Na ohúrenie netreba veľkú prestavbu! Stačia tieto maličkosti

Na ohúrenie netreba veľkú prestavbu! Stačia tieto maličkosti
8. augusta 2017 Lenka Zummerova

exterier

Vyzdobený, elegantný, vyšperkovaný. Takýto býva interiér mnohých domov. Veľakrát sú ale izby kvôli perfekcionizmu dokonalé až prečačkané. Vtedy tie izby už ale fakt treba nechať na pokoji a vybehnúť von. Dnes vás zahrejeme pár radami, ktoré sú základom dobre vyzerajúceho exteriéru.

Niekde na to kašlú, inde ide o susedský súboj

Každá izba, každý dom, každá záhrada je od tej druhej iná a svojim spôsobom jedinečná. To všetko len vďaka nám, ľuďom. Tak napríklad v takom Anglicku domovníkov neupravená, zarastená, no proste desná záhrada, moc veľmi netankuje. Zarastené kríky, burina či zeleň tiahnuca sa po tehličkách domov, to všetko je typické pre celú Veľkú Britániu.

A long row of Victorian houses in the London Borough of Wandsworth.

U nás prikladajú ľudia omnoho viac ruku k dielu. Každá fasáda domu je od tej druhej iná, v záhrade hrajú všakovakými farbami, pred domom musí byť všetko uhladené. Tlak sa mnohým dvíha vtedy, keď suseda príde s nejakou novinkou či vychytávkou. To sme jednoducho my, Slováci!

Domáca práca by mala byť hlavne pôžitkom

Aby sme tu ale len nepozdvihovali nefalšovanú slovenskú závisť, prejdeme trochu na inú nôtu. Je totiž veľa takých, ktorí na druhých nepozerajú, pričom im ide hlavne o svoj dobrý pocit. Keď je práca na dome a vo dvore naozaj úprimná, precítená a zároveň relaxačná, výsledok bude chutiť hneď o čosi lepšie.

Intenzívne a hlavne s vášňou malého dieťaťa vie každý kút domácnosti precítiť aj Gemma Diaper, ktorá prostredníctvom blogu svojim fanúšikom ponúkla už mnoho cenných rád. Gemma vyrástla na pobreží Dorsetu a obdivuje akúkoľvek jednoduchú prácu, s ktorou ale dokáže výrazne zatraktívniť nie jeden domov.

Malá-veľká zmena

Gamma naposledy svetu načrtla, že na to, aby vonkajšia časť domov vyzerala atraktívne, stačí naozaj málo. Tak teda, začnime.

Aj staršie domy viete za pár hodín omladiť o niekoľko rokov. Začať by ste mali určite plotom. Ako je na tom ten váš? Áno, vaše oči si už zrejme zvykli na tú zlúpanú či vyblednutú farbu, no na všetkých ostatných to pôsobí dosť nevábivo, zastaralo.


Plot je omnoho viac, než len hranica vášho domu. Je to úplne to prvé, čo vaša rodina, priatelia a známi, pri návšteve zbadajú. Pritom stačí tak málo. Treba vám k tomu štetec a nejakú čerstvú farbu. Nič viac, nič menej. Nebojte sa použiť kontrastné farby. Keď je stena domu biela, čierno natreté kovové zábradlie bude TIP-TOP. Keď je naopak dom pomerne tmavý, bielym dreveným plotom opäť nič neskazíte.

Je čas ten nafúkaný nos sklopiť dole!

Poďme trochu ďalej za plot, po chodníčku smerom k hlavným dverám. Majte oči na stopkách, majte oči dole. Čo vidíte? Nič, len stereotypne pokosený trávnik s mávajúcim trpaslíkom? Chyba! V tejto časti dvora na zlepšenie stavu stačí niekedy len smiešne pozametanie a umytie dlažby, inokedy zas tomu nepomôže ani ich kompletná výmena. Čo teraz?

Na rad prichádza starostlivosť o zeleň, ktorá pri štipke šikovnosti dokáže ohromiť. Ak konečne nadobudnete odvahu, zaobstarajte si pár kusov hustého porastu, kúpte si spoľahlivé nožnice, kľudne aj elektrické, a cez víkend zmajstrujte nejaké dielo. Inšpirácií je mnoho, stačí si dať len malú kávičku s ujom Google. Pozrite sa, čo všetko sa dá v záhrade dokázať. Keď sa vám toto podarí, na kávu sa k vám začnú hrnúť všetci susedia!

Keď si ale myslíte, že toho talentu predsa len toľko nemáte (v dnešnej dobe je tým talentom predovšetkým čas), nech aspoň tie kvety popri chodníku stoja za to!

Decorated wall vertical garden idea in the city, Background.

Rámy dokážu zázraky

No a čo farba vášho domčeka? Je s ňou všetko v poriadku? Keďže ide o veľmi jednoduché rady s nízkou úrovňou či už to finančnej, alebo pracovnej záťaže, určite vás tu nebudeme presviedčať o zmene farby celého domu. To už musíte vy zvážiť, kedy ste fasádu naposledy maľovali a kedy sa k tomu budete musieť uchýliť znovu.

Neverili by ste ale, koľko na takom dome spravia nové dvere či čerstvo natreté okenné rámy. Aj tu odporúčame kontrastné sfarbenie. Jasné, to sa dá robiť iba vtedy, keď je materiál vhodný na prefarbenie. Inak ho budete musieť vymeniť, čo je už finančne náročnejšie. Pamätajte však, že všetky hranaté vonkajšie lemovania sú oblasti, ktorými váš dom viete pretvoriť na nepoznanie.

Musíte byť „on“

Inak bude „off“, teda tma. Hlavne v noci. Ono by to až tak nevadilo, keby to nebolo také škaredé, také neatraktívne. Svietidlá by mali byť na prvom mieste v zozname pri zdobení domácnosti. Avšak netreba na nich zabúdať, resp. podceniť ich, aj za dverami útulných izieb. Dnes je na výber toľko druhov okrasných aj bezpečnostných svetiel, že je priam hriechom nemať vo dvore takýto „tuning“. So svetlami dom získava akúsi noblesnosť, tajomnosť, eleganciu. Stačí naozaj málo, pár svetiel máme u nás v Stove.

outdoor string lights hanging on a line in backyard

Svetlo tohto článku ale už pomaly dohorieva, preto nám neostáva nič iné, len vám pri dekorovaní exteriéru popriať veľa trpezlivosti a mnoho kreatívnych myšlienok. S týmito jednoduchými zmenami v kombinácii s našimi materiálmi to bude iste aj pre vás hračka.

zdroj: thechromologist.com
ilustračné foto: istockphoto.com