Chata po zime vyžaduje preventívnu prehliadku. Ako na ňu?

Chata po zime vyžaduje preventívnu prehliadku. Ako na ňu?
22. marca 2018 Wordbajan Wordpress

Možno to tak vonku nevyzerá, no jar je tu. Ak bývate v byte a o záhrade či chate niet slychu, môžete tak maximálne začať ozdobovať vajíčka. Keď ste ale vášnivým chatárom, je najvyšší čas urobiť na chate poriadnu revíziu.

Keď sa na to cítite, údržbu preveďte svojpomocne

Máte priestrannú chatu, alebo len nejakú menšiu, kde cez leto prebiehajú grilovačky a oddych? Je jedno, aká veľká chalupa vám svieti na vašom pozemku. Každý chatár alebo chalupár môže potvrdiť, že víkendy strávené na chate nie sú len v znamení odpočinku, ale aj práce. Dvojnásobne to platí najmä s príchodom jari. Chatu či chalupu je potrebné pripraviť na ďalšiu sezónu. Samozrejme, len v tom prípade, keď nie ste majiteľom nejakej horskej chatky, ktorú ste využívali aj počas zimných mesiacov. Ak nie, na výber máte z dvoch možností. Buď si na údržbu pozvete remeselníkov, alebo sa do renovácie pustíte sami.

Kominári ešte nevymreli

Keď ste na jeseň chatu starostlivo zazimovali, jej jarný návrat bude omnoho jednoduchší. Ak ste však zimnej údržbe nevenovali extra pozornosť, môžete sa pripraviť na menšie aj väčšie opravy. Dôležitá je nielen kontrola viditeľných porúch, ale aj možných skrytých chýb, ako je napríklad vodovodné potrubie.

Nemenej dôležitá je kontrola stavu okien, dverí a strechy. Poškodenie najlepšie odhalíte na pôde počas dažďa. Pozornosť venujte tiež komínu a kachliam. Ak kúrite drevom, aspoň raz za rok by ste mali zavolať kominára, ktorý odstráni všetky sadze. Revízia komína sa oplatí aj kvôli poisteniu nehnuteľnosti, dlhšej životnosti komína alebo vyššej účinnosti kúrenia.

Na strechu jedine za suchého počasia!

Ďalej sa zamerajte na citlivú strechu, ktorá túto zimu toho zažila viac než len dosť. Pod náporom snehu mohla veľkú škodu utrpieť nielen ona, ale aj odtoky, odvetrávacie tvarovky, hromozvod či anténne priechody. Keď teda nechcete v chate používať vedrá, niektoré miesta bude možno treba pretmeliť. Skontrolujte, či nie sú upchaté odkvapy a v prípade, že sa vaša chata nachádza v blízkosti vozovky, pozornosť venujte aj slanej vode z posypov ciest, ktorá pri kryštalizácii zvyšuje objem a ľahko trhá omietku.

A čo interiér?

Poďme ale už za dvere vašej útulnej chaty. Skontrolujte kúty a steny, predovšetkým za nábytkom, či na nich neparazituje pleseň. Tá mohla poškodiť aj elektroinštaláciu, preto vyskúšajte aj všetky vypínače.

Najväčším postrachom chatárov a chalupárov je Drevomorka domáca, huba, ktorá dokáže napáchať veľké škody, navyše je škodlivá ľudskému zdraviu. Ako sa hovorí, do čoho sa zahryzne, to zožerie. Objaví sa nenápadne, ale rastie obrovskou rýchlosťou a ak sa už nemôže šíriť drevom, nepohrdne ani murivom. Hĺbkovo napadnuté drevo sa musí čo najskôr odstrániť a spáliť. Okrem toho si v podkroví mohli nájsť svoje útočisko aj myši či iní škodcovia.

Nebolo by zlé natrieť citlivé drevené miesta novým lakom. Drevo by sa malo novým náterom opatriť po každej zime. Práve počas zimy, obzvlášť vďaka opakovanému zamŕzaniu a rozmŕzaniu vody, stráca starý náter svoje ochranné vlastnosti, praská a do dreva sa potom ľahko dostáva voda, ktorá ho ničí.

Dôležitou úpravou interiéru je okrem toho dezinfekcia kuchynskej linky, chladničky, podláh, kúpeľne a toalety. Vyperte periny, obliečky, záclony, obrusy, prestieranie, poťahy a ďalšie látky v interiéri. Vyprášte matrace a koberce a nezabudnite vybaviť chatu funkčným hasiacim prístrojom, ktorého pravidelná revízia je dokonca povinná. Aj doma je jarného upratovania dosť, no pre pokojné prežitie jarných a hlavne letných dní v záhradnom bazéne chaty jej údržbu netreba podceniť. Zamakajte teraz, budete mať pokoj.

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, chaty-a-chalupy.eu