Natrite kov tak, aby ste ho tak skoro natierať nemuseli!

Natrite kov tak, aby ste ho tak skoro natierať nemuseli!
16. júna 2018 Wordbajan Wordpress

 

Plechová strecha, exteriérový kovový nábytok, pumpa či rôzne dekoračné predmety starnú v záhrade omnoho rýchlejšie, musia totiž zvládať výkyvy počasia. Avšak aj kov v domácnosti vyžaduje starostlivosť, a to nielen z estetických dôvodov. Aká starostlivosť je tá najefektívnejšia aj dlhotrvácna zároveň?

Nad starou farbou netreba mať zľutovanie

Teplotné výkyvy sa na kovových materiáloch znateľne podpisujú, poškodzujú náter, ktorý sa začne odlupovať. Môžu sa objavovať žlté škvrny, alebo dokonca hrdza, potom dochádza až k funkčnému poškodeniu daného predmetu. Jednoznačne ho treba prezliecť do nového šatu, teda dať mu nový náter.

Začnime ale pekne po poriadku. Staré šaty je potrebné bez milosti vyhodiť do koša. V preklade: treba vyčistiť kovový materiál od starého náteru. Oškretú, starú farbu odstráňte ručne kovovou špachtľou s ostrou čepeľou a zaoblenými rohmi. Na hrubú hrdzu platí zas oceľová drôtená kefa, uhlová brúska, prípadne elektrická vŕtačka s nástavcom – drôteným kotúčom, nadstavcom s gumovým kotúčom a brúsnym papierom s väčšou zrnitosťou.

 

Povrch od starého náteru zbavíte teplovzdušnou pištoľou. Nie je tiež zlé použiť techniku pieskovania. Je tu však aj chemická cesta. Tá obnáša nanesenie prostriedku, ktorý necháte pôsobiť podľa pokynov výrobcu. Uvoľnenú farbu potom ľahko zoškrabnete. Niekedy je však nutné proces opakovať.

Nemastný-neslaný povrch

Odjakživa platilo a aj vždy platiť bude, že akýkoľvek náter či nástrek drží najlepšie na hladkom, suchom, odmastenom podklade bez korózie. Mastný povrch môže byť problém aj u celkom nových výrobkov, ktorých vzhľad ste sa rozhodli zmeniť. Preto silne zamastené plochy ošetrite napr. technickým liehom, riedidlom, na menej mastné materiály postačí voda so saponátom. Až následne sa konečne môžete dostať k samotnému natieraniu. Poďme na to!

Konkrétny materiál, konkrétna farba

Poznáme rôzne druhy farieb na kov, ktoré sú založené na rôznych bázach – akrylátové, alkydové, silikónové, olejové, epoxidové, polyuretánové atď. Líšia sa od seba nielen výslednými vlastnosťami náteru, ale i svojou spracovateľnosťou, konzistenciou, vlastnosťami pri nanášaní a dĺžkou schnutia.

Najpoužívanejšie sú univerzálne, ktoré možno použiť na akýkoľvek kovový povrch. Akrylátové (vodou riediteľné) rýchlo schnú, k úplnému vytvrdnutiu dochádza po 8 hodinách. Sú elastické, hodia sa na zaťažované plochy, napr. pozinkované odkvapy, strechy, ploty.

Syntetické farby sa podľa potreby riedia riedidlom. Po vyschnutí sú veľmi pevné. Sú odolné voči pôsobeniu poveternostných vplyvov, ale ich pružnosť nedosahuje takých kvalít ako vodou riediteľné nátery.

Existujú tiež špeciálne náterové hmoty, ktoré zvládajú nadmerné vlhkosti a vysoké mechanické zaťaženie. Používajú sa k starostlivosti o radiátory, na bojlery alebo iné technické zariadenia, dosahujúce v prevádzke na svojom povrchu vyšších teplôt.

3-bit alias farba, ktorá vydrží!

Základný náter je treba vykonať po zaschnutí pripraveného podkladu, najlepšie antikoróznou farbou. Do ohybov a na namáhané miesta je vhodné naniesť opakovane viac vrstiev.

Vrchný krycí náter by mal zas ochrániť základnú antikoróznu hmotu pred prenikaním vody k podkladu, jeho vlastnosti možno umocniť predchádzajúcimi nátermi. Aby dlhšie vydržali, musia byť navzájom kompatibilné.

Čo tak ale vyskúšať jednovrstvové farby, ktoré výrazne ušetria váš drahocenný čas i námahu? Sú totiž pružné, pričom prasklín sa „nedočkáte“. Označenie 2 v 1 zahŕňa základný aj vrchný náter s ochranou proti korózii, 3 v 1 naviac ešte medzivrstvu s antikoróznou zložkou. Farba obsahuje antioxidanty, ale aj spojivo, ktoré odoláva UV žiareniu, poveternostným vplyvom a má dostatočnú pružnosť, takže náter nepraská, keď sa železný podklad vplyvom teplôt rozťahuje alebo zmršťuje.

 

Používajú sa predovšetkým pri renovácii rozsiahlejších kovových povrchov, no pokojne ich môžete použiť na čokoľvek. Pamätajte, že v konečnom dôsledku vám jednovrstvové farby okrem námahy ušetria ešte aj peniaze.

Kompletný maliarsky servis

Na menšie, členité plochy a predmety sú, samozrejme, vhodné predovšetkým spreje. Uľahčujú aplikáciu, pričom strekom lepšie ošetríte záhyby, do ktorých sa štetec dostáva len horko-ťažko.

Vyrábajú sa špeciálne typy s označením pre daný povrch (ALU, zinok), ďalej antikorózne laky, penetračné nátery, akrylátové farby, farby v lesklom, saténovom i matnom vzhľade, vrátane dekoratívnych efektov, napr. chróm, meď, metalická zlatá. Vedľa kovu je akrylátová farba v spreji vhodná aj na drevo, plast či keramiku.

U nás v Stova Baumarket na oddelení farieb/lakov si máte možnosť vybrať z naozaj rozsiahlej palety druhov aj odtieňov farieb či lakov. Predávame len kvalitné farby renomovaných značiek ako Primalex, Henkel, Ceresit, Den Braven, Hasoft, Sika, Helios, Color Company, Het, Elastik, Bochemie, Ciret, Gebol, Motip Dupli, Slovlak, KVK, ktorých meno aj skúsenosti na trhu zaručujú predovšetkým dlhotrvácnosť. Radi vás u nás privítame a pri horúcej káve výber kvalitného náteru ochotne poradíme.

Zdroj: novinky.cz, urobsisam.zoznam.sk