Chráňte sa pred upírmi v podobe hmyzu bez chémie!

Chráňte sa pred upírmi v podobe hmyzu bez chémie!
29. apríla 2018 Wordbajan Wordpress

Tak ako je jar na Slovensku pôžitkom pre oči i dušu, tak je skúškou pre kožu i nervy. Otravný hmyz sa totiž opäť prebudil zo zimného spánku. Bojovať proti nemu nemusíte len nezdravými sprejmi z obchodu. Výroba domáceho repelentu stojí naozaj zato.

Prečo?

Pretože repelenty nie sú nič iné než pesticídy! Chemické zlúčeniny sú v postrekoch proti ťažkému hmyzu obsiahnuté až do 100 % koncentrácie. Iste vás nepoteší, že na seba striekate niečo, čo sa už od konca druhej svetovej vojny používalo ako poľnohospodársky pesticíd.

Komáre či muchy zápach dietyltoluamidu, ktorý sa v najväčšej miere v repelentoch nachádza síce neznášajú, no táto zložka neprospieva životnému prostrediu ani vám. Odfarbuje a mastí oblečenie, spôsobuje alergické reakcie. Tobôž nie aby sa vám dostala do očí, na rany, zapálenú, podráždenú alebo ekzémom postihnutú pokožku. Použitie repelentu okrem toho znižuje účinnosť UV ochrany proti slnečnému žiareniu až o 30 %.

Kratší, no omnoho zdravší účinok

Samozrejme, žijeme v oblastiach, kde o možný i nemožný hmyz nie je absolútne núdza. Bohužiaľ, máme množstvo sladkých vôd, preto sa napr. s takým Anglickom, kde by ste na komára natrafili len ťažko, ani len nemôžeme porovnávať. Neostáva nič iné, len siahnuť po rôznych sprejoch. Alebo predsa?

Vyskúšajte dať prednosť prírodným repelentom. Síce neúčinkujú obvykle tak dlhú dobu, ako prípravky chemické, no sú zdraviu neškodné a navyše si ich môžete pripraviť ľahko doma.

Voňavka, dekorácia aj prírodný repelent v jednom

Máte za sebou už prvú jarnú grilovačku, a teda aj pár štípancov na stehnách či rukách? Dajte si repete, len bez tých štípancov. Do zaváracieho skla naložte 2-3 vetvičky čerstvého rozmarínu, na plátky nakrájanú limetku a citrón. Zavárací pohár naplňte do polovice vodou, do vody vložte plátky citrusových plodov, pridajte rozmarín, pokvapkajte 7-10 kvapkami eukalyptového esenciálneho oleja a na hladinu vody usaďte plávajúcu sviečku. Vôňa z tohto prípravku po zapálení sviece je pre ľudí príjemná, zato pre hmyz odpudivá a pôsobiť bude nielen proti komárom, ale aj muchám a ďalšiemu hmyzu.

Spoľahnite sa na tieto ingrediencie

Vyberte zaujímavú nádobu ku vchodu do vášho domu, naplňte ju substrátom na bylinky a vysaďte do nej zmes rastlín s repelentným účinkom. Z byliniek to môže byť levanduľa, mäta, medovka, rozmarín, tymian, bazalka, cesnak, pažítka, kôpor. Z ostatných rastlín sa hodí pre výsadbu citrónová tráva, petúnie, citrónový muškát či agerát. Rastliny kombinujte podľa obľuby, alebo podľa možností využitia v domácnosti. Vždy, keď budete prechádzať okolo osadenej nádoby a mieriť ku vchodovým dverám, prehrabnite rastliny rukami. Uvoľníte z nej tak viac vôní.

Keď vám sprej „nevonia“, natrite sa levanduľou

Dom máte ozbrojený, ale čo vaše telá? Nastriekať sa predsa len treba. V troch decilitroch vody povarte nakrájaný citrón a sedem klinčekov. Na záver varenia vhoďte do vody trochu levandule, kvapku olivového oleja a čajovú lyžičku alpy. Všetko spolu dobre zmiešajte a preceďte do rozprašovacej fľašky. Používajte ako repelent na telo alebo rozprášte po izbách.

Neznášate sa ale niečím striekať? Nemusíte! Keď máte doma levanduľu, máte vyhraté. Potrite si jej kvetmi oblasť za ušami, na krku a na zápästí. Intenzívna vôňa levandule by komáre mala odplašiť.

Kliešťom chutiť nebudete!

Chystáte sa do lesa na prvý tohtosezónny prieskum? Uvarte si olej proti kliešťam. Do fľaše, najlepšie s rozprašovačom, nalejte trochu rastlinného alebo mandľového oleja, pridajte asi dvadsať kvapiek ružového olejčeka a jeden hrnček vody. Všetko pretrepte. Vznikne zmes, ktorú potom môžete aplikovať na odhalené časti tela.

O niečo smradľavejšou, no účinnejšou alternatívou, je olej z octu. Stačí zmiešať čistú vodu s jablčným octom. Nakoniec pridajte niekoľko kvapiek svojho obľúbeného oleja.

Alebo sa pokojne môžete vrátiť k už spomínaným ingredienciám. Repelent, ktorý skvele zaberá, sa pripravuje z klinčekov, Alpy a niekto do neho ešte pridáva levanduľu alebo rozmarín. Na 100 ml Alpy potrebujete 10 g klinčekov. Tie nasypte do pohára s alpou a nechajte 3-5 dní lúhovať. Pred použitím sceďte a nalejte do fľaštičky s rozprašovačom.

Aby uštipnutie čím skôr zmizlo

Bodavý hmyz od seba odpudíte aj správne zvolenou stravou bohatou na vitamín B1. Nachádza sa v kalerábe, petržlenovej vňati, pivovarských a pekárenských kvasniciach, ovsených vločkách, pažítke, špenáte, otrubách, orechoch a strukovinách. Pokiaľ tiež obľubujete cesnak, komáre radšej dajú prednosť niekomu inému. Len aby ste to s ním neprehnali, inak aj vaši partneri dajú prednosť niekomu inému. 😀

Ani pri zázračných repelentoch sa pár štípancom určite nevyhnete. Najspoľahlivejšou ochranou proti nákaze encefalitídou stále zostáva očkovanie. Aj po uštipnutí sa však tiež viete spoľahnúť na prírodné metódy starých materí. Rozmliaždite lístky skorocelu alebo žihľavy, lopúcha, mäty či lastovičníka a potrite bodnuté miesto. Tým najjednoduchším, no stále účinným spôsobom, je prikladanie koliesok cibule na štípance. Prajeme tak veľa síl pri boji s dotieravým hmyzom.

Zdroj: Zuzana Bohdalová – ireceptar.cz, ulekare.cz, zena.sme.sk, hobby.idnes.cz