10 krokov k tomu, aby aj dovolenka na balkóne mala svoje čaro!

10 krokov k tomu, aby aj dovolenka na balkóne mala svoje čaro!
31. júla 2017 Wordbajan Wordpress

Balkón v dome, balkón v byte, balkón na dovolenke. Vždy a všade ho chceme! Už dávno nám totiž neslúži len na sušenie vypratého oblečenia. Keď sme doma a nevieme čo so sebou, ideme sa na balkón popozerať, čo je vo svete nové. Keď si chceme odpočinúť, kávu si ideme vychutnať zas na balkón. Balkónu preto treba venovať pozornosť. Je ten váš v 100% poriadku?

Malý, ale šikovný

Hoci obývačka funkciu spoločenskej miestnosti plní bravúrne, prečo byť zavretý doma, keď máme možnosť načerpať dobrú náladu zo slnka na balkóne? Samozrejme, balkón nikdy nedosiahne úroveň letnej terasy. Priestorové dispozície sú totiž na balkóne nepopierateľné. Terasu je možné vybaviť záhradným nábytkom, gaučom, hojdačkou, grilom či krbom, na balkóne taký luxus očakávať nemožno. Hoci sa to nezdá, aj balkón vám dokáže zabezpečiť ďalší priestor, ktorý môžete využiť podľa svojho uváženia.

Je váš balkón v poriadku?

Pred užívaním si leta na balkóne by sme ale mali myslieť aj na jeho zdravie či silu. Balkónová konštrukcia totiž predstavuje miesto najviac vystavené pôsobeniu poveternostných vplyvov. Preto je potrebné pri rekonštrukcii zabezpečiť takú skladbu podlahových vrstiev, ktorá zabráni degradácii konštrukcie. Jednotlivé vrstvy pritom musia byť vzájomne kompatibilné, čo možno najjednoduchšie zabezpečiť použitím uceleného balkónového systému.

S týmito vecičkami to zvládne každý!

Tak ako sa ktorýkoľvek recept nezaobíde bez vhodných ingrediencií, aj na opravu či rekonštrukciu balkóna budete potrebovať ten správny materiál. Na obnovu starého balkóna bez zateplenia si zabezpečte penetračný náter, hydroizolačnú stierku, lepiacu maltu, spádovú vrstvu, dilatačnú pásku, odkvapový profil, samolepiacu pásku, hydroizolačnú pásku, trvalo pružný polyuretánový tmel a škárovací materiál. Náradie a pomôcky: zbíjačka, valček, elektrické miešadlo, zubová stierka, murárska lyžica, gumená stierka, špongia, plastová nádoba a gumené kladivo. Pusťme sa teda do práce!

Odstránenie nášľapných vrstiev

Z balkóna odstráňte všetky nášľapné vrstvy až po nosnú konštrukciu.

Ošetrenie penetráciou

Na očistený podklad zbavený prachu a iných nečistôt naneste penetračný náter.

Spádová vrstva

Zo spádového betónu vytvorte spádovú vrstvu s hrúbkou 10 až 40 mm. Čerstvú betónovú zmes po nanesení urovnajte latou.

Penetrácia a utesnenie

Vyzretú spádovú vrstvu natrite penetráciou. Počas realizácie prvej vrstvy hydroizolačnej stierky po obvode balkónu aplikujte balkónový profil. Na utesnenie stykov podlaha/stena použite hydroizolačnú pásku.

Prvá vrstva hydroizolačnej stierky

Zubovým hladidlom rovnomerne naneste prvú vrstvu hydroizolačnej stierky. Musí mať hrúbku maximálne 1 mm.

Utesnenie balkónového profilu

Miesto styku prvej vrstvy hydroizolačnej stierky a odkvapového profilu prekryte butylkaučukovou samolepiacou páskou, ktorá upevní a utesní balkónový profil.

Druhá hydroizolačná vrstva

Po približne dvoch hodinách celoplošne naneste druhú hydroizolačnú vrstvu. Celková hrúbka obidvoch vrstiev musí byť minimálne 2 mm, pričom druhá vrstva musí úplne zakrývať prvú.

Lepenie dlažby

Po 24 hodinách kombinovanou metódou lepenia „buttering-floating“ nalepte dlažbu. Po 48 hodinách ju vyškárujte.

Škárovanie dlažby

Zmes do škár vtlačte diagonálnym pohybom gumenej stierky. Po približne 5 až 15 minútach károvaný povrch umyte čistou vodou a mäkkou špongiou. Po vysušení škár z povrchu dlažby čistou vodou zotrite cementový film.

Rada na záver

Odporúčame rozmery dlažby maximálne 33 x 33 cm. Hrúbku dlažby by ste mali mať minimálne 8 mm. Šírka škáry minimálne 3 mm. S ohľadom na namáhanie dlažby teplom a slnkom je potrebné zvážiť farbu dlažby, ktorá by mala byť čo najsvetlejšia.

Vánok komfortu a bezpečia

Pamätajte, že dlažba na balkóne toho musí zniesť omnoho viac, než obklad alebo dlažba v kúpeľni. Bude vystavená slnku, ale aj dažďu a mrazu. Nie je absolútne vhodné klásť dlažbu na tú pôvodnú. Skrývajú sa pod ňou spravidla duté miesta, prípadne iné vady. Jednoducho nikdy neviete, na aký „poklad“ môžete pod povrchom naraziť.

Aj odborníci zo stavebnín Stova Baumarket tak pri rekonštrukciách, v rámci ktorých nie je potrebné balkón zatepliť, odporúčajú zvoliť práve kontaktný systém so spádovou vrstvou vytvorenou betónovým poterom. Takto môže byť aj váš balkón priestorom dlhotrvácneho bezpečia s nádychom dovolenkového oddychu či len miestom nového života v podobe vypestovaných kvetín.

zdroj: Stavebné materiály 5/2016, hobby.idnes.cz, homepix.cz