Ako prebudiť skalku k životu, aby bola pýchou záhrady?

Ako prebudiť skalku k životu, aby bola pýchou záhrady?
13. apríla 2019 Wordbajan Wordpress

Počas jari sa neprebúdzajú len kvety či stromy, ale aj skalky, i keď sú z veľkej časti z kameňa. Aby aj vaša skalka bola túto sezónu slasťou pre oči, je najvyšší čas sa na ňu pozrieť. A čo v prípade, keď skalku nemáte, no túžite po nej? Žiaden problém. Jedna sobota a skalka bude hotová.

Ach, opäť tá burina!

Na skalke je v týchto dňoch potrebné upraviť povrchovú drť, odstrániť uhynuté rastliny a vysadiť nové. Mráz na mnohých miestach posunul povrchové drte na nesprávne miesta, je potrebné ich obsypať nanovo, opraviť škáry medzi kameňmi a poopraviť zamaskovanie stien jazierok a potôčikov.

Najväčším nepriateľom sú ale vytrvalé buriny. Na tie musíte myslieť už pri zakladaní skalky, inak ich odstraňovanie nebude vôbec jednoduché. Väčšina semien burín totiž vydrží v pôde niekoľko rokov, a akonáhle sú pre nich vhodné podmienky, znova vyklíčia. U trvácich burín, ktoré sa rozmnožujú vegetatívne, nie je vytrhávanie a okopávanie príliš účinné. Ak mechanický boj s burinami prehráte, treba siahnuť po nepopulárnych chemických prípravkoch. Herbicídy budú v tomto prípade naozaj účinné.

Ako na kamene?

Čo sa týka boja s nepríjemnou burinou, tak o niečo lepšie sú na tom tí, ktorí si skalku ešte len plánujú zhotoviť. Patríte medzi nich aj vy? Iste máte radu otázok. Prvou je určito to, kde skalku situovať. Odborníci odporúčajú umiestňovať rastliny na východnú či južnú stranu záhrady, ale ak sa hodí na druhý koniec, nie je to problém. Akurát zabudnite na miesto pod listnatými stromami. Nikoho z vás totiž nebude baviť každú jeseň čistiť kamene a zákutia od opadaného lístia.

Pokiaľ má byť skalka pýchou záhrady, musíte dodržať určité postupy a zásady ako pri stavbe, tak pri výbere rastlín a usadzovania. Aby skalka vyzerala prirodzene, použite na jej stavbu kameň, ktorý sa vyskytuje v danom mieste alebo najbližšom okolí. Stačí dohovor s lesným závodom a môžete si z lesa priviezť kamene požadovaného vzhľadu alebo nazbierať kameň niekde na poliach. Ak nemáte inú možnosť, kameň kúpte napríklad v lome. Dôležité je, aby kamene boli dostatočne veľké a z rovnakého materiálu. Vyhnite sa oblým kameňom, ďalej rôznofarebným a tiež kremeňom.

Poskladať kamene do budúcej skalky „len tak“ nemožno. Aby bol dojem prirodzenosti čo najväčší, musia rovnako ako v prírode zo zeme vyrastať, preto je potrebné zapustiť ich do zeme. Rozvrhnite ich tak, aby neboli v jednom rade, ale aby ich rozmiestnenie pôsobilo prirodzene. Nezabudnite, samozrejme, na štrbiny pre výsadbu rastlín, radšej nechajte širšie medzery. Zdá sa vám rozmiestnenie kameňov v poriadku, môžete ich postupne od päty skalky zabudovať napevno.

Aby bola skalka pýchou dvora

Zabúdať netreba na nezvaných hostí. Mravce v záhrade síce neškodia, no na skalke to často býva inak. Ako na truc utáboria tam, kde rastú najvzácnejšie rastliny. Potom je na mieste opäť použiť ochranný prípravok, ktorých je na trhu kopa. Skutočnou pohromou býva nájazd slimákov, ktorí môžu počas noci urobiť z vysadených kvetov najcennejších rastlín kôpku výkalov. Predávané návnady sú síce dobrým, ale bohužiaľ krátkodobým riešením. Spoľahlivejšie je zapojiť do boja proti týmto škodcom jašterice a žaby, ktoré môžu mikrosvet skalky ešte aj obohatiť.

Podobne, ako do hôr patria jazerá a potoky, tak aj skalke tečúca voda pristane. Zdroj môže byť rôzny. Skúste uprostred vytvoriť len malý rybníček, alebo umelo vyrobiť potôčik, ktorý bude ústiť v jazierko. Stačí len štipka fantázie. Ak chcete, aby voda padala priamo do rybníčka, musíte vybudovať malú skalu. Do hornej časti umiestnime kameň s miskovitou priehlbinou. Do kameňa zaveďte vodovodné potrubie, ktoré zamaskujte ďalším kameňom.

V prípade, že si na budovanie skalky netrúfate, požiadajte o pomoc odborníkov v záhradných centrách. U nás si zas viete zaobstarať zeminu rôzneho druhu, štýlový sklenený štrk, palisády, skryté obrubníky, hnojivo či dokonca prepravný záhradný vozík, ktorý vám výrazne uľahčí manipuláciu. Viac sa už ale dozviete z aktuálneho letáku.

Zdroj: Ilona Víchová – zena.aktualne.cz, Alena Menclová – abecedazahrady.dama.cz, Josef Černý – ireceptar.cz