So správnou technikou patinovania už nevyhodíte žiaden nábytok!

So správnou technikou patinovania už nevyhodíte žiaden nábytok!
18. marca 2018 Wordbajan Wordpress

Máte doma starý nábytok, ktorý najbližší víkend plánujete vyšmariť von oknom.. ehm vyhodiť do kontajnera? Pozor! Síce nevyzerá vábne či príťažlivo, no nemusíte hneď kupovať nový. Hitom je totiž patinovaná úprava starého nábytku, po ktorej budú vaši návštevníci nad nábytkom híkať.

Pojmy nie sú dojmy

Patinovanie je technika, ktorá sa používa na docielenie “ošúchaného vzhľadu” materiálu. Je vhodné pre tých, ktorí nemajú radi dokonalosť, čistotu povrchu a jednotné línie, pričom hľadajú niečo, čo je svojím tvarom i povrchom pekné a zároveň jedinečné. Prečo by ste toto vlastne mali chcieť? Pretože výsledok dodáva drevenému nábytku autentickosť a historizujúci nádych. Získate netradičný vzhľad, ktorý dokáže skvele vizuálne zjednotiť rôzne nábytkové kusy, prípadne zakryť nedokonalosti povrchu alebo zostarieť úplne nový nábytok.

Patinovaný nábytok ďalej nevytvára len útulné prostredie, ale ide aj o zábavnú a tvorivú prácu, ktorú si môžete spraviť aj sami. Preto túto techniku využíva stále viac ľudí, a to nielen v rámci zariaďovania chaty alebo chalupy, ale aj v modernej novostavbe.

S čím iným, keď nie s drevom?

Pracovať môžete s rôznym materiálom ako napríklad drevo, kov, sklo, omietka, papier či plasty. Patinu na staršom nábytku vykonajte vždy len do tej miery, aby ste ho zrenovovali, ale zároveň zachovali aj jeho autentickosť. Dnes sme sa vám rozhodli predostrieť patinovanie staršieho dreveného nábytku. Najvýraznejší efekt možno dosiahnuť jednoznačne na mäkkom dreve, no vyhrať sa viete aj s o niečo tvrdším orieškom. Pusťme sa už ale do práce!

Prvým krokom je výber farby

Neexistuje jeden univerzálny návod na to, ako patinovať. Tak, ako aj výsledky sú rôzne, tak aj postupy sa líšia podľa toho, aký efekt chcete v konečnom dôsledku dosiahnuť. Na začiatok odporúčame zvolenú techniku odskúšať na kúsku zbytočného dreva. Ak sa vám výsledok nepáči, viackrát skúšajte rôzne ťahy. Sami uvidíte, čo je pre váš vkus to pravé orechové.

Základom je predovšetkým nanášanie jednej či viac rôznych farieb s následným nerovnomerným brúsením. Na niektorých miestach vystúpi na povrch spodnej vrstvy farba či samotné drevo. Tým docielite rovnaký efekt, ako by sa nábytok opotreboval bežným užívaním, len s tým rozdielom, že to trvá neporovnateľne kratší čas a proces šúchania máte plne pod kontrolou.

Ale aké farby použiť? Pokojne môžete využiť zvyšky, ktoré sa vám povaľujú doma na povale. Základom však bude tmavý odtieň (čierna, hnedá, tmavosivá) a na vyváženie biela alebo krémová. Všetko medzi tým bude slúžiť ako „starý náter”, ktorého sa akože chcete zbaviť.

Lakovanie a brúsenie

Po dokonalom zaschnutí poslednej vrstvy sa pustite do brúsenia. Najlepšie sa pracuje s brúsnou hubkou, ktorá má na každej strane inú zrnitosť. Pre rýchlejší postup zvoľte hrubšie zrno, celoplošné brúsenie dokončite vyššou zrnitosťou. Sedliackym rozumom treba dôjsť k tomu, kde býva ten ktorý nábytok bežným používaním opotrebovaný najviac. Väčšinou to bývajú hrany, ktoré nakoniec pedantne dolaďujte jemným brúsnym papierom.

Čo sa ešte lakovania týka, je potrebné dodržať všeobecne platné a klasické postupy. Pre povrchovú úpravu patinovaných plôch, ktoré budú silne namáhané, vyberte tvrdý lak a na menej namáhané vosk, prípadne olej. Náterové hmoty treba nanášať na suchý, očistený a odmastený povrch, každú vrstvu po zaschnutí zľahka prebrúsiť a používať vzájomne zlučiteľné náterové hmoty.

Veľmi prirodzene vyzerá tiež ponechanie zvyškov krycieho laku na dreve. Ak by ste ho odstránili úplne a nábytok natreli rovnomernou vrstvou krycieho laku, stratila by svoj pôvab. Obrúsený povrch dobre povysávajte a vyčistite. Dokonalý efekt starého dreva dosiahnete vtedy, keď na špongiu nanesiete tmavšie moridlo na drevo a pošúchate ňou dosky.

Originálny výsledný efekt

Ak chcete zachovať viac bielej farby, brúste menej. Pokiaľ naopak usilujete skôr o tmavý efekt nábytku, brúste nátery viac. Keď chcete čo najviac podtrhnúť krásny reliéf dreva, potom jeho povrch pred začatím náteru vykefujte drôteným kotúčom za použitia vŕtačky. Vďaka tomuto postupu nádherne vyniknú hrče v dreve i jeho letokruhy. Držte sa najmä toho, že patinovanie je kreatívny zábava, vďaka ktorej možno nábytku na dôchodku dopriať originálny a netradičný vzhľad, ktorý sa iste každému zapáči. Pamätajte, že pri dodržaní základnej techniky sa ani v tomto prípade medze fantázii a kreatíve nekladú.

Zdroj: ireceptar.cz, allworks.sk, novinky.cz