Idete stavať dom? Vieme, ktoré murivo bude to pravé orechové

Idete stavať dom? Vieme, ktoré murivo bude to pravé orechové
3. augusta 2017 Lenka Zummerova

mur

I keď veľa ľuďom stačí na prežitie menší byt či garsónka, v kútiku duše ich to stále ťahá do domu. Postaviť si ten vlastný so záhradou je však (na pomery mnohých z nás) veľmi drahá záležitosť. Keď ste práve nevyhrali športku v lotérii, musíte si so stavbou poradiť svojpomocne. Aby sme vám to uľahčili, poradíme vám niečo o jednej z najdôležitejších vecí, o výbere vhodného muriva.

Chcete ušetriť?

Tak stavajte rýchlo, presne a hlavne svojpomocne. len aby ste neprerobili! Stále sa totiž polemizuje, či je dom lepšie stavať svojpomocne, alebo si zavolať nejakú firmu. Pri spoľahnutí sa na vlastné ruky síce pracujete vtedy, keď máte na prácu čas a chce sa vám, pričom vás nikto nikde nenáhli, čas výstavby je omnoho dlhší, ako keď dom stavia firma. Ba čo viac. Pri stavaní svojpomocne s prehľadom kontrolujete celú stavbu, pri stavbe dodávateľským spôsobom zas máte neodškriepiteľnú záruku. Pri chybe neriešite, či je na vine materiál alebo neschopnosť pracovníkov. O nápravu sa vždy musí postarať firma.

Tieto porovnávania by ale nikto neriešil, keby kosa v podobe peňazí nespadla na kameň. V prenesenom význame, dom vyjde určite lacnejšie svojpomocne (niekedy až o tretinu) oproti tomu, čo ponúkajú stavebné firmy. Aj táto výhoda-minca má ale druhú stranu. Na výstavbu totiž vynaložíte menej financií, no keď si vynásobíte spotrebovaný čas svojou hodinovou mzdou a započítate, že budete takto pracovať pre každého, kto na stavbe pomohol vám, možno prídete k vyššej cene, ako ponúka samotný dodávateľ.

Murivo chráni, murivo vníma, murivo žije

Pri svojpomocnej práci sa vaša práca rovná vašej spokojnosti (alebo nespokojnosti), no je to iba vaša zodpovednosť. Síce vzniká riziko neodbornej práce s ťažko napraviteľnými dôsledkami, určite sa vyhnete sklamaniu z neprofesionality niektorých „odborných“ stavebných firiem. Vždy totiž hrozí riziko, že firmu „zle trafíte“, teda že ide buď o laikov, lajdákov, v najhoršom prípade podvodníkov.

Close up photo of Pinnochio

Poprieť sa tiež nedá to, že občas budete aj tak musieť využiť služby odborníkov. Niektoré činnosti jednoducho nezvládnete, iné dokonca ani nemôžete robiť svojpomocne. Keď si ale myslite, že všetko zvládnete sami, potom je našim cieľom už len to, aby sme vám poradili. Dnes sme si na paškál zobrali výber vhodného muriva, ktoré nebude len stenou vášho domu, ale plášťom vašej bezpečnosti, zážitkov, spomienok, jednoducho obalom vašich všedných dní.

Ktoré pasujú vám?

Každý staviteľ domu má v dnešnej dobe k dispozícii nemalú škálu rôznych materiálov. Jeden chce taký, druhý hentaký, tretí oranžový, štvrtý ľahký, piaty tepelnoizolačný. Ktorý stavebný materiál pasuje vám?

Pórobetónové tvárnice

Sú vhodné na celú výstavbu rodinných domov aj v pasívnom štandarde. Jedná sa o veľmi ľahké tvárnice, ktorých pórovitá štruktúra sa stará o prechod vodných pár a reguláciu vlhkosti v interiéri. Póry sú ale uzavreté, preto je nasiakavosť tvárnic veľmi nízka.

Vápenno-pieskové tehly

Ide o vrstvené murivo z vápna a piesku na výstavbu domov s nízkou potrebou energie. Kombinovaním rozličných hrúbok jednotlivých vrstiev sa dosahujú rozličné tepelnotechnické vlastnosti, vďaka čomu môžete tento typ muriva použiť na výstavbu energeticky úsporného, nízkoenergetického alebo pasívneho domu.

Betónové murovacie tvárnice

Odporúčajú sa na výstavbu plotov, pivníc, garáží a v kombinácii s tepelnou izoláciou aj na výstavbu domov. Sú charakteristické tepelnou stálosťou, mechanickou pevnosťou a recyklovateľnosťou.

Tvárnice z ľahkého keramického betónu

Ľahké murivo z expandovaného ílu s vysokou zvukovou izolačnou schopnosťou. Tepelný odpor sa dá ešte zvýšiť tepelnoizolačnou omietkou alebo kontaktným zateplením.

Štiepkocementové tvárnice

Na zhotovenie ekologickej stavby z dreva a cementu s nízkou uhlíkovou stopou. Vyznačujú sa tepelno a zvukovoizolačnými vlastnosťami, mrazuvzdornosťou, požiarnou odolnosťou a akumulačnou schopnosťou. Zároveň vedia regulovať vlhkosť vzduchu v miestnosti.

Štiepkocementové dosky

Dosky z dreva, cementu a penového skla v kombinácii s EPS na steny s vysokými tepelnoizolačnými nárokmi. Sú charakteristické tepelnou zotrvačnosťou, akumulačnou schopnosťou. Systém je vhodný na výstavbu domov v nízkoenergetickom, pasívnom či nulovom štandarde.

Pre zdravú mikroklímu…

…najlepšie slúžia pálené keramické tvárnice. Možno ste sa pýtali, prečo sme ich do typov murív nezaradili v odseku vyššie. Tomuto najtradičnejšiemu materiálu totiž patrí o čosi honosnejšie miesto.

Masívne tehlové bloky sa vyrábajú vypaľovaním zmesi ílov a tehliarskej hliny. Ide teda o zdraviu neškodný materiál. Takýto tehliarsky črep má schopnosť akumulovať teplo, je nehorľavý, umožňuje prechod vodných pár a tým reguláciu vlhkosti v interiéri.

Koncern Wienerberger, najväčší svetový výrobca tehliarskych výrobkov, v súčasnosti ponúka pod rôznymi obchodnými značkami stavebné materiály pre hrubú stavbu na báze pálenej keramiky. Nosným sortimentom koncernu je v súčasnosti tehlový stavebný systém Porotherm. Ten ponúka kompletný systém na výstavbu obvodového či nosného muriva a priečok. Jedným z TOP produktov je obvodové murivo Porotherm 44 T Profi, ktoré pre váš dom vrelo odporúčajú aj odborníci z tehelne Stova Baumarket.

porotherm

Myslite ekonomicky aj ekologicky. Myslite Porotherm!

Pálené keramické tvárnice na výstavbu obvodových múrov sú dostupné v rozličných energetických štandardoch. Vyrábajú sa v rôznych variantoch s hrúbkou od 250 do 550 mm, buď s bohatým usporiadaním dutín, alebo s dutinami plnenými minerálnou vlnou, polystyrénom, prípadne perlitom. Tvárnice sú okrem toho dostupné aj v brúsenom variante, pričom ich možno murovať na veľmi tenkú ložnú škáru špeciálnou maltou alebo špeciálnou murovacou penou. To ušetrí čas, zníži prácnosť, množstvo malty či množstvo tepelných mostov. Brúseným tvárniciam sa ale budeme venovať nabudúce.

Prečo by mala byť práve tehla Porotherm horúcim kandidátom aj tej vašej stavby sa dozviete SEM!

Na záver už len pripomenieme, že celá filozofia Wienerbergeru od roku 1819 spočíva v neustálom zlepšovaní kvality života, ktorá ponúka najlepšie riešenia práve tým, ktorí sa rozhodli bezpečne a zdravo bývať. Preto niet pochýb, že tehly Porotherm sa pre spokojné bývanie oplatia najviac!

zdroj: Urob si sám: Špeciál, urobsisam.zoznam.sk, wienerberger.sk