Poradíme Vám ako vybrať ten najkrajší vianočný stromček!

Poradíme Vám ako vybrať ten najkrajší vianočný stromček!
15. decembra 2020 Wordbajan Wordpress

Na začiatku  si vždy najskôr premyslite, kde chcete stromček umiestniť v rámci príbytku. Vďaka tomuto, budete vedieť predajcovi omnoho viac uľahčiť správny výber stromčeka priamo pre Vás.

Týmto sa dostávame k ďalšej rade, nechajte si poradiť od odborníka. Predajca Vám bude vždy vedieť vybrať ideálny typ, ktorý bude vyhovovať vaším priestorovým rozmerom.

Čerstvosť rastliny je vždy prvoradá. Ihličie stromu by malo byť pevné a držať na konároch. Jednoduchým testom, odhalíte stav stromčeku. Uchopte medzi prsty ihličie asi 15-20cm od špičky konáru a potiahnite ruku k sebe. Pokiaľ ihličie ostane na stromčeku, všetko je v poriadku. V opačnom prípade už stromček vysychá a dlho nevydrží.

Presvedčte sa, či je ihličie lámavé alebo sa ohýba do tvaru „U“. V prípade ak sa ihličie pod nátlakom zlomí, je vysoko pravdepodobné, že stromček premrzol. Živý stromček by mal výrazne voňať a byť sýto zelený.

Na cene samozrejme záleží

Cena je určite jeden z najhlavnejších faktorov, ktorý ovplyvňuje náš výber. Stromčeky si často môžete zakúpiť pri veľkých hypermarketoch, ale aj na malých trhoviskách či dokonca cez internet. V hypermarketoch sú ceny pevne a nemenné. Avšak na trhoviskách je možné zvyčajne cenu zjednať. Najlacnejšie ich však môžete zohnať priamo od pestovateľa, čo často nie je až tak veľmi jednoduché.

Z našej prírody

Hoci sa za posledné roky objavujú na trhu samé cudzokrajne odrody stromčekov, naše tradičné ihličnany nestrácajú na popularite.

K tým najviac dostupnejším patrí smrek obyčajný, ktorý vyniká príjemnou vôňou a jemným vzhľadom. Jeho nevýhoda však je, že opadne skôr ako ostatné druhy a preto sa za posledné roky z obývačiek celkom vytráca.

Veľkým favoritom domácich lesov je borovica čierna, výlučné pre jej znamenitú vôňu. Ak si nepotrpíte na dokonalý vzhľad, je pre vás ako stvorená. Menej konárov a pozostatky šišiek na nich dodávajú tomuto stromčeku neodolateľný šarm.

Stromčeky z dovozu

Medzi najpredávanejšie vianočné stromčeky patrí jedľa nordmannová, ktorá je výrazne drahšia ako naše domáce ihličnany. Má hustý kužeľovitý vzhľad s nádherným sýtozeleným ihličím, ktoré neopadáva a nepichá.

Ďalšou obľúbenou alternatívou je kanadská jedľa balzamová. Pre jej úzky vzrast nezaberá veľa priestoru, preto ju dokážeme umiestniť aj do menších izieb. Výrazná vôňa živice spríjemní atmosféru sviatkov. Spomedzi ihličnanov, ktoré sú dostupné na trhu ako vianočné stromčeky, má však vyššiu cenu.

Jedľa ušľachtilá je jednou z najobľúbenejších drevín, nakoľko sa vyznačuje hustým a mimoriadne modrým ihličím. Pochádza zo západu Severnej Ameriky. Jej modré sfarbenie je zrejme najvýraznejšie spomedzi všetkých odrôd jedle. Strom má pekný, rovnomerne kužeľovitý tvar s vodorovnými konármi. Ihličie dlho ostáva na konároch a neopadáva.

Majestátnym dojmom pôsobí aj smrek pichľavý, ktorý je často označovaný ako strieborná jedlička. Pôvod má v Severnej Amerike. Vytvára úhľadnú rovnomernú ihlanovitú korunu, ktorá je na výzdobu priam ideálna. Má šupinatú sivú kôru a ostré široké sivomodré ihličie, ktoré dlho ostáva na konároch.

Nakoniec trošku histórii o symbole vianočného stromčeka

Živý vianočný stromček nenahradí nikdy žiadna umelá kópia. V podobe, v akej vianočný stromček poznáme dnes, existuje už viac ako 400 rokov a stále sa teší veľkej obľube. V 19. storočí bol stromček iba mestskou výzdobou. Na vidieku sa začal objavovať až v 20. storočí, najmä po 1. svetovej vojne a stal sa symbolom najkrajšieho sviatku v roku. Nevie sa presne, v ktorej krajine si ľudia na Vianoce začali ozdobovať svoje príbytky ozdobenou drevinou. História siaha ešte do pohanských čias, kedy starí keltskí kňazi verili, že ich bohovia prebývajú v stromoch.

Ak máte stále mnoho otázok o tom, aký stromček vybrať pre svoju domácnosť, neváhajte sa zastaviť v našich predajniach STOVA Baumarket. Odborníci z oddelenia záhrady Vám radi odpovedia na akúkoľvek otázku a stromček si u nás vyberiete určite!

ZDROJ: www.predomyazahrady.sk, www.zahradkar.pluska.sk