Zapál(r)enci pozor! Nie je to len o klíme

Zapál(r)enci pozor! Nie je to len o klíme
23. júna 2017 Lenka Zummerova

blog-web-stova-3

Už sa to postupne blíži. Ale čo? No predsa zapálené vlasy, ehm. zaparené kraťasy. Letné horúčavy sa posledné roky stupňujú, čo nám, večným hundrošom, často prekáža. V tej chvíli nie sme schopní vydržať na jednom mieste ani sekundu. Dnes vám teda chceme poradiť s výberom vhodného, chladného osvieženia.

Leto milujeme i nenávidíme

Pre mnohých to najobľúbenejšie ročné obdobie začína naberať na obrátkach. Na dvere klopú najteplejšie mesiace roka a prinášajú so sebou sparné počasie. Možnosť ochladzovať interiér aj preto láka čím ďalej tým viac majiteľov bytov, domov či užívateľov kancelárií. Trh ponúka technologicky vyspelé zariadenia i lacné alternatívy. Ako sa efektívne brániť úmornému teplu, keď nemáme možnosť pravidelne skákať do osviežujúcej vody?

Bez klímy sme stratení?

Zrejme áno. Aspoň v poslednej dobe sa to potvrdzuje. Je všeobecne známe, že teplotu v miestnosti najlepšie zreguluje práve klimatizácia. Tú pre domácnosti možno rozdeliť na kompaktnú a splitovú. Systém split tvorí chladič a vonkajší kompresor. Vnútorná splitová jednotka potom ochladzuje vzduch v miestnosti, respektíve odoberá teplo z klimatizovaného priestoru. Kompaktná klimatizácia má naopak kompresor aj výparník v jednom spotrebiči a horúci vzduch je odvádzaný hadicou von z miestnosti, zvyčajne oknom. Pri jednom či druhom type je ale zaobstaranie finančne náročné. Pre sezónne použitie sa teda odporúčajú prenosné, mobilné klimatizácie, ktoré sú praktické a tiež cenovo výhodnejšie, no podstatne hlučnejšie.

Stolové, stropné, podlahové, panelové

Tým úplne najlacnejším riešením, ako sa počas tropických teplôt aspoň trochu osviežiť, sú ventilátory. Avšak pozor. Takýto typ osvieženia nemá s klimatizáciou nič spoločné! Jedná sa o zariadenie, ktoré teplo z miestnosti neodvádza aktívne, ale prostredníctvom ventilátora, pričom iba zlepšuje subjektívny pocit v miestnosti. Tohtoročnou „topkou“ budú ochladzovače vzduchu, ktoré využívajú cirkuláciu vzduchu okolo chladnej vody alebo ľadových kapslí. Sú lacnejšie ako mobilné klimatizácie a vzduch v miestnosti dokážu ochladiť oveľa viac ako samotné ventilátory.

Na vejúce háro zabudnite!

Pri výbere ventilátorov ale dbajte predovšetkým na bezpečnosť a vyberajte len stabilné ventilátory. Treba taktiež rátať s vírením prachu, takže absolútne sa neodporúča alergikom. Podobne ako u klimatizácie, ani u ventilátora si netreba sadať priamo do jeho blízkosti, hoci je prievan príjemný. Ventilátor by mal stále smerovať len do voľného priestoru. K najúčinnejším typom teda odjakživa patrili a stále patria stropné ventilátory. Ich prednosťou je vysoká účinnosť, tichý chod a bezpečnosť, vďaka čomu sú vhodné do detských izieb aj do spální.

Čo tak nafukovací bazén, zmrzlinu, alebo obyčajnú vodu?

No a keď už pokračujeme v trende hľadania čím lacnejších alternatív, pričom moderné technológie 21. storočia vám nevoňajú, nech sa páči. V prvom rade začnite piť vodu. Veľa vody. Lepšie povedané, veľmi veľa vody. Jasné, ani s tou to netreba preháňať, no práve pravidelný pitný režim zabraňuje dehydratácii organizmu a prehrievaniu. A keďže nie každému šmakuje čistá voda z vodovodu, mignite si do nej nejaké to citrusové ovocie, uhorku či čerstvú mätu, šalviu, alebo medovku. Tie sú na prírodné ochladenie organizmu „bohovské“. No a to, že sa sem tam treba hodiť do letného bazénu, položiť si na čelo minimálne zmrznutý nanuk, alebo sa aspoň počas obedňajších hodí skryť do tieňa, snáď už ani podrobnejšie rozoberať nemusíme. (zdroj: ireceptar.cz)

Aby toho nebolo málo, máme pre vás tú najlacnejšiu fintu. Ráno, keď vstanete, na tej strane v izbe, kde ešte nesvieti slnko, čím skôr pootvárajte dokorán okná a pustite dnu čerstvý vzduch. Pred odchodom do práce okná pozatvárajte a stiahnite žalúzie či zatiahnite rolety. Po príchode domov to v obývačke bude o čosi znesiteľnejšie.

Autičkári, len aby sa vám neprepálil olej

A ešte jedna rada aj pre šoférov. Tí si totiž vedia vypeckovať klímu na maximum, čo je ale riadny zabijak. Neviete si ani len predstaviť, aké šoky organizmus zažíva, keď v stotine sekundy vystúpite z chladničky (auto zmrazené napr. na 16°C) do 30 stupňového hicu. Čisté bláznovstvo. Netreba sa potom diviť, že máte každý druhý týždeň soplík. V aute by pri kratších vzdialenostiach jazdy, prosím pekne, mala byť teplota maximálne o 3-4°C nižšia, než vonku.  Zvlášť by si to mali pamätať starší ľudia, deti, tehotné ženy a ľudia s chorobami srdca.