Aké sú výhody a nevýhody snehu v záhrade?

Aké sú výhody a nevýhody snehu v záhrade?
14. januára 2022 Wordbajan Wordpress

Január je mesiac, v ktorom ešte mnohí nepremýšľajú nad svojimi záhradkami a snehovú pokrývku si vychutnávajú skôr na svahoch. Zamysleli ste sa ale niekedy, či je dobré, že je v zime sneh? Aj keď nie ste práve nadšencom zimných športov, ba ani zima vám nevyhovuje, pamätajte na to, že: „Po dobrej zime so snehom rastú všetky rastliny.“ Priblížime si teda výhody a nevýhody snehovej pokrývky.

Čo je dobré na snehovej pokrývke

Výhodou snehovej pokrývky je to, že je výborným izolantom. Bez nej môžu nízke teploty zmraziť zem hlboko, čo poškodzuje koreňový systém kríkov a stromov, pretože voda obsiahnutá v rastlinných bunkách môže zamrznúť a poškodiť bunkové steny. Rastliny tak sčernejú alebo pôsobia priesvitne. Snehová pokrývka tiež chráni rastliny pred nepríjemným, drsným a suchým zimným vetrom. Je tiež skvelý izolant aj pre rastliny v nádobách. Sneh ochráni aj mladé rastlinky, ktoré ste si v jeseni zakúpili u nás v STOVE.

Prečo sneh neprospieva našej záhrade

Nevýhodou hustého sneženia je hmotnosť ťažkého snehu na konároch stromov, pretože ten ich môže rozštiepiť alebo zlomiť, ba môže spôsobiť pád alebo vyvrátenie rastlín či celých mohutných stromov. Slabé konáre sa môžu zo stromov odtrhnúť a pri páde spôsobiť rôzne škody.

Sneh poskytuje tiež ochranu predátorov, ako sú hraboše. Hraboše tunelujú pod snehom, vytvárajú si cestičky na trávniku, žujú kôru a ničia stonky rastlín. Myši sú tiež zaneprázdnené pod rúškom snehu a okusujú tam, kde by nemali byť.

Chráni pred teplotnými výkyvmi

Sneh chráni pred veľkými teplotnými výkyvmi v pôde. Pod touto útulnou bielou pokrývkou sú korene trvaliek, cibúľ, jahôd a iných rastlín chránené pred cyklom zmrazovania a rozmrazovania, ktorý môže vytrhnúť jemné korienky priamo zo zeme. Stáva sa to kvôli spôsobu, akým sú snehové vločky tvarované. Bez snehu by miernejšie teploty a slnko mohli zohriať povrch pôdy, čo by mohlo polámať korene a vysušiť časti rastlín. Proces zmrazovania a rozmrazovania zlepšuje štruktúru pôdy. Takáto pôda je ľahšia, napomáha zakoreneniu rastlín, a to zvyšuje produktivitu.

Ak je snehu naozaj priveľa:

  • Vezmite metlu a opatrne odhrňte ťažký sneh z konárov, ale nesnažte sa odstraňovať ľad, lebo by mohlo dôjsť k väčšiemu poškodeniu kôry, ako keby sa ľad roztopil sám
  • Dbajte na to, aby ste nepoškodili kôru mechanicky
  • Ak sa dá, zviažte stonky pomocou vrecoviny alebo plátna
  • Pri mladých stromoch zabaľte kmene, aby ste zabránili štiepeniu kôry pri extrémnych teplotách

Dodáva vlhkosť a dusík

Sneh pomáha udržiavať vlhkosť pôdy cez zimu a dodáva pôde vodu, keď sa na jar topí. To pomaly zalieva schádzajúce trvalky. Navyše, vedeli ste, že dusík sa viaže na snehové vločky, keď sneh padá cez atmosféru? To je aj dôvod, prečo sa odpradávna sneh nazýva „hnojivom chudobných“. Príroda poskytuje rastlinám jemné hnojivo a to tým, že sa sneh topí, tieto prvky sa uvoľňujú do pôdy a rastliny ich absorbujú. Dusík je nevyhnutný pre rast rastlín. Ruže dokonca po tuhej zime lepšie kvitnú, a jablká a hrušky dávajú viac ovocia. Zima je obzvlášť náročná na vždyzelené rastliny, najmä širokolisté druhy. Tým, že vodu zo zamrznutej pôdy už ťažko čerpajú, nasávajú ju viac vlahy z listov, keď sa slnečné svetlo odráža od snehu.

Sneh je zimný mulč

Ak ste sa minulú jeseň nedostali k mulčovaniu záhrady, na rovnaký účel môže poslúžiť pekná snehová prikrývka! Nikdy neodstraňujte sneh zo svojho dvora, to za vás spraví matka príroda. Snehová pokrývka je cennou zimnou ochranou pre vaše stromy a kríky a každý snehový kryštál poskytuje našim záhradám vlhkosť. Ak nemáte konzistentnú snehovú pokrývku, samozrejme, mulčujte. Mulčovať môžete priamo aj na snehu, no je lepšie počkať, kým budú teploty trvalo pod bodom mrazu. Príliš skorá aplikácia môže udusiť rastlinu a podporiť rozvoj chorôb.

Pridáva na kráse

Krásu zasneženej záhrady nemožno poprieť. Všetka zeleň vyzerá jasnejšie a stromy s okrasnou kôrou sú zobrazené s bielym pozadím. Keď je všetko pokryté snehom, krajina je pokojná a nehybná. Sneh sa leskne, všetko je biele a čisté. Ak si chcete túto idylku ešte vylepšiť, zakúpte si v našej STOVA predajni v oddelení záhrad kŕmidlá pre vtáky, tie prilákajú viac života bližšie k vášmu domu a verte, že to bude iný pohľad. Za oknom v teplej izbe, so šálkou horúcej čokolády, s myšlienkami ako začať plánovať jar v záhrade, uvidíte hemžiace sa sýkorky vo vašej snehom prikrytej záhrade.

 

ZDROJE: https://garden.org/ideas/view/goldfinch4/230/The-Benefits-and-Drawbacks-of-Snow-in-the-Garden/, https://www.almanac.com/beauty-and-benefits-snow-garden

FOTO: https://www.freepik.com/