Čo dať na vonkajšiu terasu či inú spevnenú plochu?

Čo dať na vonkajšiu terasu či inú spevnenú plochu?
21. apríla 2021 Andrea Macekova

Je veľa firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou betónovej dlažby. U nás v Baumarket STOVA sú najviac žiadané výrobky od spoločností Stadreko, Semmelrock, Premac, Diton a ABW ktoré sú dostatočne dlho na trhu a presadzujú si výrobu náročným dizajnom, najmodernejšími výrobnými technikami pre nové trendy a štandardy v tejto oblasti.

Nikoho asi neprekvapí, že dnes betónovú dlažbu nájdete kdekoľvek pre svoje výborne parametre, pretože je mrazuvzdorná, veľmi odolná, ľahko sa udržiava a na výber je nespočetné množstvo variantov, dekorov a hrúbok. Práve preto si ju stavebníci obľúbili na stavbu príjazdových ciest, odstavných a parkovacích plôch, chodníkov, ale aj terás. Je rozoberateľná a v prípade rekonštrukcie alebo opravy nie je nutné ju náročne vybíjať pomocou techniky, ale jednoducho ju vybrať a neskôr nanovo poskladať. Práca s ňou je nenáročná a dlažba má primeranú cenu. Spríjemňuje ľuďom život a to rovnako v meste, ako aj na dedine v okolí rodinného domu.

Betónová dlažba na terasu

Terasa je priestor, kde sa môžete opaľovať, alebo tráviť dlhé teplé večery so svojou rodinou alebo priateľmi. Je to prepojenie vášho obydlia s okolitou prírodou. Ak si chcete zútulniť tento priestor a neviete akú dlažbu použiť, aby spĺňala požiadavky z hľadiska vlastnosti, desingu a údržby, predstavíme vám betónovú dlažbu. Sú však špeciálne betónové dlažby, ktoré sú vhodné najmä do záhrad a nezaťažovaných plôch s menšou hrúbkou. Pre pestrosť farieb je veľmi žiadaná betónová dlažba Cavarino 6 od PREMAC, ktorá oživí každú záhradu, či terasu. Ak hľadáte niečo decentne, je tu pre vás farebne melírovaná, v prírodných odtieňoch, harmonicky pôsobiaca veľkoformátová dlažba SEMMELROCK Grande 6. Unikátny textúrovaný povrch v spojení s variabilitou pokládky vytvárajú priestor na individuálne a jedinečné stvárnenie plochy. ABW Grande vyzdvihne okolie každého domu či budovy a dodá mu punc luxusu, ktorý je umocnený harmonickými kombináciami odtieňov od medovej hnedej cez dymovú až po sivo-čiernu. Tak ako je široká škála dlažieb pre terasu, je aj ich povrch rôznorodý. Môže byť štandardný, reliéfny, tryskaný alebo vymývaný a vyrábaný v rôznych farebných prevedeniach.

Dlažba imitujúca kameň

Prírodná kamenná dlažba je krásna a má svoje výhody. Vzhľadom na jej pomerne vysokú cenu, máme pre vás náhradu v podobe betónovej dlažby s nepravidelnými zdanlivými medzerami – PREMAC Poligono 8. Táto dlažba je unikátom a jej vrchná plocha pôsobí akoby bola formovaná prírodou. Plochy položené touto dlažbou pôsobia ako lámaný prírodný kameň a jeho tieňované farby mu aj takýto vzhľad dodávajú. Dlažba je 8cm hrubá a odporúča sa šachovnicové skladanie. Často sa stretávame s názorom, že štiepaný kameň je vhodný na chodník do záhrady, plot, parkovisko a terasu. Jednoducho ako vonkajšia dlažba. Štiepaná kamenná dlažba sa však dá využiť aj na verande a v interiéroch.

Zatrávňovacia dlažba

Sucho nás trápi už niekoľko rokov. Málo zrážok a veľké spevnené plochy neblaho prispievajú k úbytkom podzemnej vody. I keď betónová dlažba disponuje vodopriepustnými špárami, množstvo vsiaknutej vody je minimálne a prevažná väčšina odtečie do kanalizácie. Zatrávňovacia dlažba zväčšuje výmeru zelene, má výhodu prirodzeného odtekania zrážkovej vody do pôdy a preto je ideálnym riešením pre stavbu parkovacích plôch, príjazdových ciest a chodníkov. Otvory zatrávňovacej dlažby sa môžu vyplniť kamenivom alebo zeminou, do ktorej sa nasadí tráva, prípadne sa môže na ne položiť trávnatý koberec. Zatrávňovače si môžete kúpiť rôznej hrúbky, veľkosti ale aj v povrchovej úprave. Ochránia váš trávnik, zefektívnia využitie vášho dvora a parkovacieho priestoru.

Betónové prvky sú vyrobené z prírodných materiálov a preto nie je možné zaistiť rovnakú farbu každej kocky. Odporúča sa, zakúpiť si dostatočné množstvo dlažby na pokládku, aby ste predišli značným farebným odtieňom. Veľký dôraz kladieme na formát dlažby, prevedenie, farby a dekory. Pri výrobe betónových tvárnic sa dbá aj na ochranu životného prostredia.

Ešte viac informácií môžete zistiť v našom Betónovom svete . Tešíme sa na vašu návštevu.

ZDROJE: Betónová dlažba | STADREKO.sk, Semmelrock Stein+Design

FOTO: https://www.semmelrock.sk/, https://www.premac.sk/