Keď nie nás, tak aspoň rastliny postavme na bežiaci pás

Keď nie nás, tak aspoň rastliny postavme na bežiaci pás
18. januára 2017 Wordbajan Wordpress

Tak ako niektorým ľuďom nevadí chlad či dokonca arktické mrazy alebo naopak, správajú sa ako ľadové medvede, to isté platí aj pre mnohé rastliny. Zatiaľ čo niektorým druhom zeleniny či ovocia sneh ani mraz neprekáža, iné ho preklínajú. Tie kľajúce rastliny sa však kľudne dajú pestovať aj v obývačke!

Všetko sa dá, len treba chcieť a mať chuť!

Obdobie leňošenia, prežierania a vyhovárania sa pomaly uchyľuje na zimný spánok. Alebo predsa sa títo traja králi vianočných sviatkov ešte trochu zdržali? No, jeden z nich určite! „Sexica“ Výhovorka nás každý rok v tomto čase zvedie tak, že aj naše milenky hýria žiarlivostnými scénami. Predsavzatiu o zdravšom životnom štýle s pravidelnou fyzickou aktivitou dávame už tradične košom, pretože na to nemáme čas, musíme spraviť to a hento, či práve teraz nie je vo vesmíre tá správna konštelácia hviezd. Jednou z tisíc výhovoriek je aj tá s nezdravým jedením. Na všemožné lakocinky nám zrazu všetko hraje do karát. Veď predsa aj záhrada odpočíva a teda neprináša žiadne zdravé ovocie či zeleninu. Síce je toto veľká pravda, no aktívne pestovať prospešné maškrty sa dá aj za zavretými dverami, nielen v záhrade.

Dokonca aj za tuhých mrazov, keď je zem stvrdnutá na kameň, môžete pre svoje rastliny v záhrade vykonať všeličo prospešné, za čo sa vám na jar samozrejme odvďačia. Čo preto urobiť čítaj TU!

Bez svetla sa ani lístok nepohne

Na čerstvé rastlinky, ktoré nám v lete dáva záhrada požehnane, si človek ľahko zvykne. Ak vám v zime chýbajú, môžete si ich vypestovať v krbovom pohodlí teplého domova. Síce nerastú tak rýchlo a nevoňajú tak silno, ako pod lúčmi letného slnka, aj tak spestria varenie a prospejú zdraviu. V kvetináči za čistým oknom sa dá pestovať pažítka, petržlen, rukola, mäta, majoránka, tymian, kôpor, koriander a ďalší „zelenáči“. Aby sa im darilo, doprajte im miesto čo najbližšie pri okne. A teraz trochu teórie. Rastliny potrebujú svetlo pre to, aby prebehla fotosyntéza. Ide o proces, pri ktorom sa mení prijatá žiarivá energia na energiu chemických väzieb. Chlorofyl, zelené farbivo v listoch rastlín potrebuje na “výrobu” jednoduchých cukrov svetlo. Tie rastlina využíva ako “palivo”, základnú stavebnú látku svojho tela.

Keď sa nechce, ryby to za vás zatiahnu

Chladnejšej miestnosti sa vôbec nemusíme báť, teplota pre rast postačí v rozmedzí pätnástich až dvadsiatich stupňov, nočné teploty v miestnosti by nemali klesnúť pod desať stupňov. Suchý vzduch v miestnostiach, ktoré sú cez zimu vykurované, rastlinám zvyknutým skôr na stredomorské podnebie, nevyhovuje. Aj preto ich zalievame vlažnou vodou hlavne ráno. Občas miesto zálievky rastliny orosíme, zbavíme ich tak prachu, ktorý sa na nich v miestnosti usadzuje a sťažuje im dýchanie. Prihnojovať ich nemusíme, pretože živiny im postačia až do jari. A mimochodom, počuli ste niekedy o akvaponii? Ide o kombináciu tradičného chovu rýb a hydrológie, teda pestovania rastlín v živnom roztoku. V akvaponii rastú rastliny až trikrát rýchlejšie ako v bežnej pôde. Nie je preto vôbec zbytočné nad touto technikou aspoň porozmýšľať.

Rastliny milujú klebety. Len si s nimi potykajte

Tak ako je leto pre rastliny obdobím hojnosti, je pre nich zima obdobím pokoja. Neznamená ale, že by sa niekedy nechceli poriadne pretiahnuť a zašportovať si. Úžitok to neprinesie len im, ale počas lenivo prepchatých dní predovšetkým nám. Stačí rešpektovať ich nároky a aj izbové rastliny sa za správnu starostlivosť odvďačia zdravým rastom s hojnou úrodou. Mimochodom, rastliny sú schopné vidieť, cítiť chuť, vôňu, dotyk a počujú. Okrem toho, môžu komunikovať, trpieť, pamätať si i analyzovať. Tak keď už konečne chcete aj vy začať niečo v domácnosti robiť, pričom nechce sa vám čakať do jari a roztopenia snehu, vypestujte si niečo hneď teraz. Aj počas manželovej služobky sa budete mať konečne komu vyrozprávať. Prajeme teda hojnú domácu úrodu!