More priamo v záhrade! Aký bazén použiť a ako ho čistiť?

More priamo v záhrade! Aký bazén použiť a ako ho čistiť?
28. júla 2017 Wordbajan Wordpress

Čo i len malý pohyb v tropickej horúčave stojí nesmierne úsilie. Je aj pre vás cesta z práce peklom, aj keď máte v aute klimatizáciu? Niektorí s tým už dávno zatočili a po príchode domov sa ihneď osviežia v záhradnom bazéne. Ten však nie je len zábavkou, ale aj ďalšou vecou v záhrade, o ktorú sa treba patrične starať.

Bazénové šialenstvo

Tí, ktorí bývajú v dome so záhradou, sa na prácu po práci sťažovať iste nemôžu. A to hlavne v lete. Všetko rastie, treba prekopávať zeminu, často polievať či zbierať ovocie a zeleninu. Avšak majú jedinečnú možnosť si vo dvore niečo ugrilovať či postaviť vlastný bazén. Kúsok kúpaliska teda môžu mať priamo pod nosom. Takí bytovkári môžu o tom len a len snívať. No a keďže mať doma bazén už dávno nie je výsadou iba bohatých, záujem o čľapkanie sa vo vlastnej „nádobe“ s vodou stále stúpa.

Dobrý sluha, zlý pán!

Áno, táto fráza patrí ohňu. Avšak môžeme kľudne tvrdiť, že to isté platí aj o vode, ba dokonca v ešte väčších kontúrach. A to teraz nemáme na mysli povodne, ktorým sa v danom okami nedá zabrániť. Reč je o vode v bazéne, ktorá by mala byť predovšetkým priezračne čistá. Nemyslíme to, žeby ten bazén pekne vyzeral, ale ide skôr o zdravotné riziko, ktoré môže vyvolať práve podcenenie čistoty.

Huby rastú ako huby po daždi

Riasy, baktérie či huby sa vo vode rozmnožujú raz dva. Vieme pár fígľov, ako vodu najúčinnejšie udržiavať čistú. Poďme pekne po poriadku. Z veľkej časti vás pred bazénovou nečistotou môže ochrániť zastrešenie, ktoré chráni hladinu pred rôznymi nečistotami, hmyzom a pod. Ale čo vtedy, keď sa chcete vo vode opaľovať? Maličkosť! Dnes si nad bazén menších rozmerov môžete dokúpiť prevzdušnené pokrytie v podobe sita, cez ktoré tiež dokážete chytať bronz.

Niekedy ale za kalnú vodu môžu aj vysoké teploty alebo napríklad zanesená filtrácia. Preto ju dôkladne skontrolujte a nechajte ju zapnutú v trvalom chode. Znečistenie, samozrejme, nastáva vtedy, keď odídete na dovolenku a filtrácia v bazéne je po celú dobu vypnutá. Horšie to je ale vtedy, keď vaše systémy jednoducho nestíhajú vodu čistiť. Potom nezostáva, než zničiť škodlivé mikroorganizmy pomocou bazénovej chémie.

Kontrola tvrdosti vody a výška pH

Pri tom poslednom sa trochu pristavíme. Hodnota pH totiž udáva, či je voda vo vašom bazéne zásaditá alebo kyslá. Pre zdravotnú neškodnosť bazénovej vody a správnu funkciu všetkých chemických prípravkov sa hodnota pH musí pohybovať v rozmedzí 7,0 až 7,5.

Hodnota pH vyššia ako 7,5 môže spôsobiť vo vode mliečne zákaly (vyzrážanie vápnika), zníženie účinnosti chlórových prostriedkov, zápach po chlóre a podráždenie očí či pokožky. Pri hodnotách pH pod 7,0 môže dochádzať k zvýšenej korózii kovových častí bazénov, blednutiu farieb materiálov, z ktorých je bazén vyrobený a taktiež k podráždeniu očí a pokožky. No a čo sa týka tvrdosti vody? Tak tá nesmie byť vyššia než 18 °N. 

Slaná voda nielen v Chorvátsku, ale aj v záhrade!

Chcete si prácu s bazénom značne uľahčiť? Tak pamätajte na prevenciu, nie samotnú liečbu! V prvom rade využite niektorý z automatizovaných systémov čistenie bazéna. Vyberte si naozaj kvalitnú filtráciu, radšej s vyšším výkonom, aj keby ste si za to mali priplatiť. Okrem toho, dnes je cenený aj spôsob dezinfekcie vody pomocou slanej vody. Ide o čistenie pomocou elektrolýzy soli. Tento spôsob je vhodný pre deti, astmatikov, pretože slaná voda nedráždi pokožku ako pri klasickom použití chlórových tabliet. Pritom je 10x menej slaná ako morská, takže oči vôbec neštípu.

Radosť z nafukovačky vždy preváži starosti

Bazénov a ich tvarov dnes existuje do bludu i kus. Pred výstavbou do úvahy berieme viaceré faktory, akými sú napr. finančná náročnosť, estetické hľadisko, priestor, užitočnosť a pod. Na výber si vyberáme z troch bazénových štruktúr. Zapustené bazény sú pod úrovňou terénu, pričom sú aj veľmi trvácne. Sú vysoko elegantné, nenarúšajú vzhľad záhrady, sú skutočnou pýchou. Odradiť vás môže už len ich cena. Alternatívou sú voľne stojace bazény, najčastejšie plechové. Tie ale podliehajú poveternostným vplyvom, čo môže mať negatívny vplyv na ich životnosť.

Keď vám jedna ani druhá možnosť moc nešikuje, ostáva sa už len spoľahnúť na nafukovačku. Jedná sa o jednoznačne najlacnejší spôsob osvieženia sa vodou v záhrade, pričom cenený je tu predovšetkým konštrukčný čas. Dnes nafukovací bazén kúpite, dnes sa v ňom aj budete kúpať! Jeden podobný, z odolného materiálu a s kartušovou filtráciou, ponúkame za výhodnú cenu aj u nás v Stova Baumarket. Čeknite najnovší leták.

Či už ale vaša záhrada bude oplývať takým alebo hentakým bazénom, po letnom osviežení, oddychu, regenerácii a nových zážitkoch núdza nikdy nebude. Bazén predstavuje atrakciu nielen pre deti, nás, ale pre celé okolie. Rodinu, priateľov a známych už nikdy nebudete musieť dvakrát presviedčať, aby k vám zavítali na návštevu.

zdroj: ireceptar.cz, bydleni.cz, mountfield.sk