Aj tehly chcú na zimu obliecť. Ušetria hŕstku peňazí!

Aj tehly chcú na zimu obliecť. Ušetria hŕstku peňazí!
13. novembra 2017 Lenka Zummerova

zateplenie

O zateplení domu sa dnes skoro všade dočítate, susedia o tom hovoria na ulici. Nie je na tom nič zarážajúce. Náklady na energie rastú a tak sa väčšina snaží ušetriť. Niektorí už investovali do tehál, no šetrenie by chceli ešte o niečo zintenzívniť. Dajú sa ale tradičné tehly vôbec zatepliť?

Tehly stále kraľujú

Tepelná izolácia v rámci hrúbky steny, tepelná izolácia chránená pred poveternostnými vplyvmi a mechanickým poškodením, vysoká pevnosť muriva a dobrá akumulácia tepla. Výborné tepelno-izolačné a tepelno-akumulačné vlastnosti, kvalitná priedušnosť. Murivo, ktoré netreba dodatočne zatepľovať, murivo, ktoré výrazne šetrí náklady na vykurovanie. Ktorý materiál oplýva týmito vlastnosťami? No predsa tradičná pálená tehla. My odporúčame značku Porotherm, o ktorej výhodách sme sa zmienili nie v jednom článku. Aj napriek neodškriepiteľným výhodám ale mnohým vŕtajú v hlavách iné…

(Ne)zodpovedané otázky

Rastúce nároky na energetický štandard stavieb však dlhodobo núti majiteľov dodatočne posilniť aj výborné vlastnosti tehly. Zatepliť, alebo nezatepliť tehlovú stavbu? Bude tehlový dom po zateplení “dýchať”? Dá sa tehla vôbec zatepliť?? Dá!!! Tie tri výkričníky znamenajú, že zateplenie pasuje na tehlu ako riť na šerbeľ. Samozrejme, niektoré tehly vďaka svojim mechanickým vlastnostiam obľubujú zatepľovací systém viac, niektoré menej. Napríklad pálená tehla Porotherm je vďaka svojim mechanickým vlastnostiam veľmi vhodným podkladom pre tepelno-izolačné systémy.

zateplovanie

Dom s maximálnou úsporou

Prečo sa vlastne oplatí prikryť dom ďalšou dekou, keď má tehla Porotherm veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti? Zateplením obvodových stien totiž možno dosiahnuť ešte výraznejšie úspory nákladov na vykurovanie. Nevýhodou pri tomto len ostáva, že z tlaku ušetrených mincí reálne hrozí rozbitie vášho prasiatka, pričom nemusíte stavať žiadne nízkoenergetické či pasívne domy.

PTH_38_T_Profi-format1920x1280

Pri zateplení tehlového domu tiež dochádza k ochrane nosnej a obvodovej konštrukcie pred nepriazňou klímy, čo predlžuje jeho celkovú životnosť. Dobre zateplená fasáda tiež zamedzuje prenikaniu hluku z rušného prostredia. No a keď chcete zabiť dve muchy jednou ranou, pri stavbe domu myslite na Porotherm AKU Profi. Tie majú vďaka špeciálnemu systému dierovania a ozubenia výborné akustické parametre. Zateplený masív stavby okrem toho zabezpečí, že cez leto do domu horúčava neprenikne, ale bude v ňom príjemný chládok.

Aj na izolačnom materiáli záleží!

Pálené tehly Porotherm sú vďaka svojim mechanickým vlastnostiam vhodným podkladom pre zateplenie. Tradičná technológia výroby, ktorej súčasťou je výpal, zaisťuje, že sa tehly na stavbu dostávajú s nulovou expedičnou vlhkosťou. A ak sa počas výstavby dostane do tehál nejaká vlhkosť, veľmi rýchlo sa jej dokáže zbaviť.

vrstvy

Svoju rolu však zohráva aj vhodný výber zatepľovacieho systému. V prípadne zle zvolenej izolačne skladby, a hlavne neodbornej inštalácie, nemusí zateplenie spĺňať svoj účel a v konečnom dôsledku neprinesie predpokladanú finančnú úsporu, ale len ďalšie náklady. Keď si teda neviete rady, Jozef Suchý, vedúci oddelenia stavebnín v Stove, vám s výberom toho správneho zateplenia iste rád poradí.

zdroj: ireceptar.cz, wienerberger.sk