Prečo práve vyvýšené záhony?

Prečo práve vyvýšené záhony?
9. apríla 2021 Wordbajan Wordpress

Pri prechádzke po záhradkárskej oblasti často vidíme nadšených záhradkárov, ako starostlivo udržujú svoje záhony. Zhrbení plejú a okopávajú pôdu, každoročne bojujú so slimákmi či inými nevítanými návštevníkmi. Možno to aj sami poznáte.

Z historického hľadiska to nie je nič výnimočné a my sa vraciame späť v čase, aby sme si prácu zjednodušili a dosiahli bohatšiu úrodu. Ak sa aj pozrieme do zahraničia, napr. Anglicka, zistíme, že pre Angličanov pestovanie vo vyvýšených záhonoch nie je nič neobvyklé ani v dnešnej dobe. Vo Francúzsku dominovali vyvýšené záhony štvorcového typu a Číňania  takto pestujú rastliny už niekoľko sto rokov až doteraz.

Čo je vlastne vyvýšený záhon?

Vyvýšený záhon, to je ohraničená plocha – box, ktorá je umiestnená nad úrovňou zeme. Šikovní majstri si ho vedia vyhotoviť z dreva svojpomocne. My však máme v ponuke prefabrikáty (prvky, dielce), ktoré vás od tejto namáhavej činnosti vlastnoručnej výroby odbremenia a vyvýšený záhon môžete mať takmer hneď.

Vyvýšený záhon ponúkaný spoločnosťou Profil Invest Slovakia má moderné riešenie v krásnom prevedení imitácie dreva s rozmerom 1m x 0,25m. Kombináciou týchto prvkov si môžete vytvoriť vyvýšený záhon v ľubovoľnom tvare. Ich stavba je veľmi jednoduchá a maximálna výška vyvýšeného záhonu je 1m, t.j 4 dielce na seba uložené.

Prečo by ste teda mali mať vyvýšené záhony?

  • Zelenina či kvetiny lepšie prospievajú – sú chránené pred hrabošmi, slimákmi a inými škodcami z pôdy. Keďže sa rastlinky vysádzajú na dva, tri riadky vedľa seba, majú dostatok svetla a nekonkurujú si
  • Ľahší prístup k rastlinám, rastú vyššie, takže je pohodlnejšie s nimi pracovať a tým, že sa nemusíte ohýbať vám umožní byť v záhradke aj keď vás trápia neduhy s bolesťou chrbta
  • Nezávislosť na kvalite pôdy v záhrade, ale ani na mieste kde si želáte mať svoj kútik, vzhľadom k tomu, že vyvýšený záhon si môžete vytvoriť na ktoromkoľvek mieste pozemku, ba aj na terase a nepriepustných povrchoch
  • Pôda je teplejšia, nehrozia obavy z prízemných mrazov
  • Neexistuje riziko pošliapania zeleniny psami alebo hrajúcimi sa deťmi
  • Nesplavuje sa voda do okolia pri polievaní
  • Jednoduchá montáž, stačia na to len dve osoby a prvky sú spájané závitovou tyčou
  • Vyzerajú dekoratívne ako bežné vyvýšené záhony. Ich umiestnenie sa hodí aj do reprezentatívnejšej časti záhrady
  • Veľmi trvanlivý, keďže je vyrobený z betónu.

Dokážeme, že montáž je jednoduchá

Pokiaľ už máme plán, ako budú naše záhony vyzerať, čo sa týka výšky, šírky, tvaru, dĺžky a rozmiestnenia, vytvoríme si cestičky. Tie by mali byť aspoň 0,6 – 0,8m široké a ideálne podložie je štrk alebo piesok, aby sme tam mohli vstupovať v ktoromkoľvek počasí. A môžeme začať s montážou.

  • Prvý rad uložíme na rovný spevnený povrch.
  • Na každú závitovú tyč naskrutkujeme podložku a maticu (obyčajnú) z jednej-spodnej strany.
  • Následne na závitovú tyč nasadzujeme platne postupne, vždy na seba opačnými výrezmi.
  • Medzi spoje platní vkladáme šponovací pásik, kvôli rozťažnosti hliny. Postupne skladáme do požadovaného tvaru. Pri vyšších záhonoch môžeme postupne zasypávať nižšie podložia pre lepšiu manévrovateľnosť s betónovým záhonom.
  • Po položení vrchného panelu závitovú tyč orežeme 1 cm nad ukončením platne, osadíme podložku a zaoblenú maticu.

Ako si pripraviť pôdu v záhone?

Na dno záhonu doporučujeme pripevniť pletivo s menšími otvormi, aby sme predišli preliezaniu hlodavcov do záhonu. Začneme vrstviť biologický materiál zo záhrady ako je hotový kompost, zbytky zeleniny z kuchyne, slama, tráva, lístie. Pokiaľ zakladáme záhon v jari, môžeme na dno použiť aj pár konárov z orezaných ovocných stromov. Konáre držia vlhkosť v pôde. Všetko prekladáme zeminou a na záver vrstvíme len zeminu. Nepoužívame kôru ani piliny, odoberajú z pôdy dusík. Takáto kombinácia biologického materiálu zaručí výživu pre zeleninu a bohatú úrodu. V dôsledku hnilobných procesov sa do pôdy emituje veľké množstvo tepelnej energie, vďaka čomu sa pestovanie rastlín môže začať skôr a neskôr sa môže dokončiť. Na vrch záhonov môžeme navrstviť mulč vo forme sena, slamy alebo jemnej štiepky. Mulč udržuje vlhkosť pôdy a bráni prerastaniu buriny. Častokrát chráni plody pred hnilobou.

Vyvýšený záhon od spoločnosti Profil Invest Slovakia je vyrobený z betónu je veľmi trvanlivý a bude trvať mnoho rokov kým na ňom zapracuje zub času, na rozdiel od drevených záhonov, ktoré sa časom rozložia. Príďte si k nám do Baumarket STOVA zakúpiť tieto vyvýšené záhony, verte, že neoľutujete a váš chrbát sa vám tiež poďakuje.

ZDROJE: https://www.profilinvest.sk/