Ako na dizajnovú kúpeľňu?

Ako na dizajnovú kúpeľňu?
21. júla 2021 Andrea Macekova

Viete si predstaviť život bez kúpeľne? Dnes veru už asi nie. Je to jedna z najdôležitejších miestností v dome napriek tomu, že často patrí medzi najmenšie a paradoxne aj najdrahšie.

Majte preto na pamäti, že už pri navrhovaní kúpeľne je nutné zvážiť funkcie, ktoré od kúpeľne očakávate. Zariadenie kúpeľne je investícia na desiatky rokov.

Rozdeľte si kúpeľňu na zóny

Dispozícia kúpeľne sa odvíja od umiestnenia okien, dverí a rozvodov. V súčasnej dobe je ponuka kúpeľňového zariadenia naozaj veľmi široká a závesné systémy umožňujú väčšiu variabilitu usporiadania než to bolo kedysi. Pre komfort každodenného režimu, je vhodné rozdeliť kúpeľňu na funkčné zóny – umývadlovú, vaňovú, relaxačnú a WC s bidetom. Usporiadanie kúpeľne a jednotlivé zóny by mali byť tak, aby sa priestorom ľahko prechádzalo a aby bol aj estetický. Kým umývadlo by malo byť pri dverách, vaňa v pokojnej časti kúpeľne, WC skôr na opačnej strane kúpeľne, no hlavne tak, aby nebolo vidieť od dverí. Veľká kúpeľňa s prázdnym priestorom uprostred nie je ani praktická, ani pekná. Snažte sa to členiť napríklad tak, že vaňu umiestnite ako solitér do priestoru, prípadne oddelíte WC priečkou.

Ako vybrať správne zrkadlo do kúpeľne

Zrkadlo hrá kľúčovú úlohu a ani si neuvedomujeme, ako často ho cez deň potrebujeme. Či už pri holení alebo úprave účesu, je to proste jedna z posledných vecí, ktorú máme na očiach pred tým, než odídeme z domu. Kúpeľňa bez zrkadla nie je úplná. Odporúčame však vybrať si prv ostatný kúpeľňový nábytok a na zrkadlo sa zamerajte až neskôr. Pre začiatok, dobrým vodítkom pri výbere zrkadla je šírka umývadla, pretože nad ním bude zrkadlo visieť a malo by byť v rovnakej šírke, prípadne o niečo menšie, vtedy vyzerá dokonca prirodzenejšie.

Kúpeľňový nábytok

Vlhkosť, voda a striedanie teplôt, to sú nepriaznivé vplyvy, ktoré môžu nekvalitné kúpeľňové zostavy rýchlo znehodnotiť. Práve pri tomto type nábytku platí viac než kdekoľvek inde, že kvalita by mala byť na prvom mieste. Pridáme pár rád ako chrániť kúpeľňový nábytok.

  • Kúpeľňový nábytok má byť taký, ktorý do kúpeľne naozaj patrí, nie napríklad skrinky z obývacej steny
  • Starostlivo vyberajte povrchovú úpravu
  • Kúpeľňový nábytok neumiestňujte v blízkosti vane či sprchy samozrejme, ak to priestor dovolí
  • Nakupujte u overených predajcov
  • Skrinky postavte na nožičky alebo ukotvite do stien, aby ste predišli nadmernej vlhkosti z podlahy
  • Dobre odvetrávaná a vykurovaná kúpeľňa pomáha ochraňovať kúpeľňový nábytok
  • všímajte si aj skryté detaily, ako sú napríklad výsuvy pre bezproblémové otváranie zásuviek

Hodí sa drevo do kúpeľne?

Máte radi dizajn dreva? Masívne drevo bez špeciálnej úpravy môže v kúpeľni trpieť a neskôr pôsobiť veľmi neesteticky. Preto je vhodnejšie voliť odolné fóliované drevo-dekory na MDF doskách, ktoré veľmi dobre odolávajú vode, vlhkosti aj zmene teplôt. Tieto dosky v dnešnej dobe majú veľmi širokú škálu dekorov, ako napríklad: breza, dub, orech, jelša, calvados, slivka a mnohé ďalšie, ktorú sú na nerozoznanie od prírodného masívu, avšak s oveľa lepšími vlastnosťami.

Úložný priestor v kúpeľni

Dostatok úložného priestoru je v kúpeľni veľmi vítaný. Hlboký priestor v skrinke pod umývadlom viete zaplniť plastovými alebo prútenými košíkmi a dať do nich napríklad uteráky. V iných skrinkách zas schováte kozmetiku a toaletné potreby. Kúpeľňu môžete vybaviť aj otvorenými policami, a tak bude pôsobiť viac priestranne. V mnohých kúpeľniach sa nachádza aj práčka či sušička, no aj napriek tomu je možné mať kúpeľňu pekne zariadenú. Je len dôležité pohrať sa s priestorom a jeho možnosťami. Závesné prvky dodávajú kúpeľni neopozeraný vzhľad. Všetko, vrátane toalety môže byť ukotvené v stenách. Odľahčí to podlahu a priestor vyzerá väčší pretože máme tendenciu posudzovať priestor podľa podlahovej plochy. Stavte na nové nápady do kúpeľne, ktoré dodajú nové možnosti pre úložne priestory, bez toho aby vás oberali o miesto.

O naozaj širokej ponuke kúpeľňového nábytku sa presvedčte u nás v STOVE, v oddelení obklady, dlažby a sanita.