Ako si vybrať reflexný pracovný odev

Ako si vybrať reflexný pracovný odev
18. decembra 2020 Wordbajan Wordpress

Pracovný odev je potrebný v mnohých oblastiach, či už sa jedná o výrobu, obchod alebo aj poskytovanie služieb. Takmer každý z nás sa stretol s potrebou nosenia reflexných odevov, či už v cestnej premávke, prípadne v pracovnom prostredí. Aj preto je počet ponúk v tomto type tovaru vysoký. Je veľmi dôležité vidieť a byť videný. Okrem toho, je dôležité, aby odev spĺňal aj úlohu chrániť pred škodlivými faktormi a samozrejme mal by byť pohodlný. Predsa len, zamestnanec v ňom trávi veľkú časť dňa.

V prvom rade by sme mali vedieť, čo označujeme ako reflexný odev. Je to vlastne výstražný odev s vysokou viditeľnosťou, vyrobený s fluorescenčnej látky doplnenej tzv. retroreflexnými prvkami. Je to oblečenie, ktoré aj za zníženej viditeľnosti, či už pri tme, alebo hmle, zvýši viditeľnosť danej osoby. Môžeme sa však stretnúť s názorom, že nie sú potrebné reflexné odevy a túto úlohu ľahko splní oblečenie bielej farby. Je pravdou, že biele oblečenie odráža viac svetla, ako tmavé, ale ani zďaleka neposkytuje takú viditeľnosť ako reflexné oblečenie. Retroreflexný materiál zvyšuje viditeľnosť tým, že zaručuje spätný odraz k pôvodnému zdroju svetla aj za súmraku, svitania a tmy.

Kedy je nutné používať pri práci reflexné odevy?

Presne to stanovuje právna úprava. Ak zamestnancovi počas výkonu svojho povolania za zníženej viditeľnosti hrozí riziko, alebo poškodenie zdravia a zamestnávateľ nevie tieto nedostatky odstrániť, je jeho povinnosťou poskytnúť zamestnancovi osobné ochranné pomôcky – reflexný odev s vysokou viditeľnosťou. Je treba mať na pamäti, že akékoľvek zníženie viditeľnosti má výrazný vplyv na bezpečnosť pri práci a zamestnanec musí byť videný zo všetkých pozorovacích strán a uhlov.

Ako sa zorientovať v ponuke reflexných pracovných odevov?

V prvom rade je potrebné poznať miesto výkonu práce, riziká a vykonávanú prácu. Podľa toho sa určuje aký pracovný odev je vhodný pre danú prácu. Pracovné odevy sú zaradené do tried podľa úrovne ochrany. Požiadavky na reflexné odevy v každej triede definuje norma EN ISO 20471 z roku 2013. Každá trieda má zadefinované, v akom prostredí sa dané odevy používajú a akú majú minimálnu požadovanú plochu viditeľného materiálu (v m2):

TRIEDA 1 TRIEDA 2 TRIEDA 3
Fluorescenčný materiál: min. 0,14 m² min. 0,50 m² min. 0,80 m²
Retroreflexný materiál: min. 0,10 m² min. 0,13 m² min. 0,20 m²
Typ odevu: Pracovné vesty, pracovné nohavice. Pracovné bundy, kombinézy, dvojdielne súpravy.
Použitie: Rýchlosť dopravného prostriedku ≤ 30 km/h a daný používateľ je pasívnym používateľom komunikácie.* Rýchlosť dopravného prostriedku ≤ 60 km/h a daný používateľ je pasívnym používateľom komunikácie.* Rýchlosť dopravného prostriedku   ˃ 60 km/h a daný používateľ je pasívnym používateľom komunikácie.*

 

Okrem veľkosti plôch, na ktorých majú byť použité materiály s vysokou viditeľnosťou sú v norme zadefinované aj požiadavky, ktoré určujú, ako majú byť prvky s vysokou viditeľnosťou na odevoch rozmiestnené a v akom počte sa majú na danom pracovnom odeve nachádzať.
Informácie o tom do akej triedy je zaradené reflexné oblečenie je povinný uvádzať výrobca na štítku, prípadne v návode na použitie.

Typy materiálov s vysokou viditeľnosťou

Poznáme dva druhy materiálov s vysokou viditeľnosťou, ktoré sa používajú v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci.

  • Fluorescenčný:
    • najčastejšie vo flourescenčnej žltej alebo oranžovej (resp. oranžovočervenej) farbe
    • vynikajúca viditeľnosť najmä počas dňa (aj v daždi), počas súmraku alebo svitania
    • nízka viditeľnosť v tme
  • Retroreflexný:
    • k maximálnej viditeľnosti potrebuje svetlo, ktoré odráža naspäť k zdroju svetla
    • reflexné prvky vidí najjasnejšie ten pozorovateľ, ktorý je najbližšie k pôvodnému zdroju svetla (napríklad k svetlám motorového vozidla)
    • vynikajúca viditeľnosť počas súmraku, svitania aj v tme

Viditeľnosť pri použití reflexných prvkov

Besip, organizácia, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou cestnej premávky v ČR uviedla, že ak máme na sebe oblečenie:

  • modrej farby: vodič vás zbadá až keď je od vás vzdialený len 18 metrov
  • červenej farby: 24 metrov
  • žltej farby: 37 metrov
  • bielej farby: 55 metrov
  • reflexné: 200 metrov (niektoré zdroje uvádzajú až 300 metrov)

Použitie mimo pracoviska

Často sa stretávame s reflexným odevom aj mimo pracoviska. Najčastejšie ide účastníkov cestnej premávky a teda chodcov, bežcov, či cyklistov. Tí majú povinnosť nosiť za zníženej viditeľnosti reflexné prvky, alebo odevy. Povinnosť platí na nosenie v obci, ale aj mimo nej. Odporúča sa nosiť aspoň reflexný prvok na kabelách, bundách či ruksakoch, ktorý niekoľkonásobne zvýši vašu viditeľnosť, keďže za šera, tmy a hmly je človek ťažko viditeľný.

Na záver pár mýtov, ktoré súvisia s reflexnými odevmi.

Postačí mi biely odev, nepotrebujem reflexné oblečenie. Nie je to pravda.

Je síce dokázané, že svetlé oblečenie odráža viac svetla a sú teda v tme viditeľnejšie ako tmavé, avšak ani to nepostačuje na to, aby sme boli dostatočne viditeľní, a aby sme minimalizovali riziko nehody. Výrobca reflexných prvkov uvádza, že rozdiel vo viditeľnosti je 224m, čo je teda dosť. V bielom nás vodič zbadá vo vzdialenosti len 76 metrov, kým v reflexnom oblečení je to vzdialenosť 300 metrov.

Žlté reflexné odevy môže nosiť len polícia. Aj toto je mýtus. Reflexné odevy žltej farby sú certifikované aj na pracovné použitie.

Reflexné odevy sa nemôžu prať. Aj toto je klamstvo. Každý pracovný odev, aj oblečenie s reflexnými prvkami má návod na použitie a pranie. Tieto odevy si zachovávajú svoje vlastnosti maximálne 10 pracích cyklov.

Ak máte ďalšie otázky ohľadom reflexných odevov, radi Vám poradia naši zamestnanci.