EMPORIO Stavebné materiály 1.diel

EMPORIO Stavebné materiály 1.diel
15. júna 2021 Wordbajan Wordpress

Dnes si v tomto článku rozoberieme ďalší druh z nášho portfólia STOVA produktov a tým je stavebný materiál alebo ináč tiež nazývaný stavivo. Stavebný materiál je látka s vhodnými vlastnosťami, ktorá sa používa v stavebníctve na výstavbu.

Stavivo sa stáva významným doplnkom v rámci širokej ponuky stavebných materiálov. Nie je nutné pracne miešať a strážiť pomer prísad a čo je hlavné, šetria čas a urýchľujú technologické postupy. Ich význam má v stavebníctve z hľadiska výstavby, veľmi dôležitú úlohu.

Lepidlá a suché zmesi

Do tejto kategórie zaraďujeme:

  • murovacie malty
  • cementové lepidlo
  • cementový poter
  • suchý betón
  • jadrovú omietku
  • cementovú nivelačnú stierku.

Murovacie malty sú priemyselne vyrábané vápenno – cementové zmesi a sú určené na ručné aj na strojové spracovanie. Ich výber závisí od použitého muriva a použiť ich môžeme na murovanie obvodových, nosných a deliacich stien a priečok z tehál, tvárnic a pod. V závislosti na druhu a pevnosti murovacej malty sa mení pevnosť muriva.

Stavebné cementové lepidlá majú veľmi široké použitie, preto je vždy dôležité nepodceňovať výber vhodného lepidla, aby bola garantovaná stálosť a kvalita na veľa rokov. Lepiaca malta musí spĺňať požiadavky na spoľahlivú prídržnosť obkladu alebo dlažby bez ohľadu na to, či ide o podlahy alebo steny, exteriér či interiér, priemyselné alebo obytné stavby.

Suchá betónová zmes slúži na drobné betonárske práce. Tým, že má zrýchlený proces zrenia, rýchlo fixuje stavebné prvky ako sú oporné konštrukcie, stĺpy, obrubníky. Môžete ju však využiť aj na výrobu betónových tvárnic, podlahy, balkóny a podobne. Čerstvú betónovú zmes ukladajte na miesto v jednotlivých vrstvách tak, aby bolo možné betón zhutniť.

Tak ako suchý betón aj cementový poter je vhodný na vnútorné, aj vonkajšie podlahové konštrukcie. Vďaka svojej tekutosti a samonivelačnej schopnosti umožňuje vytvoriť podlahy rýchlo a s veľkou presnosťou. Liaty poter nachádza svoje uplatnenie vo všetkých typoch objektov, ale hlavne v miestach, kde by iná forma transportu nebola možná. Dá sa čerpať na veľké vzdialenosti.

Jadrová omietka je vhodná na omietanie všetkých typov stavebných materiálov na báze tehlového muriva, betónu a porobetónu. Odporúča sa na opravné murárske práce vo vnútorných priestoroch, stropy a steny. Môžeme ju použiť aj ako podklad pre štukové omietky, vonkajšie použitie a ručné spracovanie.

Fasádne pastovité omietky

Hlavnou funkciou omietok je chrániť steny domov. Omietky podľa použitia rozdeľujeme na vnútorné a vonkajšie. A práve tie vonkajšie nazývame fasádne, keďže slúžia na ochranu fasády domu. Fasády si vyžadujú veľmi starostlivý výber materiálov, preto treba dbať na výber fasádnej omietky, ktorá bude roky chrániť váš dom.

Tri druhy omietok od EMPORIA

  • silikónová omietka
  • akrylátová omietka
  • silikátová omietka

Na báze silikónových živíc je vyrobená silikónová omietka. Práve silikónové živice zabezpečujú vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom a zabezpečujú stálofarebnosť so samočistiacimi vlastnosťami. Omietka po zaschnutí vykazuje hydrofóbny efekt – je vodoodpudivá.

Akrylátová fasádna omietka je jedna z cenovo najdostupnejších a je čiastočne paropriepustná. Vyrába sa z organického spojiva – akryl, minerálnych prísad, farebných a bielych pigmentov, vlákien, prísad a vody. Najviac sa hodí na zatepľovanie s použitím polystyrénu. Po vytvrdení vytvára zatieranú, alebo ryhovanú štruktúrovanú vrstvu.

Silikátová fasádna omietka je vyrobená na báze draselného vodného skla. Vyrába sa v zrnitosti od 1,0 mm do 3,0 mm . Viac je vhodná na zatepľovanie s pomocou minerálnej vlny a využitie má aj pri sanácií historických objektov. Po vytvrdení taktiež vytvára zatieranú alebo ryhovanú štruktúrovanú vrstvu o hrúbke odpovedajúcej veľkosti použitého zrna.

Penetračné nátery

Ďalším produktom z kategórie stavebných materiálov sú penetračné nátery a tie sú určené na prípravu podkladu pred liatím samonivelačných hmôt a iných stavebných prác, kde je nutné upraviť podklad. Mnohí penetráciu nepoužívajú a potom nie sú s výsledkom náteru či omietnutia spokojní. Penetračnými nátermi môžeme zjednotiť nasiakavosť, spevniť nesúdržný podklad a tiež fixovať znečisťujúce látky a zabezpečiť čistý povrch. Kvalitnou penetráciou predlžíme trvácnosť náterov. Aj pri penetračných náteroch máme viacero druhov, ktoré sa líšia zložením a použitím.

Uzatváracia penetrácia je vhodná na prípravu podkladu pri nanášaní sadrových omietok na nasiakavé podklady. Aplikáciou dochádza k vyrovnaniu silne nasiakavých podkladov a následnému potlačeniu možnosti rýchleho vyschnutia nanášaných omietkovín.

Univerzálna penetrácia je na báze vodnej disperzie styrenakrylátového kopolyméru SOKRAT, vytvárajúca po vytvrdnutí transparentný polymérny vodou nerozpustný film. Používa sa pod finálne a jadrové omietky, fasádne a interiérové maľby.

Ak by ste hľadali penetráciu, ktorá sa vyznačuje perfektným zmáčaním a dokonalým kotvením na nasiakavých podkladoch, siahnite po hĺbkovej penetrácií. Tá je na báze modifikovaného styrénakrylátového kopolymeru s nano-časticami.

Na penetráciu kritických podkladov v interiéri aj exteriéri použite kontaktnú penetráciu. Vodovzdorný, difúzny, odolný voči poveternostným vplyvom, taký je adhézny mostík. Hodí sa na staré a nové podklady ako sú umakart, betón, dosky z tvrdého vlákna a podobne.

Všetky spomenuté stavebné materiály sú synonymom kvality a zaujímavých cien.

EMPORIO znamená v preklade veľký obchodný dom. Práve STOVA je takýto obchodný dom a v našich priestoroch môžete kúpiť spomenutý sortiment produktov EMPORIO. A ak si nie ste úplne istí svojimi znalosťami, využite služby našich STOVA predajcov, ktorí sa vám s radosťou povenujú.

Vzhľadom na to, aká je široká škála stavebného materiálu – staviva, budeme sa jej venovať aj v nasledujúcom blogovom článku.

ZDROJE: Úvod | Emporio (emporio-sk.com), Stavebniny, kompletný stavebný materiál na stavbu domu. (onlinestavba.sk)