Čo tak si vymaľovať jeseň bez dažďa a chladu?

Čo tak si vymaľovať jeseň bez dažďa a chladu?
18. septembra 2017 Lenka Zummerova

chmurave pocasie

Och… jeseň prichádza, leto melie z posledného. Je to tak, nič sa nedá robiť. Síce nás horúce lúče navštívia opäť o rok, s chmúravým, hmlistým počasím sa akosi nie a nie zmieriť. Čím iným, keď nie farbami, sa dá jeseň a prichádzajúca zima vylepšiť?

Stará (ne)dobrá prírodoveda

Vonku je čoraz chladnejšie a tmavšie, no príroda nám to aspoň odpláca úžasnou scenériou farieb. Predovšetkým listy na stromoch sa dokážu zmeniť na nepoznanie. Tak sme si na to zvykli, že už to nejak ani neriešime. Zamysleli ste sa ale niekedy, prečo takým výrazným spôsobom menia farbu?

Áno, je to celá veda. Presnejšie biochémia. Stromy a ich listy žijú na základe fotosyntézy. Vlastne, z hľadiska existencie súčasného života sa fotosyntéza považuje za najdôležitejší proces na našej planéte. A na tú si iste neradi spomínate ešte zo základnej školy, že? Je to proces, pri ktorom rastliny využívajú energiu zo slnka na premenu oxidu uhličitého a vody na cukry (sacharidy). Kľúčovou zložkou tejto premeny je chlorofyl, ktorý sa nachádza v listových bunkách. No a práve vďaka tejto zložke sú listy v lete zelené. Keď je slnka už ale menej a menej, tak aj produkcia chlorofylu je prirodzene menšia.

shutterstock_305256131

Keď sa chlorofyl znižuje, ostatné chemické zlúčeniny sa stávajú viditeľnými. Karotenoidy a flavonoidy sú chemickými príbuznými, ktoré na stromoch vidíme v podobe žltej, oranžovej, až červenej farby. Fialové a purpurové odtiene, ktoré môžeme na listoch tiež zahliadnuť, sú z antokyanínu, ďalšej zložky flavanoidnej rodiny. Nie sú prítomné v listoch po celý rok, ale produkujú sa, keď klesá hladina svetelných lúčov. Presný účel antokyanov však doteraz nie je známy.

Prirodzene sa prispôsobujeme

Dosť bolo žvástov! Povedzme si teraz niečo praktickejšie. Možno si to neuvedomujeme, ale farby nás, keď nie výrazne, tak aspoň trošku, ovplyvňujú. V jeseni meníte svoj šatník, kiki-riky farebné šaty schováte do skrine, pričom už nejak prirodzene siahate po tlmenejších tónoch. Aj v interiéry sa to mení. Síce len dekoratívne, ale predsa. Tak napríklad určite začínate páliť voňavé sviečky, ktoré taktiež hrajú jesennými farbami. Čo tak ale podnietiť zmysly ešte o čosi jesennejším interiérom?

Keď maličkosti prekvitnú do veľkých zmien

Aby ste mohli dostatočne vyladiť interiér do jesenných farieb, nemusíte hneď premaľovávať celú izbu. Stačí sa inšpirovať v prírode a zakomponovať pestrú škálu jesenných farieb do podoby rôznych doplnkov či textílií. Jesenné tóny farieb sa môžu objaviť na záclonách, nábytkových poťahoch, vankúšoch alebo kobercoch. Tým odvážnejším odporúčame popremýšľať nad tapetami, ktoré sa opäť vracajú na scénu. Sú jednoducho zas trendy. Hlavne tie s dizajnom textúr či v podobe znázornenia rôznych miniatúrnych kvetín, na ktoré sa je radosť dívať po celý rok.

BP5804-1

Spoľahnite sa na matičku Zem

Príde vám ale zbytočné míňať peniaze na dekorácie, ktoré sú (pre niekoho) v jeseni úplne zbytočné? Nemíňajte! Vylezte z tej „jaskyne“ do lesa a pri prechádzke prírodou nájdete plno doplnkov, ktorými bohato oživíte interiér a naladíte ho na jesennú nôtu. Nazbierajte vetvičky s farebnými listami, gaštany, šípky alebo bobule, ktoré len tak hoďte ako dekoráciu do vázy. Použite nazbierané ovocie, listy a sušené kvety na vytvorenie venčekov alebo na usporiadanie dekoratívnych misiek. Na stôl sa zas hodí kôš taktiež s farebným jesenným ovocím, pričom pred dvere najlepšie šikuje tekvica.

Zmena je život, zmena je farba

Ak milujete jeseň natoľko, že vám prečačkané ozdoby nestačia, predsa len siahnite po štetcoch. Žiarivá farba slnka, teda žltá, vám prejasní interiér ako žiadna iná, pričom do miestnosti dokáže vniesť optimistický nádych. Vyžaruje energiu a posilňuje dobrú náladu. Podobná je o čosi tmavšia farba, teda tá oranžová, ktorá taktiež pomáha zahnať zlú náladu. Sála z nej radosť, púta pozornosť a navodzuje pocit tepla. Červená je farbou z trochu iného súdka, keďže do izby vnáša žhavosť, temperament, energiu a vitalitu. Pri nevhodnej kombinácii doplnkov môže až dráždiť. Nesmieme zabudnúť ani na hnedú, ktorá pôsobí najkľudnejšie, no zároveň priateľsky, pozitívne. Okrem toho, chladnejšie mesiace sú ako stvorené pre bordovú farbu. Tá sa dokáže prevteliť do jasnejšej i tmavšej podoby. Závisí len od toho, s čím ju skombinujete.

farby

Keď sme už pri tých farbách, tak by sme vám radi pripomenuli, že práve tento mesiac, teda v septembri, máte jedinečnú možnosť u nás nakúpiť farby za jedinečnú cenu. V našom miešacom centre si máte možnosť zakúpiť či nakombinovať interiérové farby overených značiek Primalex či Balakryl, fasádne omietky aj fasádne farby v 25 % zľave. Viac už ale v tomto letáku!

Nič iné neostáva, len si jeseň užiť!


Áno, takto nečakane na vás možno jeseň doľahla. Aj napriek množstve „temnoty“ dokáže byť toto ročné obdobie neuveriteľne krásne a pestré. Kvetov je síce omnoho menej, ale príroda nám to dokonale vynahrádza veľkolepým predstavením pestrých stromov. Prečo sa ale spoliehať iba na pekné počasie a neustále tŕpnuť, či nás náhodou nezleje? Očiam môžete ulahodiť aj sami. Stačí na to pár interiérových vychytávok. Uvidíte, hneď vám vo vlastnej obývačke bude útulnejšie aj krajšie. Na želanie pekných vianočných dní je ešte priskoro, preto by sme vám radi aspoň zaželali čo možno najviac jesenných zážitkov.

zdroj: thechromologist.com, ireceptar.cz
foto: primalex.sk, pinterest.com, shutterstock.com