Akú sprchovú hlavicu si vybrať do kúpeľne?

Akú sprchovú hlavicu si vybrať do kúpeľne?
28. apríla 2021 Andrea Macekova

Radi si po náročnom dni užijete príjemnú sprchu, vďaka ktorej si oddýchnete  a uvoľníte svoje telo? Tak si pri výbere sprchovej hlavice dajte naozaj záležať. Na trhu nájdete nespočetné množstvo spŕch v rôznych cenových kategóriách, ktoré sa líšia spôsobom regulácie, počtom trysiek, ich kombináciou a ďalšími funkciami, ktoré majú veľký vplyv na komfort.

Prečítajte si tých pár riadkov, ktoré vám pomôžu vybrať si tú správnu.

Hlavica a spotreba vody

V poslednej dobe často počúvame o spotrebe vody a jej nadmernom užívaní. Je dokázané, že pri sprchovaní  spotrebuje človek menej vody ako pri kúpaní vo vani. Ak však zvolíme masážny panel, spotreba vody môže byť výrazne vyššia ako pri kúpaní. Veľmi dôležitým parametrom pri výbere sprchy je veľkosť hlavice, ktorá ovplyvňuje prietok vody, ale aj zážitok zo sprchovania. Väčšiu úsporu počas sprchovania dosiahneme použitím ekonomických sprchových hlavíc. Samozrejme záleží na tom, čo od sprchy očakávame a aké sú naše požiadavky.

Sprchy môžeme rozdeliť do štyroch kategórií:

  • ručná sprcha
  • hlavová sprcha
  • sprchové sety
  • masážne sprchové panely

Modely sprchových hlavíc

V našich domácnostiach často nájdeme ručné sprchy. Tie sa vyrábajú z ABS plastu s povrchovou úpravou chrómovanou alebo mosadznou, prípadne môžu byť aj z kovu. Kovové sprchy sú odolnejšie, ale majú aj vyššiu hmotnosť čo pri manipulácií nemusí byť výhodou. Prúdy vody sa regulujú otočením hlavíc a prietok vody reguluje spotrebu vody a pôžitok zo sprchovania. Pri nedostatočnom tlaku vody môže dôjsť k zlému prúdeniu vody. V ponuke sú jedno až päť polohové systémy, ktorými zmenou prúdu vody dosiahneme jemné rozprašovanie, silný prúd vody alebo iné wellness funkcie. Hlavicu s hadicou môžeme uchytiť v pevnom bode, alebo dať prednosť posuvnému uchyteniu v držiaku.

Hlavová sprcha je ďalší obľúbený prvok v našich kúpeľniach, ktorý v posledných rokoch prešiel vývojom a k dispozícií je veľmi široká škála. Je veľmi obľúbená, vďaka tomu, že z nej tečie prúd vody, ktorý je podobný príjemnému dažďu. Býva v prevedení nerez a mosadz, nájdu sa však aj lacnejšie verzie z plastu. V prípade, že uvažujete nad sprchovým kútom alebo vaňou so zástenou odporúčame zvoliť práve hlavové sprchy pred ručnou sprchou. Voda po vás ztečie bez toho, aby ste čokoľvek držali v ruke. Na výber je klasický prúd alebo vodopád.

Musíme uviesť, že čím väčší priemer hlavovej sprchy si zakúpite, tým väčší komfort vám prinesie. štandardný rozmer je 200 až 350mm, väčšie rozmery sú 500 až 1000mm. Trendom sú ploché hlavové sprchy, ktorých hrúbka je od 2mm po 8mm. Umiestnenie hlavovej sprchy ba malo byť minimálne 200cm nad dnom sprchovej vaničky, prípadne aspoň 15cm nad hlavou najvyššej osoby v rodine. Ak zvažujete kúpu tanierovej sprchy si vyberte takú, ktorá je zložená z vrchného a spodného dielu. Nehrozí u nej prasknutie v prípade upchatia vodným kameňom.

Pri kúpe sprchových setov nesmiete zabúdať, že je potrebné zakúpiť si špeciálnu batériu a to takú, ktorá umožní prepínať viacej výstupov vody a tým možnosť prepínať medzi ručnou sprchou a hlavovou sprchou.

Domáci wellness si môžete dopriať pri použití masážnych sprchových panelov. Tie radíme medzi najluxusnejšie varianty. Sú vybavené masážnymi tryskami, ktoré sú zabudované nad hlavou, po bokoch v stene alebo v priamo v stene sprchového panela. Aj tu si môžete vyberať medzi viacerými prúdmi vody a masážnymi programami, ktoré si viete nastaviť manuálne, ale aj digitálne na displeji panela.

Detaily, na ktoré zabúdame

Neoddeliteľnou súčasťou ručných spŕch sú sprchové hadice a sprchové batérie. Najčastejšie používame pakové batérie, kde si pomocou páky navolíme intenzitu prúdu a regulujeme teploty vody. Batériu v sprche umiestňujeme na stenu. Stále veľmi obľúbené sú kohútikové batérie, avšak zväčša do retro kúpeľní. Hadicu si volíme podľa potrebnej dĺžky a materiálu, ktorá zapadá do celkového konceptu sprchy a kúpeľne.

V dnešnej dobe si môžeme vyberať z množstva týchto produktov. Je len na nás, čo sa nám bude páčiť a čo si nakoniec zakúpime. Nahliadnite teda do oddelenia obkladov, dlažby a sanity predajne STOVA, kde Vám radi poradia naši odborný predajcovia.

 

ZDROJE: Mereo.cz – vše do koupelny, Chytré bydlení – rekonstrukce, koupelny, design interiéru… (chytre-bydleni.cz)

FOTO: https://www.freepik.com/