Pri tejto údržbe strechu tak skoro meniť nebudete

Pri tejto údržbe strechu tak skoro meniť nebudete
17. decembra 2017 Wordbajan Wordpress

Zima, to nie je len kombinácia príjemných pôžitkov s náročným zhonom blížiacich sa sviatkov. Je to aj obdobie, ktoré znamená obrovskú záťaž pre jednu z najdôležitejších súčastí domu. Strechu väčšinou vnímame ako funkčný objekt, ktorý nám slúži a nie je treba mu venovať príliš pozornosti. Malo by to byť však presne naopak.

Strechu nedokážete meniť každý rok

Letné dažde s nepríjemným vetrom dokážu preveriť stav vašej strechy len čiastočne. Tým skutočným testom býva zima a mrazy, ktoré sú v našej oblasti dosť intenzívne. Aby strecha slúžila aj počas zimy k vašej spokojnosti, dôkladne si treba jej návrh premyslieť už počas stavby. Najlepšie by bolo vymeniť starú strechu za niečo kvalitné, napríklad za krytinu značky Tondach. Toto ale bola téma článku s názvom „Aby mráz zastihol strechu v najlepšej kondícii“. Čo vtedy, keď sa už strecha jednoducho vymeniť nedá, resp. vtedy, keď výmenu strechy najbližšie roky v plánoch nemáme? Nejako tá strecha počas zimy predsa fungovať musí. Dnes bude preto reč o konkrétnych krokoch, ktoré treba podniknúť pri kontrole a zabezpečení strechy v zimnom období.

Základom je dôkladná kontrola

Strecha sa v zime musí vysporiadať s vodou, snehom i ľadom. Preto je nutné ju starostlivo zabezpečiť a kontrolovať, aby nedošlo ku škodám na majetku, ba dokonca zdraví. Či už je zima miernejšia alebo poriadne tuhá, na pravidelnú inšpekciu strešnej krytiny by mal myslieť každý majiteľ domu. Prevencia je totiž omnoho výhodnejšia ako likvidácia následných škôd.

Základom je strechu (ak ide o škrídle na šikmých strechách) aspoň opticky skontrolovať a urobiť jej celkovú revíziu. Zistíte tak, či sa na nej nepodpísali letné búrky, víchrica a krupobitie. Žiadna strešná škrídla totiž nesmie byť ani trochu nalomená či inak poškodená. Santa predsa chodí cez komín, nie cez diery v streche. Ak tomu tak je, mali by ste poškodené škridle bezodkladne vymeniť. Keď si neviete rady, je v takomto prípade úplne normálne sa obrátiť na profesionálnu firmu.

Zahrajte sa na klampiara

Dôležitým krokom kontroly strechy je dôkladné prezretie pôdnych či podkrovných priestorov. A to najmä vtedy, ak nie sú obývané a tak nežiaduce zmeny ušli počas roka vašej pozornosti. Akákoľvek stopa po zatekaní signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Zamerajte sa tiež na strešné okná a vikiere. Dôležité je skontrolovať tesnenia – ich funkčnosť znižuje nečistota, prípadne aj iné nástrahy ako plesne a huby.

No a poďme na strechu. Aby ste nesviatkovali na nemocničnom lôžku, v prvom rade treba zariadiť čo možno najväčšiu bezpečnosť. Pokiaľ je to možné, skúste skontrolovať klampiarske prvky, najmä okolo komína, okien, odvetrávania či bočné spoje. Ak máte snehové zábrany, pozrite, či nie sú uvoľnené. Dôležitou súčasťou prípravy strechy na zimu je vyčistenie prípadne oprava odkvapov, žľabov a odtokových rúr. Ak zostanú upchaté lístím, machom alebo inými nečistotami, môžu v zime popraskať. Zároveň je treba sa uistiť, či všetky spoje na seba dobre a pevne nadväzujú. Predídete tým vytekaniu vody, ktorá následne môže poškodiť fasádu.

Pokojné a hlavne suché Vianoce

Odporúčame tiež skontrolovať odlupovanie povrchovej úpravy, nepravidelné blednutie farby, bubliny a praskliny rovnako ako miestne škrabance, ktoré signalizujú, že povrchová úprava už vyžaduje opravu. Najviac nepriaznivým vplyvom čelí južná strana strechy, kde je väčšia pravdepodobnosť poškodenia povrchovej úpravy alebo náteru.

Ak ste pre svoju strechu zvolili kvalitného výrobcu, bude väčšina revízií z tohto článku iba formalitou. V každom prípade netreba kontrolu strechy a údržbu počas zimy zanedbať, inak sa pokojných sviatkov nedočkáte.

Zdroj: zena.sme.sk, konstrukce.cz, urobsisam.zoznam.sk