Kto sa aspoň trochu môže tešiť z teplej zimy? Záhrada!

Kto sa aspoň trochu môže tešiť z teplej zimy? Záhrada!
11. januára 2018 Wordbajan Wordpress

Aj napriek tomu, že vonku panuje zimné obdobie, nemusíte všetky práce na svojej stavbe či len v záhrade stopnúť. Množstvo činností sa dnes dá robiť, aj keď vonku prituhlo. Háčik je však v tom, že ešte stále neprituhlo. Čo to znamená? Hor sa po oddychu do práce!

Zaly(ry)žujte si vo dvore

Pamätáte si zimu presne o takomto čase minulého roku? Panoval chlad. Čo chlad! Urputné mrazy. Počas Silvestrovskej noci nás ani litre šampanského nedokázali zahriať. Akoby by aj, keď aj šampus skoro zamrzol. Snehu bolo toľko, že sme doň mohli skákať zo strechy. Túto zimu by sme skončili v nemocnici minimálne s dolámanými končatinami. Zelená tráva, dážď, hmly. Takto je ozdobená tohtoročná zima. Fuj!

Tím, ktorí počasie nejak neriešia, môžu byť nepríjemné inverzie na cestách a celkové teplo úplne jedno. Tí, ktorí si vianočný stromček podopierajú lyžami so snowboardom, túto zimu iste preklínajú. No a možno sa medzi horlivými lyžiarmi, korčuliarmi či sánkarmi nájdu aj milovníci záhrad. Práve v nich treba počas takéhoto „nečasu“ hľadať útočisko.

Pre milovníkov záhrad ideálne počasie

Je po sviatkoch, všetky výlety aj rodinné návštevy sme absolvovali, čo teraz? Neostáva už naozaj nič iné, len zabŕdnuť do tej záhrady. Keď sa dá v takomto počasí v nej hrať dokonca futbal, dá sa v nej aj čo to porobiť.

Vďaka „priaznivej“ zime môžete aj v januári bez ťažkostí zakladať vysoké záhony alebo záhony určené pre záhradníčenie, stavať suché múriky či bylinkové špirály, budovať záhradné cestičky, inštalovať opory pre popínavé rastliny, hĺbiť jamy pre záhradné jazierka. Skrátka tvoriť ešte krajšiu a jedinečnejšie záhradu. Samozrejme, len v tom prípade, keď sa vám chce. Niekto totiž záhradkárči len počas teplých období, pričom v zime nechce záhradu vidieť. Pravému záhradkárovi to však ale „nedá“.

Huby sa v zime nevyplatia

Mokré počasie je v tomto období omnoho prospešnejšie ako mrazivý sneh a ľad. Vďaka vlhkému vzduchu nie je treba zalievať zelené rastliny, ktoré za suchej zimy môžu trpieť smädom. Kvôli priaznivej teplote dokonca vôbec nemusíte pridávať ochranné vrstvy chúlostivým rastlinám. Môžu sa totiž zapariť. Ak sú rastliny zabalené a teploty sa pohybujú nad nulou, oplatí sa izoláciu dočasne odstrániť, alebo aspoň umožniť stále vetranie. V kombinácii s vlhkom by totiž mohol kryt podporiť rozvoj hubových chorôb, ktoré si nikto neželá.

Čo stromy?

Keď ste si mysleli, že sa túto zimu budete starať len o vianočný stromček, mýlili ste sa. Zamerať by ste sa v takomto počasí mali aj na stromy v záhrade. Mnohé dreviny, okrasné i ovocné, je vhodné prerezávať práve v zime. Avšak vždy sú podmienkou plusové teploty. Súčasné počasie je preto ako stvorené. Môžete napríklad prerezávať jablone a hrušky. Zmladiť možno i kríky viacerých okrasných drevín, ktoré nekvitnú skoro na jar.

No a čo je tou najlepšou biologickou ochranou proti voškám a ďalším škodcom? Predsa vtáci! Zo stromov, kríkov a rastlín ich oberú milióny. Ak však na našej záhrade, samozrejme, zahniezdia. Vyvesíme preto vtáčie búdky, pričom tie vyvesené zas vyčistíme od starej výstelky. Práca je omnoho príjemnejšia za vľúdneho počasia, než za silného mrazu. Iba tak môžu búdky poslúžiť vtákom ako nočné útočisko. Skoro na jar si ich zas budú môcť vybrať ako domov pre založenie rodiny.

Ako na nový rok, tak po celý!

Veľa jesť, oddychovať, čítať knihy, pozerať filmy, upratovať, piecť, stavať snehuliakov. To všetko sa v zime (ne)dá robiť. Okrem týchto tradičných činností sa ale počas netradičnej zimy dá byť užitočný aj vo vlastnej záhrade. Tá sa vám cez letnú sezónu iste odvďačí svojou krásou aj úžitkom. Ak ste teda načerpali prílev novej energie, nenechajte svoju záhradu napospas teplému počasiu. Do nového roku vám prajeme množstvo síl aj zdarných okamihov, a to nielen počas záhradkárčenia, ale v každej životnej situácii.

Zdroj: Jana Bucharová – ireceptar.cz, mojdom.zoznam.sk