Pár rád, s ktorými bude váš bazén viac ako more

Pár rád, s ktorými bude váš bazén viac ako more
12. mája 2018 Lenka Zummerova

Je ešte len máj, teda o žiadnom kúpaní na kúpaliskách či v domácich bazénoch tu nemôže byť reč. Ak vám však v záhrade ešte bazén nestojí, nič nebráni tomu, aby ste si ho konečne zadovážili, resp. sami zmajstrovali. Potrebujete k tomu ale niečo vedieť.

Doba sa posúva, bazény tiež

Luxusný doplnok pre jedných, nevyhnutnosť pre druhých. Hlavné dôvody na zriadenie bazénu sú relaxácia a letná zábava pre deti. Bazén pri rodinnom dome si dnes mnohí zaobstarávajú nielen kvôli radosti svojich detí, ale tiež pre utuženie vlastného zdravia.

Prešiel už nejaký ten piatok, odkedy boli bazény len v základnom bielom obdĺžnikovom tvare. Za ten čas sa vyšvihli do pozície originálnych, jedinečných i elegantných doplnkov domu. Od čoraz viac sofistikovaných inteligentných bazénov k alternatívam chlóru, bazénový priemysel dnes využíva novú technológiu s cieľom zlepšiť dizajn, úpravu a riadenie.

Na stálo či len na leto?

Keď ste už pri plánovaní rodinného domu mysleli na miesto, kde skôr či neskôr vybudujete bazén, máte vyhraté. jeho dodatočná výstavba vám tak nenabúra celkový vzhľad záhrady či okolia domu. Flintu do žita by však nemali hádzať ani tí, ktorí prepadli bazénovej mánii z dňa na deň.

Ak má bazén slúžiť niekoľko desaťročí, musí byť urobený z kvalitných, pevných a aj o niečo drahších materiálov. Okrem toho je potrebné použiť ťažkú techniku a zavolať viacero pracovníkov rôznych profesií. Samozrejme, to len v prípade, keď sa neuspokojíte s nafukovačkou, ale túžite po nejakom poriadnom napríklad betónovom koryte. A hoci sú veľké bazény atraktívne, mnohí radšej volia tie menšie a menej nákladnejšie. K najpredávanejším bazénom preto stále patria tzv. nafukovacie prstence.

Rady nad zlato

To, ako postupovať pri stavbe zložitejšieho bazénu, vám podrobnejšie poriadia odborníci zo stavebného informačného portálu “Ako stavať” či z webu “Urob si sám”. My zo Stov Baumarket sa teraz skôr zameriame na to, čoho by sa mal každý záujemca o bazén držať už pri samotnom plánovaní.

Najskôr si treba dvakrát premyslieť, kde by mal vlastne ten bazén stáť. Vhodné je miesto, kde slnko svieti minimálne 10 hodín denne a kde na bazén nevrhá tieň dom ani terasa. Ak môžete, bazén neumiestňujte do blízkosti listnatých stromov či kríkov. Inak bude voda večne plná odkvitajúcich lístkov a padajúceho lístia, čo komplikuje údržbu. Dôležité je ale aj okolie bazénu. Ak je okolo len trávnik, môžete do vody zanášať veľa nečistôt, ak zvolíte dlaždice, nesmú kĺzať!

Práca ale nekončí ani po prvom šplechnutí vody. Počítajte s tým, že bazénu budete musieť v kúpacej sezóne venovať denne určitú starostlivosť, aby voda zostávala stále krásne čistá. Existuje niekoľko spôsobov. Pri ich výbere sa neorientujte len podľa obstarávacej ceny, ale tiež neskorších prevádzkových nákladov. Majte na pamäti, že dobrá filtrácia je pre úspešný prevádzku bazéna kľúčová. Správna starostlivosť tiež vyžaduje komplexné znalosti bazénovej chémie a ďalších prostriedkov, ktoré sú určené k starostlivosti o neho. Za tú slasť to však určite stojí.

Viac než len bazén

Chystáte sa mať omnoho väčší bazén, než len nafukovačku? Tak to vám určite bodne protiprúd. Vďaka nemu si poriadne zaplávate, a teda zašportujete. U väčšiny týchto zariadení si môžete navyše regulovať silu podľa svojich potrieb. Inú zvolíte pre deti, inú pre rekreačné plávanie a naplno ho pustíte, keď sa budete chcieť zahrať na Mikea Phelpsa.


Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, mať pri bazéne záhradnú sprchu vám ušetrí dosť práce pri čistení vody. Do vody si nezanesiete zbytočné nečistoty a vodu v sprche krásne ohrejú slnečné lúče. Svetelné prvky v rôznych farbách a tvaroch, napríklad svetelné gule alebo svetelné štvorce dodajú vášmu bazénu zas extra nádych! A čo bublinková masáž? Žiaden problém! Nechajte váš bazén poriadne bublať! Stačí si do vody zaobstarať vírivú rohož.

Nesmieme zabúdať ani na tryskajúci vodopád. Oživí hladinu a deti sa pod ním určite vybláznia! Navyše sa môžete priamo v bazéne osprchovať alebo si dopriať príjemnú masáž. Keď ale ani to nestačí a chcete experimentovať, inšpirujte sa týmito bazénmi.

Žiaden luxus, ale štandard

Plavecký bazén je veľkou investíciou a je teda potrebné ju dobre premyslieť. Ak kúpite dom, ktorý už bazén má, vyjde vás lacnejšie, ako inštalácia nového. Každopádne, v súčasnosti sa obstarávacia cena bazéne nepohybuje tak vysoko, ako tomu bolo pred rokmi. Zároveň jeho kúpou zvyšujete predajnú atraktivitu a, samozrejme, jeho cenu (pokiaľ o predaji uvažujete).

Budete bazén využívať rekreačne, na pravidelné tréningy, rehabilitačne účely alebo len na šantenie? Možností je neúrekom. Určite ho počas sezóny využijete naplno. S vašim novým záhradným prírastkom tak prajeme množstvo osviežujúcich zážitkov.

Zdroj: ireceptar.cz, magilinebazeny.sk, magazinzahrada.cz, hobby.blesk.cz
Foto: shutterstock.com