Podlaha nemá len dobre vyzerať, ale hlavne chrániť

Podlaha nemá len dobre vyzerať, ale hlavne chrániť
24. januára 2018 Wordbajan Wordpress

Podlaha významne ovplyvňuje komfort každej miestnosti, pričom nepriamo pôsobí tiež na vaše zdravie. Zvoliť správnu podlahovú krytinu tak, aby sa páčila a zároveň niekoľko rokov dobre a bezpečne slúžila, vyžaduje aspoň základnú orientáciu.

Najnamáhanejší materiál v domácnosti

Opäť vám už podlaha dosluhuje? Pýtate sa, ako je to možné, keď nie je až taká stará? Nie vždy však musí byť chyba v jej kvalite. Problém väčšinou býva v jej nevhodnom výbere. Nie všetky totiž dokážu odolať vysokej vlhkosti, kreativite detí či pazúrom a zubom domácich miláčikov.

Každý typ podlahy sa skladá z niekoľkých vrstiev. Najdôležitejšia je horná, nášľapná vrstva, ktorá toho musí zniesť najviac. Odhliadnuc od dekoratívneho hľadiska, posudzuje sa podľa stupňa odolnosti voči nárazom, poškriabaniu alebo citlivosti na vlhkosť. Pri laminátových podlahách sa uvádza aj záťažová trieda. Platí pravidlo, čím vyšší stupeň, tým vyššia odolnosť proti poškodeniu.

Výzor je dôležitý…

Niekedy sa vám páči viac druhov podláh a neviete sa rozhodnúť. A ešte častejšie sa stáva, že nakupujete podlahu do všetkých miestností naraz, pričom váš vkus sa postupne mení a výsledok je, že máte v každej izbe inú podlahu. Ak sa ale kombinácia naozaj vydarí, môžete dosiahnuť skvelý efekt. Väčšinou sa však podobné snahy končia tým, že interiér vyzerá ako vzorková predajňa. Preto je jednoduchšie pohrať sa skôr s rôznymi vzormi nábytku a vo všetkých izbách použiť rovnakú podlahu.

Skôr než objednáte a zaplatíte niekoľko štvorcových metrov novej podlahy, odporúčame požičať si z obchodu dve-tri vzorky a zobrať si ich domov. Tam totiž môžu pôsobiť tmavším dojmom ako v predajni, kde je veľa silného umelého svetla.

…no nie najdôležitejší!

Podlaha síce ovplyvňuje vzhľad a atmosféru celej miestnosti, no musí predovšetkým odolávať každodennej záťaži plynúcej z pohybu ľudí, nábytku, vyliatych tekutín a iných nečistôt. Investícia do podlahy je okrem toho dlhodobou záležitosťou, preto je pri výbere nutné zvážiť hlavne kvalitu, ktorá vás neomrzí ani po niekoľkých rokoch.

Každá miestnosť v interiéri má špecifické vlastnosti a náročnosť užívania. Kúpeľňa je miestnosťou, ktorá je najviac vystavená zvýšenej vlhkosti vzduchu a priamemu kontaktu podlahy s vodou. Podlaha v kuchyni musí častejšie odolávať mechanickému poškodeniu v dôsledku pádu predmetov, ale aj nehodám s vytečenými tekutinami. Neznamená to však, že v kúpeľni a kuchyni musí byť iba podlaha z pevnej, keramickej dlažby.

Túžite po dreve?

Drevo, korok, lamino, vinyl či linoleum. Každá varianta má svoje pre a proti. Kým niekedy bola dlažba výsadou sociálneho zázemia a najviac kuchýň, dnes je plnohodnotnou variantom podlahovej krytiny. Módnym prvkom posledných rokov, odkazujúcim ku klasike, sú bordúry – ozdobné pásky s dekoratívnym vzorom, vložené medzi jednotlivé dlaždice, ktoré lemujú centrálny vzor a podlahu decentne členia.

Vďaka moderným technológiám do kúpeľní ale postupne preniká aj drevo. Prírodný charakter a teplo si jednoducho podmanili mnohých. Umiestnenie dreva v kúpeľni má však svoje pravidlá. V prvom rade si treba uvedomiť, že je to materiál, ktorý vždy reaguje na zmeny klímy v priestore (najmä zmenu vlhkosti). Vzhľadom na prostredie, v akom drevo používate, treba dôsledne zvážiť výber materiálov, technológií a povrchovej úpravy.

Ak ale drevu moc neveríte, no túžite po drevenom dekóre, je praktickejšie siahnuť po imitácii v podobe napríklad PVC podlahových krytín. Tie ponúkajú nesporné výhody nielen v širokej škále vzorov a imitácií. Okrem toho výborne izolujú zvuk, sú teplé i príjemné na dotyk. Na trhu sú už dostupné aj veľmi kvalitné laminátové podlahy. Ak si teda nemôžete dovoliť veľkoplošnú drevenú trojvrstvovú podlahu, potom siahnite po laminátovej, ktorá je o čosi lacnejšia.

Podlaha pre vašu boľavú chrbticu

Čo tak vyskúšať korok? Korkové podlahy sú prírodné, zdravé a všestranne použiteľné. Vyrábajú sa z kôry korkového duba bez potreby zrezať strom. Majú vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, na dotyk nôh sú príjemné a optimálne tlmia hluk. Vďaka pružnosti prispievajú k zníženiu záťaže chrbtice a kĺbov. Preto sa hodia najmä do obývacej izby. Kameňom úrazu je malá odolnosť proti obrusu a mechanickému opotrebovaniu. Mechanickú odolnosť zvýšite opakovaným kvalitným náterom.

Netreba zabúdať ani na vinylové krytiny, ktoré sú ideálne pre miestnosti, v ktorých potrebujete dostatočne hygienickú a vode odolnú podlahu. Majú úplne uzavretý povrch s úpravou, vďaka čomu neprepúšťajú nečistoty. Vinylové krytiny sú dokonca tvrdené, takže sú odolnejšie ako spomínané podlahy z obyčajného PVC.

S ktorou kde?

K výberu je veľa inovovaných materiálov, konštrukčných variantov, farieb aj cenových relácií podlahových krytín. Každý materiál má svoje špecifiká, prírodné materiály hrejú zo svojej podstaty, drevo je náročnejšie na starostlivosť a údržbu, laminát je odolný voči záťaži, tvrdený vinyl je pružný, mäkčené PVC zas lacné, nenáročné, chladná dlažba skvele vedie teplo z podlahového kúrenia, zároveň je “krehká”, koberce s dlhým vlasom zadržiavajú prach.

Odlišné technické a úžitkové vlastnosti aj nároky na údržbu predurčujú, že nie každá podlaha sa hodí do všetkých miestností. Pre podlahy je dôležité, aby boli položené na kvalitnom suchom a rovnom podklade. Aj tá najdrahšia drevená alebo keramická podlaha sa rýchlo znehodnotí, ak na ňu budú zospodu pôsobiť nerovnosti a vlhko. Toto už je ale téma iného článku, ktorej sa čoskoro budeme venovať. Pri výbere tej správnej podlahy vám zatiaľ želáme množstvo trpezlivosti aj informovanosti.

Zdroj: mojdom.zoznam.sk, urobsisam.zoznam.sk, pluska.sk, homebydleni.cz, lidovky.cz, dumabyt.cz