Výber ihličnanov do vašej záhrady

Výber ihličnanov do vašej záhrady
14. apríla 2021 Andrea Macekova

Ihličnany dodávajú záhradám určitý pôvab a estetický dojem. Ak budeme vyberať podľa intenzity ich farebnosti s ohľadom na slnečnosť stanovištia dosiahneme zaujímavé zákutia a záhrada bude prekrásnou kompozíciou okrasných rastlín.

Vzdušná, pevná, jemná alebo hrubá textúra?

Ihličnany sa hodia do malých, ale aj veľkých záhrad, treba ich však prispôsobiť veľkosti záhrady. Farba, lesk, postavenie a tvar ihličia, to všetko pôsobí na estetiku ihličnanov. Vplyvom rôznych prírodných podmienok a umiestnenia na odlišných stanovištiach je možné dosiahnuť celkom neobyčajné efekty aj pri použití rovnakých druhov ihličnanov.
Pri ihličnanoch rozlišujeme vzdušnú textúru, ktorú dosiahneme výsadbou smrekovcov, pevnú textúru, tú zas dosiahneme výsadbou cyprusov, pre jemnú textúru vyberáme ihličnany typu jedle a nakoniec hrubá textúra v podobe čiernej borovice.

Ihličie má často mnoho podôb

Veľmi dôležitým detailom je ihličie. Existujú druhy s dĺžkou ihličia až 20cm ako sú napríklad čierna borovica alebo borovica. Zvláštnosť vo forme veľmi výrazného lesklého ihličia ponúka biela jedľa, kaukazská jedľa, balzamika jedľa, grécka jedľa a obrovská jedľa. Taktiež jedľovec kanadský, duglaska tisolistá, tuja smaragd v našom letáku. Absolútne nekonvenčné ihličie má dáždnikovec praslenovitý alebo smrek biely, ktorý ponúkame v akciovej letákovej cene . Okrem samotnej dĺžky a tvaru ihličia ponúkajú ihličnany aj širokú škálu farieb a odtieňov. Môžeme sa stretnúť so striebornými, modrastými, šedými, žltými a žltooranžovými odtieňmi. Výnimkou nie sú ani hnedé ba až fialové, šumivé alebo modrozelené odtiene. Pokiaľ by sme sa chceli pokúsiť o zatriedenie ihličnanov podľa farby ihličia, ich rozdelenie by bolo nasledovné:

  • Tmavo zelené – tis červený
  • Zelené – smrek obyčajný, borovica lesná, tuja západná
  • Svetlo zelené – smrekovec európsky, kryptoméria japonská, tisovec dvojradový
  • Žlté, žlté panašované – borievka čínska, vybrané kultivary – cypruštek Lawsonov, cypruštek tupolistý a hrachonosný
  • Strieborné so sivou alebo modrastou farbou – smrek pichľavý, jedľa srienistá, niektoré z kultivarov borievky plazivej a borievky šupinatej v letáku.

Ako je to s intenzitou sfarbenia?

Pri ihličnanoch platí, že sú počas celého roka stálozelené a prakticky takmer vždy rovnaké. Farebná premenlivosť je výsadou iba niektorých druhov, prípadne ich kultivarov. Zaujímavou je borovica horská, ktorá je počas sezóny zelená a pred zimou, keď sa ochladí začne svoje ihličie prefarbovať do zlatých tónov. Ďalším premenlivým zástupcom je pôdopokryvná sibírka borievka, ktorá sa v zime mení do brondzova. V jarných mesiacoch kedy vyrašili mladé výhonky sa ich vzhľad trochu mení a to preto, že výhonky sú o niečo svetlejšie a sviežejšie. Tento stav trvá tak asi do polovice leta, následne sa ihličie mení a dostáva odtieň ako má väčšina staršieho ihličia. Je pravdou, že každý kultivar má svoju špecifickú farbu, ale aj tá môže byť ovplyvnená slnečnými lúčmi a ich intenzitou, preto platí, že na slnečnom stanovišti je farba vždy intenzívnejšia. Na to tiež treba myslieť pri výbere ihličnatých rastlín pre vašu záhradu.

Tvarované a voľne rastúce ihličnany

Celkom odlišné možnosti prinášajú tvarované a netvarované ihličnany. Zatiaľ čo niektoré druhy ľahšie znášajú rez a hodia sa pre zakladanie živých plotov a pre pestovanie bonsajov, iné skôr vyniknú pokiaľ ich tvarovať nebudete. Práve tie druhé sa hodia skôr pre výsadbu solitérov, ktoré však mnohokrát vyžadujú veľký priestor a pre malé záhrady sa nehodia. S tvarovanými ihličnanmi to na záhrade tiež nepreháňajte, priťahujú na seba veľa pozornosti a navyše vyžadujú častý rez.

Large alpine slide flower bed with various ornamental plants, top view.

Správanie ihličnanu v rôznych podmienkach

Nie vždy sa dá povedať, že by ihličnany nemali v záhrade prevažovať, je však treba brať do úvahy lokalitu, kde sa záhrada nachádza. Kým by v nížinatej oblasti mohli pôsobiť neesteticky, pri horskej chate vyniknú úplne prirodzene. Je preto dôležité vyberať ihličnany, ktoré sa hodia do danej oblasti. Či sa tam ihličnaté stromy nachádzajú, alebo široko-ďaleko nenájdete žiaden. V lesných záhradách si môžete dovoliť aj vyššie solitéry našich domácich druhov, kde oceníte smrek, jedľu bielu, smrekovec opadavý. V tienistej časti záhrady sa dobre darí tisu obyčajnému, ktorý dobre znáša i pravidelné tvarovanie, takže sa hodí aj pre výsadbu do živých stien a plotov.

Je celkom náročné odpovedať na otázku ktoré ihličnany a kam vo vašej záhrade, ale aj napriek tomu sú tu dôležité rady, ktoré by ste pri výbere nemali prehliadnuť. Ak napriek tomu na niečo pri ich kúpe zabudnete, stále sú k dispozícií naši STOVA odborníci v oddelení záhrada.