Ako správne zatepľovať s polystyrénom?

Ako správne zatepľovať s polystyrénom?
14. júla 2021 Wordbajan Wordpress

V dôsledku rôznych vonkajších aj vnútorných vplyvov sa oprave a zatepleniu po určitom čase nevyhne žiadna budova. Na trhu existuje široká škála možností, no v tomto článku si opíšeme aké výhody ponúka zateplenie polystyrénom a prečo by ste si mali vybrať práve túto možnosť ak uvažujete nad zateplením staršej stavby.

Zopár zaujímavostí o polystyréne

Aj napriek tomu, že bola prvá príprava polystyrénu v roku 1839  považovaná za náhodu, dnes sa v stavebníctve používa na širokú škálu úkonov a stretnete sa s ním skoro na všetkých stavbách.  Polystyrén je organická hmota, ktorá sa vyrába zo styrénu získaného z ropy. Vďaka jeho štruktúre, ktorá pozostáva z veľkého množstva malých a uzavretých guličiek obsahujúcich vzduch je spoľahlivým tepelnoizolačným materiálom.

Hlavné výhody tepelnej izolácie

Okrem značného zníženia spotreby tepla  za vykurovanie ponúka tepelná izolácia hneď niekoľko výhod a tie sú:

  • Zníženie emisií
  • Zlepšenie hygienických podmienok vo vnútri budovy nakoľko studený povrch stien predstavuje ideálne prostredie pre vznik plesní a húb
  • Ustálenejšia klíma v interiéri počas celého roka
  • Výrazné zníženie teplotného namáhania nosných panelov
  • Pri zateplení obvodového plášťa má okrem spomínaných benefitov budova aj nový ochranný obal, ktorý je odolný proti pôsobeniu škodlivých klimatických vplyvov
  • Budova dostane svieži nový výzor

Expandovaný penový polystyrén

Expandovaný penový polystyrén sa označuje skratkou EPS a rozpína sa pôsobením vodnej pary a nadúvadla. Jeho spracovanie sa skladá z  troch krokov: predpeňovania, stabilizácie a vypeňovania.

Výroba typických blokov pozostáva z prepravenia perál do blokovej formy pomocou pneudopravy. Tam sa pôsobením pary a veľkého tlaku zvaria do predom vybraného tvaru – polystyrénového bloku. Tie sa následne režú na predom zvolenú veľkosť a tvar odporovými drôtmi – pri náročnejších rozmeroch sa používa aj kontúrovacia píla.

Tepelná izolácia s použitím polystyrénu

Na zateplenie starých budov je skvelou voľbou použitie polystyrénu, pretože vďaka jeho nízkej hmotnosti nezaťažuje obvodové konštrukcie a ani strechy. Na výber sú hneď dva typy: biely a sivý. Sivý polystyrén je označovaný ako nová generácia materiálu, pretože pridaním špeciálnych substancií (ako sú napr. grafitové častice) do základnej matice penového polystyrénu má za následok zloženie s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. Jeho účinnosť je skrytá v schopnosti odrážať slnečné žiarenie naspäť a týmto dochádza ku ďalšej úspore energie. V porovnaní s bielym polystyrénom je ten sivý efektívnejší až o 20%.

Medzi ďalšie benefity patrí jeho veľmi ľahká manipulácia a aplikácia, pri ktorej sa nemusia používať žiadne ochranné prostriedky. Množstvo vykonaných skúšok a pokusov ukazuje, že tepelnoizolačné materiály EPS spĺňajú prísne požiarne normy.

Táto izolácia umožňuje strednú parapriepustnosť, čo oceníte hlavne pri nevetraných konštrukciách.

Čomu sa pri zateplení polystyrénom treba vynúť

Hoci zateplenie polystyrénom predstavuje nenáročnú činnosť, treba sa na to patrične pripraviť, aby ste predišli zbytočným omylom. Na čo teda treba dávať pozor?

  • Medzi základné chyby patrí nanášanie izolácie na nevhodný a neupravený povrch. Časom totiž hrozí jej uvoľnenie alebo vznik plesní pod povrchom zateplenia. Dobre pripravený povrch spoznáte tak, že je očistený, kompaktný a nič sa z neho nedrobí. Jednoduchým riešením je použiť penetráciu.
  • Správne nalepenie izolácie má veľký vplyv na výslednú kvalitu zateplenia. Odporúča sa naniesť rámček lepidla po obvode dosiek do dvoch až troch vnútorných bodov. Izolačná doska by mala byť pokrytá lepidlom minimálne na 40%.
  • Nedostatočné kotvenie fasádneho polystyrénu prestavuje ďalšiu zásadnú chybu. Použitím fasádnych hmoždiniek a fasádneho tanierika dokážete efektívne predísť tomuto problému. Ideálne je mať šesť až dvanásť kotiev na 1m štvorcový. Po zatvrdnutí fasádneho lepidla sa hmoždinky následne umiestnia do predom vyvŕtaných dier v murive. Dbajte na dostatočné zatvrdenie lepidla (to môže trvať až tri dni), pretože práve takto zabránite neželaným pohybom izolačných dosiek.
  • Vznik škár medzi izolačnými doskami hneď neznamená pohromu. Ak je škára menšia ako 4 mm, stačí ju vyplniť tepelnoizolačnou penou. Pri väčších rozmeroch toto riešenie nie je dostatočné.

Ako už viete, zateplenie polystyrénom prináša veľa výhod hlavne pre staršie stavby. S touto voľbou rozhodne nespravíte krok vedľa a izoláciu si vďaka jej nízkej hmotnosti a ľahkej manipulácii dokážete aplikovať aj sami.

Ak ste sa rozhodli pre kvalitu, príďte si pozrieť všetky spomínané produkty do našich predajní STOVA, alebo v prípade ďalších otázok neváhajte kontaktovať našich kvalifikovaných zamestnancov.

ZDROJE: epssr (www.epssr.sk), Nízka hmotnosť polystyrénu uľahčuje realizáciu zateplenia (www.mojdom.zoznam.sk), Ako sa vyhnúť chybám pri zatepľovaní fasády polystyrénom (www.urobsisam.zoznam.sk)