Milujete oddych v záhrade? Vyzbrojte ju tým správnym slnečníkom!

Milujete oddych v záhrade? Vyzbrojte ju tým správnym slnečníkom!
24. júna 2018 Wordbajan Wordpress

 

Prvé letné dni sú za nami, v najbližších dňoch možno očakávať tropické horúčavy. Začínajú záhradné opaľovačky aj príjemné posedenia, ktoré máme tak radi. S tým je, samozrejme, spojená i zvýšená bezpečnosť pred slnkom, ktoré dokáže narobiť šarapatu. Aby ste nemuseli utekať do vychladených izieb, zadovážte si jednoduchý, no stále veľmi účinný slnečník.

Nielen na úžitok, ale aj ako doplnok

Akonáhle teploty vystúpia k tridsiatke, je nanajvýš rozumné schovať sa pred páliacim slnkom. Niektorí skáču rovno do bazénu, iným postačí tieň pod slnečníkom. A nie je to len rozumné, ale aj príjemné. Slnečník by ste však nemali vnímať len ako ochranu pred prílišným slnečným žiarením, ale aj ako výrazný prvok, ktorý môže mnohé vylepšiť, avšak aj pokaziť. Ako dodáva žene šmrnc štýlová kabelka a mužovi správne vybraná kravata, dodávajú látkové doplnky a vhodne vybraný slnečník vonkajšiemu zátišiu v záhrade na príťažlivosti.

Dnes sa dá slnečník vyberať na základe veľkosti, materiálu a farby poťahu, umiestnenia nohy slnečníka, či jeho celkovej konštrukcii. Tiež nezabudnite vybrať vhodný stojan, vďaka ktorému bude slnečník stabilný.

Veľkosť, poťah, farba

Zamerajme sa najskôr na veľkosť slnečníka. Tú určíte podľa rozlohy priestoru, ktorý potrebujete chrániť pred slnečnými lúčmi. Záleží na tom, či chcete zakryť iba seba alebo aj stôl. Pre dostatočné tienenie odporúčame priemer okolo 3 metrov.

Ak bude slnečník trvalo umiestnený v záhrade, je nutné počítať s enormným namáhaním od slnka, dažďa či vetra. Preto odporúčame voliť poťahové látky vyššej triedy s vyššou hustotou vlákien a vyšším stupňom svetlostálosti. Lepšie materiály sa oplatia tiež v daždi, pri ktorom by nemala preniknúť žiadna kvapka.

Zabúdať by ste nemali tiež na farebnú stálosť. Osvedčili sa hlavne tkaniny z polyesteru s bavlnou, impregnované textílie alebo laminované tkaniny. Nie je zlé tiež porovnať, ako slnečník bude zapadať do prostredia, v ktorom bude umiestnený. Pokiaľ máte typicky francúzsku záhradu, odporúčame zvoliť skôr prírodné materiály kombinované s teplými farbami. Pre minimalistické exteriéry sa hodia tmavšie farby v kombinácii s kovom.

Pamätajte však, že tmavé a sýte farby priťahujú viac slnečných lúčov, čo môže viesť k veľkej akumulácii tepla. Majú tiež oveľa kratšiu dobu životnosti. Aj keď sú slnečníky vyrábané zo stálofarebných materiálov, sú vystavené dlhodobej expozícii slnečným svetlom, čo im neprospieva. U menej kvalitných materiálov sa môžu vytvoriť aj nevzhľadné fľaky a farebne odlišné škvrny.

Pozor! Slnečník musí hlavne držať!

Nemenej dôležitá je aj pevná konštrukcia, ktorá zaručí, že sa pri väčšom vetre dáždnik nezlomí. Konštrukcia slnečníka by mala mať, okrem odolnosti proti poveternostným vplyvov, jednoduché ovládanie pri roztvorení a, samozrejme, aj stabilné ukotvenie v stojane. Najmä väčšie slnečníky by mali mať konštrukciu z kovu, u menších si vystačíte s drevom či plastom.

S výberom podstavca súvisí aj veľkosť slnečníka. Tá musí byť priamo úmerná systému ukotvenia. Pre bežné malé slnečníky bohato postačí stojan naplnený vodou či pieskom. Pre väčšie slnečníky odporúčame liatinové, žulové či betónové podstavce, ktoré odolajú i silnému vetru.

Okrem klasických slnečníkov so stredovou nohou, ktoré sú umiestnené uprostred jedálenského stola, sa do obľuby rýchlo dostávajú slnečníky s bočnou nohou. Výhodou týchto slnečníkov je umiestnenie mimo jedálenský stôl. Slnečník s bočnou nohou nikomu nezavadzia a nezaberá miesto na stole. Takéto slnečníky je navyše možné naklápať či otáčať podľa potreby tieňu.

Stova vás pred úpalom ochráni!

Akciové, no zároveň veľmi štýlové slnečníky či iné ochrany pred slnkom, ponúkame v týchto dňoch aj v našich stavebninách na oddelení záhrady. Slnečníky máme v rôznom farebnom prevedení, veľkosti, ale aj v rôznej kvalite, teda aj cene.

Avšak v prípade, že si vyberiete drahý a kvalitný slnečník, musíte taktiež počítať s tým, že žiadny výrobca neodporúča nechávať ho po celú sezónu otvorený. Ak máte možnosť, slnečník pri daždi a veľkom vetre zatvárajte. Pred zimou ho vyčistite a nechajte naozaj dobre preschnúť. Až potom ho uložte do ochranného obalu a uchovajte na suchom a vetranom mieste. Zima je však ešte ďaleko, teraz si poriadne užívajte slnečné dni pod bezpečným a štýlovým slnečníkom.

Zdroj: vsevyhodne.cz, biano.cz