Strecha je piatou fasádou. Nenechajte preto nič na náhodu!

Strecha je piatou fasádou. Nenechajte preto nič na náhodu!
26. septembra 2017 Wordbajan Wordpress

Prší, prší, len sa leje, mačička sa z okna smeje. Áno, jeseň je v plnom prúde. Avšak mačička sa možno smeje, no vám je zo sychravého počasia skôr do plaču. Nejak astronomicky by to ani nevadilo, keby vám nezatekala strecha, že? No, nič sa nedá robiť. Látať a látať sa donekonečna nedá, chce to novú strechu. Hups, ale akú?

Nie je to len o vzhľade

Pri výbere strechy máte k dispozícii množstvo tvarov, ale aj materiálov, z ktorých môžu byť vyhotovené. Škridla, plech, asfalt, bridlica, eternit, šindeľ, plast. Ktorá krytina je TOP? Nie je jednoduché zodpovedať túto otázku, pretože každá krytina má svoje pre a proti. Pri výbere novej strechy je potrebné venovať čas najmä trom hlavným vlastnostiam. Funkčnosti, životnosti a vzhľadu. Okrem umiestnenia domu, nadmorskej výšky, miestnych klimatických podmienok treba zohľadniť aj sklon strechy aj zodpovedajúce miesto v kombinácii s vašimi nápadmi. Netreba zabúdať ani na plánovanú výšku investície, ktorá vo veľa prípadoch rozhoduje.

Kto z koho?

Prehnaným šetrením už pri výbere strechy však môžete „kopnúť vedľa“. Práve nekvalitnou krytinou uniká podľa analýz viac ako 30 % tepla! Naopak, kvalitná a dobre remeselne zhotovená strecha môže nielen znížiť náklady na vykurovanie, ale aj ochrániť interiér pred nežiaducim hlukom či dokonale splniť protipožiarnu úlohu. V súčasnosti je na trhu striech od výmyslu sveta, preto sa výber môže zdať pomerne náročný. My vám poradíme:

Pálená škridla

Začneme hneď tým najtradičnejším materiálom. Ide o najrozšírenejšiu krytinu, ktorá sa používa už vyše 4 000 rokov. Dlaždice je možné položiť na strechy so sklonom iba 12 °, pričom ich životnosť môže dosiahnuť až 100 rokov! Krytina má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a odolnosť voči UV žiareniu či kyslému dažďu. Kvalitná škridla je farebne stála aj bez dodatočnej údržby a nevyžaduje žiadne dodatočné nátery. Nevýhodou je možno len krehkosť, vyššia hmotnosť či cena. Avšak, investícia sa vám pri tejto krytine viacnásobne vráti.

My odporúčame pálené škridly značky Tondach, ktoré sa pýšia celou radou výhod. Spomenieme preto len jednu z nich. Krytiny si udržiavajú neskutočnú farebnú stálosť aj bez dodatočnej údržby, pričom nevyžadujú žiadne dodatočné nátery. Krytina spod rúk rakúskej spoločnosti Wienerberger je aj preto pre nás absolútnou špičkou.

Mimochodom, na vybrané modely škridiel Tondach máme teraz v Stova Baumarket špeciálne narodeninové ceny. Čekujte v tomto letáku!

Poriadne betóny

Samozrejme, nie tie hokejové, ale strešné. Môže sa to zdať prekvapivé, no aj v tomto prípade sa jedná o pomerne prírodný materiál. Základom tejto krytiny je totiž kremičitý piesok, portlandský cement, voda a oxidy železa, ktoré dodávajú farbu. Životnosť u tohto materiálu sa pohybuje od 50 do 80 rokov. Strecha je mrazuvzdorná a, pochopiteľne, veľmi odolná.

Nevýhodou je farebná stabilita, ktorá ani náhodou netrvá po celú životnosť betónových krytín. V porovnaní s pálenými škridlami strácajú svoj vzhľad oveľa rýchlejšie, čo možno vidieť už po 15 rokoch od výstavby. Po tejto dobe sú dokonca náchylnejšie aj na rôzne znečistenia a hlavne mach.

Plechová ľahkosť

Len pozor na to, aby tej streche nenarástli krídla. Jasné, keď nežijete niekde na Floride, kde neustále hrozí nejaký ten hurikán, sa vetra až tak báť nemusíte. Aj plechová krytina totiž dokáže byť odolná, ľahká a relatívne lacná. Tí, ktorí premýšľajú o plechovom zastrešení, by mali uvažovať o nových modeloch, ktoré sa vyrábajú v podobe veľkoplošných tabúľ alebo vo forme tašiek. Tento nový spôsob výroby strešných krytín predlžuje životnosť až na 120 rokov. Či také alebo hentaké, pamätajte, že veľkého hluku pri daždi a horšej izolácii sa nezbavíte.

Lacný asfalt

Vďaka svojej konštrukcii sú asfaltové šindle odolné voči poveternostným vplyvom a na rozdiel od plechových strešných krytín lepšie absorbujú hluk v daždi. Síce sa jedná o lacnú variantu, dávajte si pozor na výrobky, ktoré sú príliš lacné. Môžu čoskoro stratiť ochranný posyp, rýchlo zostarnúť a skrehnúť.

Ušľachtilá bridlica

Kvalitná štiepaná bridlica má vynikajúcu mechanickú pevnosť a pružnosť, nezameniteľný hodvábny lesk, dobré tepelnoizolačné vlastnosti či tlmenie zvuku. Krytina je mrazuvzdorná, nehorľavá a odolná voči vetru i dažďu. A aj keď sa jedná o bridlicový kameň, strecha je veľmi ľahká. Preto musíte rátať s tým, že si poriadne klepnete po vrecku, pričom bez pomoci odborných pokrývačov sa nezaobídete.

Cementové šablóny

Neschválne známe, rakovinotvorné eternitové dosky boli nahradené šablónami z cementových vlákien. Ide o zdravotne nezávadnú náhradu, ktorá je dostatočne odolná voči poveternostným podmienkam. Nezabúdajte však na to, že jednotlivé prvky sa veľmi kostrbato vymieňajú.

Recyklovaný plast

Plastové krytiny sú trochu nezvyčajné, ale sú ľahké, silné, odolné voči kyselinám, korózii a oxidácii. Inštalácia je rýchla a jednoduchá, s dlhou životnosťou. Nie všetky plasty však zapadajú do obytného domu. Rovnako ako u asfaltových šindľov majú tendenciu strácať celkový dojem a sú čiastočne horľavé.

Vôňa dreva

Avšak aj vôňa ohňa. Krásu a radosť z prírodného materiálu ale môžu najlepšie poskytnúť jedine drevené šindle. Ide o ten najprírodnejší materiál s výbornou zvukovou a tepelnou izoláciou. Na ten oheň si ale fakt dávajte sakramentský pozor.

Do kvalitnej krytiny sa investovať naozaj oplatí!

Povráva sa, že strecha je klobúkom domu. Toto ale nie je len povera! Krytina vás musí ochrániť pred zlým počasím a pritom vždy padnúť do oka. Zároveň si musíte uvedomiť, že žiadna časť stavby nie je vystavená silnejším vplyvom počasia. Preto pri výbere krytiny na svoj rodinný dom by ste mali byť dostatočne opatrní aj trpezliví. Správne dokončená strecha by mala byť kombináciou vhodne použitej konštrukcie, materiálov a vkusu, do ktorého sa oplatí investovať. Na záver teda pamätajte, že lepšie je bývať v kúte na kvalitnej streche, než s náladovou ženou v dome. 😅

zdroj: wienerberger.sk, ireceptar.cz, mojdom.zoznam.sk, krytina.sk