Za únikmi tepla môže byť aj zle zaizolovaná podlaha povaly

Za únikmi tepla môže byť aj zle zaizolovaná podlaha povaly
7. apríla 2021 Wordbajan Wordpress

Možno do podkrovia svojho domu zavítate len veľmi sporadicky a nad jeho zobytnením vôbec neuvažujete. Ak však chcete mať doma príjemnú klímu a obmedziť úniky tepla, určite by ste mali uvažovať o zateplení nielen strechy, ale aj podlahy nevykurovaného podkrovia. Pokiaľ budete dopredu vedieť o najčastejších chybách izolácie podlahy povaly, projekt vám pôjde od ruky.

Nad zateplením podlahy podkrovia mnohí majitelia domov iba mávnu rukou, netušia však, že kvôli nezaizolovanej podlahe vrchnej časti domu môže dochádzať až k 25 %-nému úniku tepla. Zateplenie podlahy na povale pritom vôbec nie je náročný projekt, práve naopak, s vhodnými materiálmi ho zvládne každý domáci majster.

Izolácia s minimálnym zaťažením stropu

Ideálnym materiálom pre zateplenia podlahy nezobytneného podkrovia je systém ISOVER STEPcross. Jeho aplikácia je jednoduchá, bez tepelných mostov a s minimálnym zaťažením stropu. Ak by ste sa v budúcnosti rozhodli podkrovie zobytniť, systém sa dá jednoducho z podlahy odstrániť a minerálnu vlnu z neho, môžte použiť napríklad pri zateplení šikmej strechy.

Okrem ľahkej manipulácie a výborných tepelno-izolačných vlastností má izolácia STEPcross vysokú nosnosť. Potrebu materiálu pre vašu podlahu na povale si napočítate na kalkulačke k systému.

Podlaha, na ktorú sa systém STEPCross kladie by mala byť čistá, bez predmetov a materiálov, ktoré by ju mohli poškodiť alebo pretrhnúť.

Dajte pozor na prekrytie špár a medzery medzi materiálom

Riešenie ISOVER STEPcross pozostáva z nosných trámov a krížov z vysokopevnostného EPS a výplňovej izolácie z minerálnej vlny. Medzi jednotlivé kríže sa kladú zvyčajne dva polystyrénové trámy. Jednotlivé dosky sa následne upevňujú nízkoexpanzným polyuretánovým lepidlom.

Pri pokladaní izolácie si dajte pozor na to, aby jednotlivé vrstvy izolácie boli uložené tak, aby prekrývali špáry. Medzi doskami by tiež nemali byť príliš veľké medzery – vždy je lepšie vyrezať o centimeter väčší kus materiálu a vpasovať ho k ostatným, než nechať medzi izoláciou škáry, cez ktoré bude teplo unikať.

Vrstvy izolácie musia byť uložené tak, aby prekrývali špáry. Zdroj: isover.cz/inspektori

Na obrázku vidíme medzeru, ktorú spôsobilo zlé vyrezanie izolácie. Odporúčame radšej vyrezať o niečo väčší kus izolácie a vpasovať ho do vnútra. Zdroj: isover.cz/inspektori

Dôležitá je parozábrana a jej správny presah

Ešte pred pokládkou systému je potrebné na podlahu položiť parozábranu  ISOVER VARIO® KM DUPLEX alebo ISOVER VARIO® Xtra Safe, ktorá by mala byť prekrytá s presahom aspoň 10 cm a prilepená páskou Isover VARIO® KB1, tak zabezpečíme vytvorenie súvislej izolačnej vane. Parozábranu treba prilepiť na steny nad podlahou tmelom, odporúčame tmel ISOVER VARIO® XtraFit . Na stene nad podlahou by mala mať presah tiež 10 cm.

Pri pochôdznej povale sú vhodným materiálom na záklop OSB dosky. Medzera medzi izoláciou a doskou by mala byť okolo 2 až 3 cm, čo umožňuje prípadné odvetrávanie.

Takto vyzerá správne položená parozábrana – s presahom 10 centimetrov a prelepená páskou. Zdroj: isover.cz/inspektori

Ďalší pohľad na správne položenú parozábranu – prilepená tmelom a s presahom nad podlahou 10 cm. Zdroj: isover.cz/inspektori

Celý postup zateplenia podlahy pochôdznej povaly nájdete na tomto odkaze. Ak pri zatepľovaní narazíte na neočakávaný problém, alebo chcete konzultácie ešte pred začatím projektu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov.