Je váš kozub na zimu pripravený?

Je váš kozub na zimu pripravený?
6. novembra 2017 Wordbajan Wordpress

K lekárom treba chodiť, aj keď vás netrápi žiaden zdravotný problém. Minimálne raz ročne na preventívnu prehliadku. To isté by malo platiť aj pri kozuboch, pretože kachliari a kominári z väčšej časti riešia už len havarijný stav.

Aby vám pec nespadla

Nie je nič nostalgickejšie a útulnejšie, než keď počas chladných pracovných dní zaľahneme s hrnčekom v ruke pred žeravý krb. Aj zrejme preto tvoria kozubové vložky až 70 % lokálnych spotrebičov na Slovensku. Vlastniť  nejakú piecku či kozub ale neznamená len prikladať klátiky a vyberať popol. Pred poriadnymi mrazmi, teda pred vykurovacou sezónou, by si mal každý majiteľ pece, kozuba či kotla, zaistiť dostatočnú revíziu, aby ich miesto Santových saní nenavštívili nepríjemné problémy. Základnú údržbu zvládne bez problémov hocikto a nie je k tomu potrebné ani drahé vybavenie.

Čím skôr, tým lepšie!

Každá pec má komín. V každom komíne sa vytvárajú sadze. Je potrebné sa v prvom rade venovať práve im, inak sa Santa (ako v amerických filmoch) cez váš komín určite neprepchá. Sadze môžu dokonca tak zhrubnúť, že ľahko môžu aj vzbĺknuť. A ak si myslíte, že na kontrolu hrúbky sadzí vám postačí staré-dobré zrkadielko, hazardujete vo veľkom. Komín síce môže mať ťah, no absolútne nemáte šajnu, aká hrúbka nánosu sa v ňom nachádza.

Keď sú sadze práškovité či vláknité, ich odstránenie nebude problémom. Horšie to je vtedy, keď komín laboruje so zmesou hrubých sadzí v kombinácii s mastnou hmotou (dechtom). No a úplne najhoršie na tom je, že spaliny sa neusadzujú len v komíne, ale vo všetkých možných i nemožných zákutiach. Vtedy vám oceľové kefy a reťaze nepomôžu. Budete potrebovať špeciálne kefy, vysávače či dokonca kominársku chémiu.

Čistejší deflektor = väčší výkon

Ďalšou dôležitou časťou kozuba je tzv. deflektor. Ide o doskovitú súčiastku nad ohniskom, ktorá zabrzďuje tok splín, čím teda navyšuje výkon a účinnosť vložky. Avšak čím viac je efektívnejší, tým viac je aj zraniteľnejší. Čistenie sadzí sa teda zásadným spôsobom podpisuje pod životnosť deflektora. Háčik môže nastať len vtedy, keď sa nedá odmontovať. Netreba ale hádzať flintu do žita, vystačíte si s kefou na čistenie fliaš.

Vložka, tesnenie, sklo

Čo sa týka nemenej dôležitej údržby kozubovej vložky, tak tam sa treba zamerať najmä na prívod vzduchu a jeho ťah. Mechanizmus prívodu vzduchu je treba poriadne povysávať. Ak ani po vyčistení dym do vložky a komína dostatočne nenasáva, je potrebné riešiť problém s odborníkom.

Radíme vám tiež skontrolovať tesnenie na dvierkach. To musí byť stopercentné! Pri čo i len malej chybe, nedostatku či utŕženej časti treba tesnenie ihneď vymeniť. Podceňovať netreba tiež sklo, ktoré je vhodné čistiť po približne 4 až 6 kúreniach. Ale čím to zadymené sklo vyčistiť?

Popol ako najúčinnejší čistič

Použitie jemného popola je síce nezvyčajným, no o to lepším spôsobom čistenia krbového skla. Potrebujete k tomu len jemný obrúsok alebo novinový papier a, samozrejme, čo možno najjemnejší popol. Čistite tak, že krúživými pohybmi opatrne prechádzajte cez celú plochu skla, pričom striedajte obrúsky s novým popolom. Po takomto vyčistení bude sklo dokonale čisté a pritom to nestojí nič, len trochu námahy. Ak tejto technike „starých materí“ neveríte, pomôžte si predsa len čistiacimi saponátmi. V žiadnom prípade však nepoužívajte drôtené kefy, oceľové vlny či brúsny papier. Sklo sa po tomto „nálete“ síce bude lesknúť, no s ryhami.

Dobrá rada nad zlato

Na záver si už len zapamätajte dôležitú formulku. Kúrenie je horenie a horenie je oxidácia. Aj oheň potrebuje dýchať! Inak čmudí, prská, dymí. Doba sa poriadne zmenila, dnes máme iné spotrebiče a iné, podstatne úspornejšie domy. Aj pece sú už o inom. Netreba byť (v tomto prípade) nadmerne šetrní, aby ste kupovali lacné vykurovacie systémy a neskôr vydávali peniaze za opravy. Nie je to však len v kvalite pece či krbu. Viac ako 50 % porúch je zavinených nesprávnou obsluhou či podcenením údržby. Aj tento článok je akousi osvetou, aby sa rozumne šetrilo, chránilo majetok i dokonca životy. Snáď bude užitočný aj vám.

zdroj: Ing. arch. Vladimír Institoris, Stavba a prevádzka domu, Všetko o bývaní 02/2016, Urob si sám; ceskestavby.cz