Chystáte sa pestovať kvety? Brzdite a položte si týchto 6 otázok

Chystáte sa pestovať kvety? Brzdite a položte si týchto 6 otázok
17. júna 2017 Lenka Zummerova

kvety

Kvety, kvietky, kvetinky. Tak farebné, tak očarujúce. Aspoň pre tie dievčenské oči. Vedeli ste, že tak ako je Deň matiek či Deň detí, je aj Deň kvetov? Predstavte si, 21. júna, prosím pekne. Keďže klope na dvere, pripravili sme si pár riadkov o tomto fenoméne. Nech zbystria pozornosť hlavne tí, ktorí to s kvetmi myslia vážne a ktorí sa púšťajú do hojnej výsadby.

Dvakrát meraj, raz rež saď!

Ste v oblasti pestovania kvetín nováčikmi a teda záhrada vám pripomína španielsku dedinu? Alebo ste s tou hlinou aj niečo skúšali, no nedopadlo to moc dobre? Nevadí, od toho sme tu predsa my! Dnes vám povieme, čo všetko treba naplánovať pred pestovaním, aké obmedzenia musíte zvážiť či na akej ploche sa (ne)uchytí tá alebo hentá burina. Predtým, než začnete niečo kopať, si minimálne v duchu odpovedajte na týchto 6 otázok:

Koľko máte miesta?

Či máte plantáž hodnú aeroliniek Delta, alebo hobití pozemok so zeleňou, je to absolútne jedno. Stále môžete mať čerstvé kvety plné farieb a života. Dôležitejšia je totiž kvalita pôdy, než jej rozsiahlosť. Samozrejme by mala byť dostatočne prevzdušnená a bez prehnanej hustoty dekorácií, teda kameňov či iných hlúpostí.

Nájdené šutre zo zeminy umyte a vystavte skôr niekde na poličku vo vašom útulnom vesmíre. Fantázii sa totiž medze nekladú. Viac fantazmagoriád sa dočítate SEM!

Nezabúdajte na to, aby miesto, kde by mali kvety žiariť, bolo dostatočne osvetlené. Keby sa dalo, tak prírodným slnkom, žiadne ožarovanie. Kvety dávajú prednosť plnému slnku, preto skúste nájsť polohu, ktorá denne dostane aspoň 6-hodinový prísun slnečného žiarenia.

Aké sú klimatické podmienky a aká je dlhá vegetácia?

Faktory, ako napríklad miesto, kde žijete a ako dlho trvá vegetačná sezóna, budú zásadným spôsobom diktovať, aké odrody vyrastú, ako sa rozvinú a ako budú nakoniec aj vyzerať. Všetko má svoje pre a proti. Keď žijete v takom severnom Vermonte, máte k dispozícii iba 90 dní bez mrazu, počas ktorých môžete nejakú tú kvetinku vypestovať. Samozrejme, iba tie rýchlorastúce. Milovníkov slnka alias rozmaznané kvetinky si musíte nasťahovať do domu.

Ak naopak žijete v teplotne priaznivejšej oblasti či v samotnej púšti, jarné teploty, teda ideálne na kvitnutie, zažijete iba pár týždňov cez rok. Zima sa tu ihneď mení na leto, teda extrém tu strieda extrém. Ideálne je tu preto pestovať kvety v tieni.

Koľko času a energie venovať kvetom?

Veľa! A toto je často kameňom úrazu. Tí, čo pracujú od svitu do mrku a zároveň sa ich záhradka nachádza kilometre od bytu, môžu na okulahodiace kvety rovno zabudnúť. Víkendy ich totiž nezachránia. Na druhej strane, mnohí z vás majú záhradku, len čo by okom dovideli. Základom je to, by ste nerobili veci zbĺklo a hlavne všetko naraz. Nie je to o tom, že dnes si zamakám, kým nezapadne slnko, následne mám týždeň veget. Tak ako aj my potrebujeme dennú hygienu, potrebujú aj kvety či zemina pravidelnú úpravu. Tak ako aj my potrebujeme vodu každý deň, aj kvety by sa chceli napiť. Tak ako aj my… nebudeme to ďalej nafukovať, dokonale vypestované kvety potrebujú pravidelnú starostlivosť, bodka.

Aký rozpočet máte na túto sezónu?

Síce sa tomu stránime, no to, koľko peňazí môžete reálne investovať do vašej záhrady, sa v konečnom dôsledku na celkovej vizáži odzrkadlí. Avšak pozor! So starostlivosťou a teda konečným výzorom konkrétneho typu kvetu to nemá nič spoločné. Predtým, než pokúpite všakovakých trpaslíkov, zámkové dlažby, skaly, vodopády či iné drahé dekorácie, investujte do kvality pôdy a samotných kvetov. Najskôr teda semená, hnojivo či kompost, tak čačky-mačky. Nezaškodí ani kultivácia, o ktorej si ale viac povieme v blogu onedlho.

Aké kvety chcete, aké kvety potrebujete?

Máte podnikavé plány a chcete nechať rásť kvety kvôli zmiešaným kyticiam, s ktorými chcete točiť biznis? Túžite vypestovať zaujímavé prírastky na doplnenie kvetinovej aranžmán blížiacej sa veľkej udalosti, svadby či prvého sv. prijímania? Alebo chcete mať len čerstvé kvety pre váš domov? Je potrebné poriadne popremýšľať nad druhmi kvetov, ich odrody či koľko toho budete potrebovať. Po vypestovaní už bude totiž neskoro. (zdroj: floretflowers.com)

Inšpiráciu hľadajte napríklad na karnevale netradičných kvetov v blogu Francesca Mugnaia. Keď snívate o niečom jednoduchšom a hlavne dostupnom, týchto 70 jarných kvetín vám sny iste zhmotní. Aby toho nebolo málo, Čili na druhú si pre nás pripravili 21 kvetov, ktoré sa tvária, že sú niečo iné.

Prečo pestovať kvety?

Nebiť tejto doplnkovej a možno aj hlúpej otázky, by ich bol len 5. Avšak, keď už ste prečítali tých päť, prečo nie aj šiestu? No, nepolemizujme, ale poďme k otázke! Na ňu totiž tentoraz odpovieme za vás.

Ak nemáte pádny dôvod na pestovanie kvetov, kľudne si ich môžete vypestovať len tak, pre radosť. Výhovorky, že nemáte kde, si radšej nechajte pre seba. Aj v miniatúrnych priestoroch sa to dá. Neveríte? Čekujte Pretty Designs!

Jasné, keď ku kvetom nemáte absolútne vzťah, môžete mať aj kráľovské pozemky. No keď si na ne zvyknete, práve tie dokážu vašu myseľ po práci dokonale vyčistiť. Práve im sa môžete so všetkým zveriť. Práve nimi viete milované osoby obdarovať. Verte, sms či nejaké vtipné selfíčko ich nepoteší tak, ako farebná a voňavá kytica kvetov. A keď predsa o pestovaní kvetov nechcete radšej ani len počuť, no radi by ste si užili ich krásu, navštívte tieto zázračné miesta. Keď ale nemáte na viacdňové výletiky čas, príďte navštíviť aspoň tú našu záhradu plnú farieb.