Ako si správne vybrať strešné okno

Ako si správne vybrať strešné okno
18. mája 2022 Wordbajan Wordpress

Strešné okno dokáže zmeniť atmosféru každej miestnosti, urobiť ju svetlou a útulnou tým, že do nej vpustíte prirodzené svetlo a dodať jej tak charakter. Strešné okná tiež poskytujú veľmi dobré vetranie. 

Mnoho ľudí sa však obáva strešných okien, pretože to vyžaduje vyrezanie otvoru v streche, aby sa vytvorilo miesto pre okno. Ak použijete správne materiály a nájdete správneho dodávateľa na vykonanie prác, uvidíte, že sa nie je čoho obávať. Teraz, keď už viete, že chcete strešné okno, je čas rozhodnúť sa, aký typ kúpiť.

Pri výbere ideálneho strešného okna je potrebné zvážiť viacero faktorov. Tie obsahujú:

  • Účel– aký je primárny účel strešného okna. Potrebujete okrem zvýšeného svetla aj vetranie, prístup na strechu alebo chcete zvýšiť príťažlivosť samotnej miestnosti?
  • Orientácia – ​​určenie ideálneho umiestnenia okna v rámci miestnosti s prihliadnutím na orientáciu strechy a prípadné prekážky vo vnútri
  • Veľkosť a tvar– všeobecné pravidlo je, že čím väčšie, tým lepšie, pretože to má za následok viac svetla. Tvar a veľkosť zvyčajne určujú obmedzenia vašej strechy
  • Príslušenstvo a doplnky– budete potrebovať žalúzie na obmedzenie alebo blokovanie svetla, svietidlo pre dodatočné osvetlenie v noci alebo ventilátor na odvetrávanie priestorov s vysokou vlhkosťou?

Umiestnenie okien

Prirodzené svetlo je obrovským prínosom pre každú budovu, ako pre obytnú, tak aj pre komerčnú, kde ľudia trávia viac času. Na to, aby ste našli optimálne miesto, kde nainštalujete okno, by bolo vhodné položiť si pár otázok. A to:

  • V ktorej miestnosti chcete namontovať strešné okno
  • Koľko prirodzeného svetla chcete prepustiť
  • Potrebujete vnútorné strešné okno

Správne umiestnené strešné okno môže výrazne zvýšiť množstvo prirodzeného svetla, ktoré prichádza do vašej miestnosti. Uistite sa, že okno, ktoré je Vám dodávané, je so správnym zasklením, ktoré minimalizuje úroveň UV žiarenia a zároveň udrží dostatočné množstvo slnečného svetla, pretože inak riskujete skleníkový efekt v miestnostiach.

Ďalším faktorom, ktorý zahŕňa umiestnenie a typ skla, je aj to, či budete po ňom chodiť alebo nie. Pochôdzne strešné okná môžu byť veľmi praktickým riešením, ak zvažujete zaskliť terasu alebo mať veľmi dobre osvetlenú miestnosť. Vtedy musíte zvoliť vhodnú hrúbku skla.

Strešné okná umiestnené na strechách, ktoré sú orientované na sever poskytujú pomerne chladné osvetlenie, naopak okná orientované na východ zabezpečia ráno maximálny zisk svetla a slnečného tepla. Existuje niekoľko veľmi špecifických skiel, ktoré odstraňujú UV žiarenie, ale stále umožňujú plnú kvótu svetla.

Elektrické ovládanie okien

Technológia a strešné okno? Ako to ide dokopy? V súčasnej dobe technológie vstúpili aj do stavebného priemyslu, resp. medzi produkty, ktoré sa využívajú v stavebníctve.

Plne otvárateľné strešné okno vám umožní vpustiť viac vzduchu do vášho domova, aj keď to nie je vždy úplne nevyhnutné. Ak sa však rozhodnete, že chcete, aby sa vaše strešné okno otváralo, ponúka sa ďalšia možnosť – chcete ručný otvárací mechanizmus, alebo elektronický ?

Elektricky ovládané strešné okno bude bezpochyby komfortnejším riešením, ak vezmete do úvahy, že stačí stlačiť tlačidlo, bez toho, aby ste sa museli čo i len pohnúť zo sedadla. Niektoré okná majú dokonca aj dažďové senzory.

Manuálne ovládané strešné okná majú svoje výhody. Nielenže sú lacnejšie, ale aj jednoduchšie sa používajú. Aby ste ich mohli správne ovládať, musíte byť telesne zdatní, takže elektrické okná môžu byť tým správnym riešením pre starších ľudí, pre tých, ktorí inak nie sú schopní takéto činnosti vykonávať alebo aj v prípade, že okno je umiestnené privysoko.

Dizajn strešných okien

Okrem estetiky závisí dizajn vášho strešného okna od mnohých praktických faktorov, ktoré musíte vziať do úvahy podľa toho, či chcete dosiahnuť rustikálny alebo moderný vzhľad vášho domova. Je samozrejmé, že pri výbere strešného okna musíte brať do úvahy viac ako len vzhľad . Rám vášho okna však bude do značnej miery závisieť iba od vašich vizuálnych preferencií, takže sa uistite, že zodpovedá štýlu vášho domova. Pridanie strešného okna na strechu zmení aj celkový dizajn nehnuteľnosti.

Vhodná veľkosť okien

Mnoho stavebníkov si želá, aby bol dostatok svetla, a aby bolo aj vetranie.  U nás v STOVE vás prevedieme celým procesom a prediskutujeme s vami vhodné veľkosti, aby ste sa uistili, že dostanete presne to, čo chcete. Svetlíky alebo strešné okná viete zostaviť aj do pyramídy, ktorá prepúšťa oveľa viac prirodzeného svetla do nehnuteľnosti a možno ho považovať za atraktívny doplnok k línii strechy. Jediná vec, ktorú si treba uvedomiť, je otázka stavebného povolenia a údržby, keďže sú na streche a nie v jednej rovine.

Typy strešných okien

Strešné okná sú bežne v ponuke v niekoľkých typoch. Závisí od toho, či hľadáte štandard alebo luxus a pohodlie.

Energeticky úsporné trojsklo je už v tejto dobe štandard, to znamená, že by ste mali hľadať okná, ktoré už aj v základnej rade sú vybavené izolačným trojsklom, ktoré zabraňuje tepelným stratám a účinne chráni pred hlukom zvonku. Samozrejmosťou sú tvrdené vonkajšie sklá a špeciálna ochrana proti prievanu.

Rádovo vyššie okná od štandardných majú okrem už spomenutých vlastností ešte štyri ďalšie benefity: dokonalejšiu tepelnú izoláciu, lepšiu schopnosť izolovať zvuk, útlm hluku z dažďa a samočistiacu vrstvu. Tieto okná je možnosť doplniť aj o diaľkové ovládanie. Sú najobľúbenejšie u našich STOVA zákazníkov.

V kategórii luxus sú v ponuke exkluzívne dizajny a viac spôsobov umiestnenia. Dostupné sú aj kombinácie s doplnkovými oknami pre dokonalé presvetlenie interiéru a široká ponuka veľkostí. Pri týchto oknách si užijete najširší výber funkcií vrátane integrovaného diaľkového ovládania a automatizácie domácnosti.

Pri všetkých troch vyššie spomenutých oknách je bežnou súčasťou filter proti prachu a hmyzu. Okná majú špeciálne tesnenie a systém izolácie ThermoTechnologyTM. V ponuke je celodrevené, ale aj biele bezúdržbové prevedenie. Veríme, že sme napomohli pri úvahe o strešných oknách. Tešíme sa na vašu návštevu na našej STOVA predajni.

 

ZDROJE: www.sunsquare.co.uk/blog/a-beginners-guide-to-buying-a-skylight/, www.sunluxroofwindows.co.uk/blog/how-to-choose-the-right-skylight-or-roof-window

FOTO: www.freepik.com