Nežiaduci mach. Ako túto zelenú “dekoráciu” zlikvidovať?

Nežiaduci mach. Ako túto zelenú “dekoráciu” zlikvidovať?
21. júla 2018 Wordbajan Wordpress

 

Mach na betóne, dreve, streche či trávniku. Mach môže byť jednoducho všade. Zelené čudo niekomu prekáža, iným zas až tak nevadí. Keď sa radíte do tej druhej skupiny, pokojne tento článok zavrite. Ak ale potrebujete mach vyštvať zo záhrady či domu, čítajte ďalej.

U nás nie sme na mach až tak zvyknutí

Povedzme si najskôr, aké sú príčiny vzniku machu, ktorý je hlavne v našich končinách neobľúbeným „zelenáčom“. Najlepšie sa machu darí vo vlhkom prostredí. V miestach, kde sa po daždi dlho drží voda, sa machu darí dokonca lepšie ako tráve. Najčastejšie sa s machovými vankúšikmi stretávame na tienistých miestach, kde majú slnečné lúče veľmi malý prístup.

A vy už teraz viete, prečo v upršaných krajinách, v severnejších prímorských oblastiach, v oblastiach s hojnejším výskytom riek a jazier, lesov, kde je toho slnka naozaj málo, nie sú absolútne nezvyčajné domy z takmer celej plochy pokryté zelenou „ozdobou“. U nás je také niečo skôr raritou, ako bežnou vecou, pričom šírenie machu sa snažíme všemožnými technikami zastaviť. Sme tu od toho, aby sme vám v tom pomohli.

Aj betón vie nebyť zelený

Začnime betónovými plochami, po ktorých každý deň chodíme a na ktorých mach vidno zrejme najviac, keďže v tráve môže vďaka farbe zanikať. Pokiaľ s konštrukciou betónových plôch ešte len začínate, skúste využiť takzvaný samočistiaci betón. Jeho podstatou je využitie fotokatalytických zmesí cementu. Táto špeciálna forma betónu funguje úplne spoľahlivo ako na zatienených miestach, tak na severne orientovaných plochách, kde dochádza k vzniku machu na betóne najčastejšie.

Vo väčšine prípadov už ale má betón svoje pevné miesto. A aj mach na ňom. Najskôr skúste obyčajnú soľ. Avšak pozor! Nadmerné solenie vás môže zbaviť machu, ale aj rastlín, ktoré by ste soľou zasiahli. Nie vždy je teda „soľ nad zlato“.

Vyskúšajte modrú skalicu. Postriekajte mach roztokom tejto tekutiny v pomere 1:10. Akonáhle skalica zaschne, postriekajte miesta ešte roztokom sódy. Vzhľadom k tomu, že machy obľubujú kyslé prostredie, účinkuje proti nim spoľahlivo aj roztok vápna vo vode.

Spoľahnúť sa vždy viete aj na svoje ruky a šikovnosť. Zavolajte na pomoc špachtľu, drôtenú kefu či ostrú metlu. Mach môžete odstrániť tiež mechanicky pomocou tlakového čističa.

V záhrade sa zazelená jedine trávnik!

Poďme už ale na trávnik, ktorý sa stal akousi vizitkou a hrdosťou majiteľov domov. Ako sa ale môžete susedom pochváliť dokonalým anglickým trávnikom, keď sa na ňom okrem krtincov všade nachádzajú chuchvalce machu?

Mach sa v tráve tvorí všade tam, kde je dlhodobý tieň, pod stromami, na miestach, ktoré sú vystavené padajúcemu lístiu, konárom, plodom, pričom ideálne prostredie pre tvorbu a udržiavanie machu je slabo odvodňovaná pôda. Hodí sa preto trávnik prevzdušňovať.

Pokiaľ trávnik kosíte príliš nakrátko, oslabujete ho. Trávnik sa nestíha dostatočne zahustiť a na oslabené miesta nastupujú rôzne druhy machov. Riešenie? Nastavte u kosačky výšku kosenia na 3 – 5 cm, ktorá je pre okrasný alebo veľa zaťažovaný trávnik optimálny.

No a poďme už konečne na živiny. Trávniku zvyčajne chýba dusík a ďalšie hnojivá, zatiaľ čo mach si vystačí s málom, pričom podvyživený trávnik časom zadusí. Trávnik preto pravidelne ošetrujte hnojivami. Chýbajúci dusík môžete napríklad doplniť rohovou múčkou v množstve 100 gramov na 1 m². Špeciálne hnojivá sú síce drahšie, ale vedia sa uvoľňovať postupne a stačí ich aplikovať 3x za rok.

Márne? Opäť teda musíme spomenúť záchrannú brzdu, ktorou je chémia. Na trhu je celá rada špeciálnych prípravkov, poväčšine na báze skalice (síran železnatý). V každom prípade platí, že ak neodstránite prvotné príčiny, bude sa vám mach do trávnika neustále vracať.

A čo strecha?

Občas sa stane, že aj strecha, ktorá pôvodne vôbec nemala byť zelená, je spolu s domom zrazu ako Hobitia nora. I keď sa vám mach na streche veľmi nepáči, nepredstavuje obrovský problém. Ich orgány môžu z dlhodobého hľadiska mierne ovplyvniť životnosť keramickej a betónovej strešnej krytiny, no nie je to nič hrozné. Horšie je to už pri kovových krytinách a krytinách na báze asfaltových lepeniek. V tomto prípade pletivá machu rozrastajúceho sa na streche zadržiavajú vodu, ktorá je iniciátorkou oxidačných procesov.

Vtedy musí opäť nastúpiť vaša sila. Žiadne Thorovo kladivo, len silný prúd vody, maximálne nejaká drôtená kefa. Voda z tlakových prístrojov prúdi pod vysokým tlakom a vysokou rýchlosťou tak, že spoľahlivo očistí povrch strešnej krytiny nielen od machov, ale aj iných znečistení. Toto použitie však so sebou nesie aj riziko možnosti zatečenia vody do podstrešného priestoru, prípadne aj nebezpečenstvo znečistenia priliehajúcej fasády. S vodou teda veľmi opatrne.

Aj na strechy sú najúčinnejšie metódy, ktoré sme spomínali vyššie. Modrá skalica, hasené vápno či špeciálne chemické prípravky, to všetko mach z duše nenávidí.

Na návštevu sa vždy rád vráti

Drevo a na ňom svetlá hnedá… ehm zelená farba. Prečo? Pretože predchádzajúce nátery už zrejme zostarli a prestali plniť svoju funkciu. Odporúčame najprv nahrubo odstrániť povlak, ktorý sa vytvoril na povrchu dreva. Následne je vhodné napustiť drevo fungicídnym napúšťadlom na drevo. Aby sa drevo poriadne impregnovalo, urobte pokojne aj dve vrstvy. Ako posledný krok by ste mali drevo natrieť vrchným lakom. My odporúčame tenkovrstvovú syntetickou lazúru vo zvolenom odtieni. Nie je zlý ani overený Alpin olej renovačný, ktorý konzervuje aj chráni, obnovuje lesk, uzatvára mikrotrhliny a dokonca vytvára vodoodpudzujúci povrch.

Mach sa okrem spomenutých miest v tomto článku môže nachádzať aj na kameňoch, tehlách, kovoch a iných pórovitých materiáloch. Treba si uvedomiť, že mach je prirodzenou súčasťou prírody, s ktorou sa musíme dlhodobo naučiť žiť. Vyňať mach Matke Zem dokážeme stále len krátkodobo. Každopádne vám aj s touto “dekoráciou“ prajeme množstvo trpezlivosti.

Zdroj: stavebni-vzdelani.cz, ireceptar.cz, hobby.blesk.cz, hobby.idnes.cz, krytina.sk