherm, ktoré sa môžu pochváliť všetkými výhodami, ktoré v sebe tehla môže ukrývať. Tehlový dom ako celok s týmito tehlami spĺňa najnáročnejšie požiadavky navrhovania, stavebnej fyziky, ekológie aj samotnej kvality bývania.

Vyhráva Porotherm AKU Profi

Keď sa pri výbere muriva rozhodnete pre Porotherm, na rade je výber konkrétneho typu tvárnic. Nároky na ochranu proti hluku sa neustále zvyšujú, preto v roku 2015 uviedla firma Wienerberger na trh novinku s takmer revolučným riešením. Svetlo sveta uzreli brúsené akustické tehly Porotherm AKU (AKU-Akustik) Profi. Tie majú vďaka špeciálnemu systému dierovania a ozubenia výborné akustické parametre. Dôležitým ukazovateľom je v tomto smere tzv. vážená vzduchová nepriezvučnosť, ktorej hodnota dokonca presahuje normy STN. Tehly sú preto vhodné pre použitie do tých najhlučnejších podmienok.

PTH_25_AKU_Z-format1920x1280

Okrem spomínaných akustických vlastností majú brúsené tehly Porotherm AKU Profi ešte jednu veľkú výhodu. Tou je rýchlejšie murovanie až o 30 % oproti klasickému murovania. Okrem toho majú aj vysokú pevnosť, sú hygienicky a zdravotne nezávadné, ekologické, pričom nadštandardne akumulujú teplo.

Preverené machrami v laboratóriu

Wienerberger dokonca ponúka tehly Porotherm AKU Profi v rôznych hrúbkach či veľkostiach. Rozdielna hrúbka muriva napovedá, že ide o rôzne účely použitia s rozdielnymi parametrami. Pri návrhu akustických tehál sa rakúska spoločnosť snažila optimalizovať všetky parametre, ktoré by pomohli dosiahnuť čo najlepšie zvukovoizolačné parametre steny. Vhodnosť surovín z jednotlivých výrobných závodov na výrobu akustických tehál firma overovala laboratórnymi skúškami. To, aká tehla Porotherm AKU Profi bude najlepšie pasovať vám, si môžete prečítať v príspevku o Akustických stenách z tehál Porotherm. No a keď máte chuť čítať ešte viac, zahĺbte sa do významu váženej vzduchovej nepriezvučnosti, ktorá je pri akustike tehál zásadná. Viac v českom článku Akustika.

lietadlo nad domom

Nezabúdajte, že dokonale odhlučnený dom závisí nielen od izolácie stien, tvaru izieb, ale aj stropu, podláh, priečok, schodiska či iných súčasti domácnosti. Brať do úvahy musíte jednoducho všetko možné i nemožné. Aj napriek tomu najväčšia tiaž stále spadá na steny, presnejšie, použité murivo v nich. Vyberajte rozvážne, teda správne, a nad hlavami vám pokojne môže prebzučať aj lietadlo. 😉

zdroj: wienerberger.sk, stavebnik.sk
foto: shutterstock.com