Aby vás rosa a plesne už nemuseli trápiť

Aby vás rosa a plesne už nemuseli trápiť
8. decembra 2017 Wordbajan Wordpress

Zima je krásne obdobie, počas ktorej nám pri pohľade na zasneženú krajinu nevadia ani drkotajúce zuby či poľadovica na cestách. Nahnevané škrípanie zubov nastáva až pri prebúdzaní a pohľade na zarosené okná. Prečo to tak vlastne je a čo sa s tým dá robiť?

Ranná rutina? Utieranie okien

Rosenie okien môže z najrôznejších príčin nastať v priebehu celého roka, no témou číslo jeden sa stáva až na jeseň a hlavne počas celej vykurovacej sezóny. Ranná rutina počas zimy tak nie je len káva a umývanie zubov, ale pretieranie okien už pripravenou handričkou. Nad tým, prečo sú okná ráno permanentne mokré, sa už ani nejak veľmi nezamýšľate, že? Skôr vás zaujímajú neželané plesne, ktorým by ste sa práve každodenným utieraním radi vyhli. Trebalo by s tým konečne zatočiť, nemyslíte?

Chyba nie je v oknách

Najskôr si ale povedzme niečo viac o rose. Nie tej na tráve, samozrejme, ale tej na oknách. Sú dve zásadné rosenia. To na vonkajšej strane okna a to zvnútra. Zatiaľ čo to prvé je absolútne neškodné, pričom vôbec sa ním netreba zapodievať, to druhé nám už pár vrások naviac dokáže narobiť. Tu je už potrebné rozlišovať, či sú zahmlené len dolné rohy okien, alebo či voda nekondenzuje aj priamo na ráme. Kto by náhodou nevedel, kedy vzniká kondenzácia, tak vtedy, keď sa teplý a vlhký vzduch stretne s chladnejším povrchom. V prípade okien môže byť príčin hneď niekoľko. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov nie sú na vine samotné okná. Problém je skôr v spôsobe ich používania.

Vlhkosť vzduchu nesmie presahovať 50 %

Pokiaľ voda kondenzuje kdekoľvek inde, len nie na skle, situácia si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Vlhkosť kondenzujúca na ráme môže byť totiž známkou porušeného tesnenia alebo tesnosti okenného profilu. Najčastejšie ale dochádza ku klasickému roseniu okien, keď je vzduch plne nasýtený vodnými parami a náhle sa zníži teplota. Vtedy sa musíte snažiť, aby vôbec ku kondenzácii nemohlo dôjsť. Čím vyššia je totiž teplota vzduchu, tým viac vlhkosti sa v ňom drží. Kritická je, samozrejme, kuchyňa, kde sa varí, ale aj zimná záhrada s kvetinami, kúpeľňa či miestnosti, kde sa suší bielizeň. Najúčinnejšou zbraňou v boji proti vysokej vlhkosti je správne vetranie. A aké to je správne vetranie? 3 až 5 minút maximálne, žiadna otvorená vetračka počas celého dňa.

Aby nedošlo k najhoršiemu

Rosenie ovplyvňujú tiež dekoratívne doplnky, ktoré obmedzujú prúdenie vzduchu po skle. Sú to žalúzie (preto ich radšej vytiahnite), dlhé záclony a závesy. Rovnako škodia aj hlboké parapety, ktoré sú síce príjemné pre kvetináče, ale keď presahujú nad radiátor, bránia prúdeniu teplého vzduchu.

Dôležité je však stále udržať vlhkosť na uzde. Preto nesušte bielizeň vo vlhkých miestnostiach, pri varení používajte digestor a varte v hrncoch, prikrytých pokrievkami. Miestnosti vykurujte na minimálne 21 °C, aby sa okno dokázalo dostatočne prehriať. Keď toto zabezpečiť nedokážete, do miestnosti zakomponujte pohlcovače vzduchu a pravidelne z nich vylievajte vodu. Inak treba zvážiť investíciu do okien s lepšími izolačnými vlastnosťami, prípadne do vetracieho systému s rekuperáciou tepla. Tieto kroky ale zvažujte až vtedy, keď ste už vystrieľali náboje s radami, ktorými ste si vďaka tomuto článku nabili zbraň.

Zdroj: novinky.cz, dran.webnoviny.sk, ireceptar.cz