Cíťte sa v malom byte ako v obrovskom kráľovstve!

Cíťte sa v malom byte ako v obrovskom kráľovstve!
29. júla 2018 Wordbajan Wordpress

Malý, stredný, útulný, priestranný, chladný… Pokračovať môžeme donekonečna. Byt vie byť naozaj všestranný. Samozrejme, keď je byt trojizbový, nedá sa s veľkosťou jednoizbového porovnať. Avšak aj v jednoizbovom byte sa dá využiť z minima maximum.

Všetko je to len v hlave

Keď niekto býva v dome, priestor riešiť nemusí. Ľahne pod slnečník k bazénu do záhrady a užíva si všetko naokolo. V byte to už ale je niečo iné. Nie vždy sa totiž bytovkárom podarí vybehnúť do prírody či na chatu. Netreba však hádzať flintu do žida. Stačí pár trikov a ilúzia v podobe veľkého priestoru je na svete. Poďme na to!

Posledná rozlúčka so zbytočnosťami

Začnime nábytkom. Ide zrejme o ten najjednoduchší zásah. Doba všakovakých sošiek a pohárikov, ktoré naším mamám a babkám tak radi dávali známi pri rôznych príležitostiach, je dávno preč. Dnes sa väčšinou ľudia už takto neobdarúvajú, pričom ak v byte stále máte veľa zbytočností, ktoré nechcete vyhadzovať, jednoducho ich odneste na chatu. Keď chatu nemáte, odložte ich do pivnice. Ak vám to srdce nedovolí, nechajte ich tam kde sú a zamerajte sa na iné zväčšovacie praktiky priestoru.

V malom byte si pomôžte závesnými alebo úspornými vstavanými skriňami. Pohovku si vyberte trojmiestnu, aby ste nemuseli kupovať kreslo. Policami obohnané steny sú výborným riešením najmä pre menšie pracovne. Poveste police do výšky a získate tak viac miesta pre váš pracovný stôl a ďalšie skrinky

To isté platí aj v kuchyni. Poveste si na stenu háčiky a police, do ktorých môžete uložiť koreničky, hrnčeky či kuchárske knihy, ktoré často používate. „In“ si je dnes dokonca o strop zavesiť panvice aj hrnce. Vyzerá to naozaj štýlovo, ako v kuchyni Jamieho Olivera. Ak dokonca chcete vyvolať pocit sviežosti, voľného priestoru a vzdušnosti, vyberte si stôl a stoličky s „ľahkými” štíhlymi nohami.

Aj zrkadlá svojim spôsobom patria k nábytku a i s nimi sa dá „čarovať“. Zvoľte zrkadlá s dekoratívnym dizajnom, priestor sa vďaka nim vizuálne zväčší a pokiaľ si vyberiete zrkadlo so zaujímavým tvarom alebo nevšednou farebnosťou rámu, získate i pekný interiérový doplnok. Všetko doslova zdvojnásobíte ak si zaobstaráte vstavanú skriňu so zrkadlovými dverami alebo ak vytvoríte zrkadlovú stenu.

Skryte konečne to vápno!

Určite si aj vy myslíte, že majitelia malých bytov majú všetky farby okrem bielej zakázané, pretože inak by si miestnosť ešte opticky zmenšili a pripadali by si ako v krabičke od zápaliek. Omyl. Keď si chcete v malom priestore dopriať výrazné farby, je ideálne vybrať jednu základnú (na vás záleží, či to bude červená, zelená alebo napríklad oranžová) a tú potom kombinovať v rôznych sýtostiach, teda od svetlej až po tmavú. Svetlé odtiene totiž vyniknú a vystúpia do popredia, zatiaľ čo tie tmavé budú v pozadí. Farby do malých priestorov patria, no pozor na vzorované tapety! Tie dokážu izbu naopak zmenšiť.

Priestor bude opticky väčší, keď doňho zvolíte podlahovú krytinu rovnakej farby aj materiálu. Zabudnite na kombináciu dlažby, linolea, parkiet, kobercov či ďalších podlahových krytín. Stavte na jeden materiál. Odtieň podlahy by navyše mal byť tmavší ako steny. Ideálne tak sú všetky podoby dreva, ak chcete koberec, nič tomu nebráni. Trebárs šedý odtieň je ideálny, pretože nielen spĺňa predchádzajúce požiadavky, navyše je to neutrálna farba, ktorú možno skombinovať s akoukoľvek ďalšou.

Pamätajte, že teplé farby približujú a studené naopak odďaľujú. Podobné pravidlá platia aj pre svetlé a tmavé farby. Farby tmavé pritiahnu vašu pozornosť, zatiaľ čo svetlé odtiene ustupujú do pozadia.

Nemusíte hneď búrať

Nemenej dôležité sú tiež záclony. Keď sú zavesené od stropu až k zemi, vytvárajú dokonalú ilúziu nebeských výšin. Musia však byť z ľahkej látky, vzdušné a pokiaľ možno priesvitné. Záclony, závesy a žalúzie vyberajte tak, aby nepôsobili ťažkým dojmom. Vyhnite sa výrazným vzorom a farbám, ktoré priestoru dominujú a výrazne ho zmenšujú. Ak sa rozhodnete pre vzory, vyberajte vertikálne, ktoré miestnosť zvýšia. Dobre pôsobia rastlinné motívy, ktoré sa na záclonách alebo závesoch tlačia smerom hore, za slnkom.

Keď vám vyššie spomenuté rady nebudú stačiť, obráťte sa na statika. Ten vám najlepšie poradí, či je možné napríklad zrušiť priečku medzi kuchyňou a obývačkou. Steny sa ale nemusia úplne odstrániť, niekedy stačí zbúrať časť priečky oddeľujúcu kuchyňu od obývacej izby. Klasické rozdelenie miestností možno aj zachovať, napríklad s pomocou celosklenenej priečky alebo širších sklenených dverí, ktoré prepúšťajú svetlo.

Svetlé farby, málo vzorov, vysoké dvere, zjednotená podlaha, použitie zrkadiel. Ak toto všetko zakomponujete do svojho malého bytu, búranie až tak horibilne potrebovať nebudete. Prajeme vám, aby aj váš byt bol veľmi šikovný, aj keď je malý.

Zdroj: bydleni.idnes.cz, lepsiebyvanie.centrum.sk, prozeny.cz