Dokonalá záhrada plná oddychu? Jedine bez krtkov a krtincov

Dokonalá záhrada plná oddychu? Jedine bez krtkov a krtincov
30. júna 2018 Patrik Boďo

Krtko vytvára rozsiahly labyrint chodieb, pričom z jednej hlavnej chodby vedie celá sieť menších postranných chodbičiek. Zaujímavé, že? Niekde na lúke možno, no v záhrade, kde chceme mať všetko TIP-TOP, nám to už také zaujímavé nepríde. Poradíme vám, ako s krtkom skoncovať alebo ho aspoň poslať k susedom.

Nehádžte flintu do žita!

Možno si vaše deti obľúbili toho zlatého (klasicky čierneho) krtka z kresleného televízneho príbehu. Nie je ale krtko ako krtko. Čo si počať s tým skutočným, ktorý vám z trávnika urobil prekážkovú dráhu? Boj s malým votrelcom sa môže pretiahnuť na niekoľko mesiacov, ba dokonca rokov. Žiadna metóda nie je stopercentne spoľahlivá. Avšak nikomu sa určite nechce len tak nečinne sedieť a prizerať sa krtkovým rošádam. Našťastie existuje viac či menej účinných receptov na vyhnanie tohto bezohľadného živočícha, ktoré vám práve teraz predostrieme.

Boj sa môže začať

Prvým spôsobom je vysadenie rastlín, ktoré krtkovi nevoňajú. Pravidelne vysádzajte aksamitníky, cesnak, cibuľu, bazu či Mliečnik preháňavý. Korene týchto rastliniek sú tak aromatické, že si krtko radšej zbalí svoje caky-paky a prvým spojom odíde. Ďalšia vec, ktorá krtkovi nevonia, je čerstvá citrónová kôra, psia a mačacia srsť, tvarôžky alebo zelené listy orechov. Do chodbičiek môžete vložiť aj kúsok starej handry či novín namočených v benzíne alebo naftalíne.

Dobrým riešením, ako pred nájazdom krtkov ochrániť záhony so zeleninou, bylinkami i kvetinami, je tiež postavenie vyvýšených záhonov. Avšak pozor. Krtko si aj tak bohato vystačí s vaším trávnikom. Budete teda musieť skúšať ďalšie tipy, ako sa krtka v záhrade zbaviť.

Aj milovníci zvierat môžu byť spokojní

Do chodieb môžete poukladať špeciálne vyrobené aromatické guľôčky, ktoré krtka veľmi účinne odpudzujú. O niečo drastickejším riešením je použitie dymovnice, ktorá krtka z chodieb jednoducho odplaší, keď nie to najhoršie. V neposlednom rade je možné zahubiť krtka pomocou špeciálneho Liquid gélu, ktorý sa aplikuje do chodieb, kde sa ním krtko zašpiní, následne ho olíže a počas 10 dní sa otrávi. Určite vám nepomôže krtka vyplavovať vodou, keďže je celkom zdatný plavec. Ďalej v žiadnom prípade bláznivo nelovte krtka s dýkou, pištoľou alebo inými nebezpečnými nástrojmi, ktoré ste obkukali u hercov z vašich obľúbených akčných filmov.

Keď je váš vzťah k zvieratám veľmi citlivý, nasaďte takzvané „plašičky“, ktoré vydávajú vibrácie alebo zvuk, napr. nastrihané PET fľaše na kovovej tyči, kovové alebo plastové veterníky či bežne dostupné ultrazvukové prístroje. Pri menších plochách je okrem toho možné krtka vyhnať prievanom. Keď aj na to máte slabé srdce, neostáva nič iné, len si na krtka pekne-krásne počkať, chytiť ho pomocou nejakej pasce, a odniesť niekde véééľmi ďaleko.

Riešenie pre náročných krtkov

Existujú aj pomerne netradičné, miestami až zarážajúce odpudzovače, ktoré môžete vyskúšať, keď vám už krtko bude liezť hore krkom. Odporúča sa upchať diery ľudskými vlasmi, alebo do nich vložiť neuvarené odpady z rýb či do nich dokonca naliať zvieraciu krv. Viacerým záhradkárom pomohli už aj psie či mačacie exkrementy, ktoré poukladali do dier. Účinný je aj doma pripravený biologicky odpudivý kokteil z 2 dielov srvátky a 1 dielu cmaru, ktorý sa 3 až 4 dni kvasí a následne sa po 1 šálke vlieva do dier.

Vidíte sami, že dnes existuje množstvo techník, ako nepozvaných hosťov poslať zo súkromného pozemku preč. Pamätajte, že hrubou silou toho moc nedosiahnete. Trpezlivosť aj v tomto prípade ruže prináša. Jedine tak vám zostane miesto pre nejaký šikovný bazén, záhradnú súpravu, slnečníky, altánky či iné oddychové zóny. Pri boji s krtkami a krtincami teda prajeme veľa trpezlivosti a tiež stále potrebného šťastia.

Zdroj: bydlo.cz, dumazahrada.cz, zahrada.sk
Foto: shutterstock.com