Aj v januári si záhrada žiada vašu pomoc

Aj v januári si záhrada žiada vašu pomoc
28. januára 2018 Wordbajan Wordpress

Čo poviete záhrade, keď sa leto opýta, čo ste robili v zime? Odpoviete, že ste oddychovali a na záhradu zanevreli… ehm kašľali? V poriadku. Len sa nedivte, že aj záhrada si v lete či v jeseni dopraje poriadneho šlofíka.

(Ne)zamrznuté stromčeky

Je síce január, záhrada je zapadnutá snehom. Nič to ale nemení na tom, že je potreba ju na príchod jari potrebné poriadne pripraviť. Dlhé večery sú tým najideálnejším časom k rozmýšľaniu nad jarnými výsadbami a úpravami. Dokonca nemusíte len dumať, ale aj konať.

Pri vhodnom počasí sa zamerajte predovšetkým na rez okrasných stromov a kríkov. Poodstraňujte všetky chybné výhony, vyrastajúce z očkovaných alebo iných drevín. Nezabudnite, že sa tiež odoberajú odrezky okrasných drevín. Až budete mať premrznuté ruky a vonku vás to prestane baviť, pustite sa do triedenia semien z minulého roka či čistenia hľúz. Keď napadne slušná nádielka snehu, je to perfektné pre ovocnú záhradku. Tam napadnutý sneh nahádžte ku kmeňom. Snehová nádielka ich ochráni pred premrznutím a z jari poskytne koreňom dostatočnú zásobu vlahy.

Počasie je však vrtkavé, a tak vám môže zo dňa na deň snehová prikrývka pribudnúť a následne hneď zmiznúť. Potom je dobré vysievať semienka skalničiek vyžadujúcich premrznutiu. Ak sa snehová perina napriek tomu rozhodne zostať, vysejte ich pokojne do kvetináčov a tie zapustite do snehu.

Ani trvalky netrvajú večne

V januári, maximálne vo februári, okrem iného nastáva najvhodnejší čas na tulipány, hyacinty a šafran. To ale platí len pre tých, ktorí ich nechali zakoreniť v kvetináčoch, ktoré pred začiatkom zimy založili do zeme. Teraz ich môžu „vyzdvihnúť“, na tri dni preniesť do chladnej pivnice a potom do nejakej miestnosti.

Zabúdať by ste ale nemali ani na trvalky. Tie môžu mať cez zimu v našich klimatických podmienkach problémy s vlhkom, ktoré prináša predovšetkým častý odmäk. Preto by ste sa mali postarať o to, aby sa v ich blízkosti voda nezadržovala.

V zeleninovej záhradke vám prezimuje ružičkový kel, paštrnák, čierny koreň, kel, valeriána či iné odolné druhy hlúbovej alebo koreňovej zeleniny. Ak nie sú práve pod snehom, zatieňte ich čačinou a čas od času tiež niečo prineste do kuchyne. Ružičkový kel a kel kučeravý možno postupne zberať aj za mrazivého počasia. Už teraz sa okrem toho môžete pripraviť na jarnú výsadbu a začať s výsevom skorých odrôd zeleniny, predovšetkým šalátu, karfiolu a zeleru.

Aby vám záhradu niekto nepojedol

Počas chladnej zimy s prívalmi snehu sa ľahko môže stať, že sa vaše stromčeky a kríky stanú vítaným spestrením jedálnička divokých zvierat. Čo v tomto prípade? Kmene obaľte trebárs králičím pletivom alebo špeciálnymi špirálami. Dobrú službu urobí tiež repelentný náter. Keď už sa nejaké zúbky do dreva predsa len zahryznú, ošetrite ranu štepárskym voskom.

Začnite hľadať cestičku, ktorou sa k vám nechcení stravníci dostali. Najprv skontrolujte plot, aby v ňom nebola diera. Prípadne ju hneď zakryte. Ďalšou cestou, ktorou sa môžu zvieratá dostať na inak nepriechodnú záhradu, sú haldy snehu. Určite sa ich aj vy snažíte nahrnúť ku krajom plotu, tak sa touto cestou vrtké a hladné zvieratá dostanú veľmi ľahko. Dajte nejaké to jablko kúsok od záhrady a máte pokoj.

Čaká vás úrodná sezóna!

Záhrada by mala byť v januári v pokoji, spať a naberať silu na ďalšiu sezónu. To áno! Ale to neznamená, že sa o ňu teraz vôbec nemusíte starať. Každý týždeň sa radšej vydajte na obchôdzku a skontrolujte, či sú všetky zimné úpravy a zábaly v poriadku. Predovšetkým dajte pozor na zabalené kvetináče, v ktorých by mohli rastlinám premrznúť korene. Spozornieť by mali aj majitelia psích miláčikov, ktorí by sa mali presvedčiť, že im ich štvornohí priatelia nerozhrabali čačiny a slamu, ktorými sú zakryté bylinky, alebo jahodové záhony. Hlavne nenechajte nič na náhodu.

Zdroj: hobby.blesk.cz, abecedazahrady.dama.cz, dumazahrada.cz