EMPORIO Stavebné materiály 2.diel

EMPORIO Stavebné materiály 2.diel
22. júna 2021 Wordbajan Wordpress

Tak ako sme pred týždňom sľúbili, pokračujeme v článku o stavebných materiáloch.

Tmely a silikóny

Na vyplnenie rôznych škár a prasklín na stavbách sa často používajú tmely a silikóny. Tie musia zodpovedať účelu ich použitia, keďže majú vysokú priľnavosť k rôznym podkladom a ich kvalitu nemožno nikdy podceňovať. Zväčša sú balené v plastových a hliníkových kartušiach a vytláčajú sa pomocou aplikačných pištolí. EMPORIO Akrylový tmel, univerzálny silikón či sanitárny silikón?

Tmelenie okenných parapetov, sadrokartónových konštrukcií, deliacich priečok, škár medzi schodišťom a murivom, tesnenie vzduchotechniky, rúr, opravy trhlín v omietke, murive, dreve či betóne, na to všetko môžete použiť akrylový tmel, ktorý je po vyzretí pretierateľný.

Univerzálny silikón
má vysokú priľnavosť ku smaltu, nesavým materiálom a povrchovo upraveným kovom. Je odolný voči plesniam, vode, avšak nie je vhodný na betón, mramor, hliník, medený a pozinkovaný plech, ba ani živičné podklady.

Už názov sanitárny silikón nám naznačuje, že je vhodný na škárovanie sanitárnej keramiky, smaltovaných vaní, spŕch, ale aj kuchynských liniek. Má vysokú priľnavosť bez primeru k nesavým materiálom a je trvale pružný, odolný voči vlhku a vode.

Interiérové farby

Ak hľadáte maliarsky vnútorný náter, ktorý by bol navyše ekologický s mimoriadne dlhou trvanlivosťou a odolnosťou, riediteľný vodou, siahnite po interiérovej farbe EMPORIO. Farba obsahuje vysokokvalitnú zmes akrylátových živíc a svojim zložením prekonáva nátery obsahujúce vápno a hlinku. Je vhodná pre profesionálne nátery všetkých druhov omietok, betónov, interiérov zo sadrokartónu a sanačných náterov. Bráni vzniku plesní.

Montážne peny

K najdôležitejším vlastnostiam patrí priľnavosť k stavebným materiálom, akými sú murivo, kameň, betón, drevo, polystyrén a PVC. Penové hmoty pohlcujú vibrácie. Nesmú podporovať vznik plesní, húb a nesmú mať žiadnu nutričnú hodnotu pre hmyz alebo hlodavce. Na trhu je veľké množstvo penových hmôt a preto by sme si mali vybrať penu pre konkrétnu činnosť. Pred použitím montážnej peny venujte pozornosť podkladu, ktorý musí byť čistý, suchý a bez prachu a mastnoty. Montážnou penou možno izolovať, lepiť a vypĺňať. Jednozložkové polyuretánové peny sú vysoko rozpínavé a ich aplikácia je veľmi jednoduchá, pomocou trubičkových aplikátorov. Penu je možné zakryť omietkou, čo sa často aj vyžaduje.  

 • Montážna penanízkoexpanzná pena – montáž dverových zárubní a okenných rámov, vyplňovanie dutín, stennými priečkami, stropom a podlahou
 • Montážna studniarska pena – montáže a tesnenie betónových studničných skruží, tesnenie rozvodných, revíznych a kontrolných šácht. Vykazuje silnú priľnavosť na betón a ostatné stavebné materiály. Vhodná pre priamy styk s pitnou vodou, rýchlo vytvrdzujúca
 • Montážna pena pištoľová Multikleber – vyvinuté pre lepenie a fixáciu obkladových a konštrukčných stavebných dosiek, obkladových odľahčených panelov a izolačných materiálov z polystyrénu, tvrdých PUR dosiek, ale aj sadrokartónu, cementovláknitých dosiek v systéme suchej výstavby
 • Montážna protipožiarna pena – odolná proti ohňu, vhodná na montáže protipožiarnych podhľadov, elektrických rozvádzačov i na vyplňovanie priechodov elektrického vedenia a potrubia medzi podlahou a murivom.
 • Montážna pena Thermokleber – lepenie ľahkých izolačných materiálov a dekoratívnych prvkov z polystyrénu expandovaného EPS i soklového extrudovaného XPS

Chemické kotvy

EMPORIO má vo svojom portfóliu chemické kotvy so styrénom a bez styrénu, ktoré nám dávajú spoľahlivý spôsob ako zachytiť extrémne zaťaženie v betóne, porobetóne alebo v murive. Je to hlavne bezpečné riešenie pre všetky aplikácie pri náročných podmienkach na stavbe. Používajú sa pre kotvenie oceľových konštrukcií, ťažkých strojov, ale aj dierovaných tehál, kde obyčajné hmoždinky zlyhali.

Hydroizolácie

V sekcii hydroizolácie nájdete tekutú lepenku. Je to dvojzložkový, trvalo pružný, hydroizolačný náter, na báze disperzie a zmesi modifikovaných prísad s cementom, ktorý po vytvrdnutí vytvorí hydroizolačnú membránu. Použitie je na hydroizolácie murovaných, betónových, železobetónových konštrukcií, na potery, omietky, murovacie materiály z pálených tehál. Je vhodná aj pod obklady do kúpeľní. Výhody tekutej lepenky sú:

 • Vysoká priľnavosť, k stavebným materiálom
 • Možnosť aplikovať na vodorovné aj zvislé plochy
 • Vhodná pre novostavby i rekonštrukcie a na podzemné i nadzemné aplikovanie
 • Vysoká vodotesnosť a flexibilita
 • Trvalá pružnosť
 • Odolná voči poveternostným vplyvom aj chlórovej vode
 • Mrazuvzdorná
 • Vhodná pre použitie v interiéri, aj exteriéri
 • Odoláva tlakovej vode

Asfaltové pásy

K tradičným výrobkom pre hydroizoláciu striech už dlhé roky patria asfaltové pásy. Základným zdrojom pre ich výrobu je destilát ropy, ktorý je upravený do výslednej spracovateľnej podoby ako oxidovaný asfalt, ktorý je nanesený na rôzne druhy nosných vložiek. Vyrábajú sa vo viacerých prevedeniach, spĺňajú všetky požiadavky tejto doby na dĺžku životnosti striech a tiež spĺňajú dobrú úlohu parozábrany, tepelnej izolácie a hydroizolácie.

Sklotextilná mriežka

Sklovláknitá armovacia mriežka zložená zo skla a skleného vlákna so špeciálnou povrchovou protialkalickou úpravou je určená na vystužovanie omietkových vrstiev minerálnych a plastových omietok a tiež ako výstuž pri zatepľovaní budov. Vystužuje a spevňuje omietky v interiéroch a exteriéroch. Mriežky sa pri aplikácií zatláčajú hladidlom do vrstvy čerstvého lepidla a po vytvrdnutí sa ešte raz prekryjú vrstvou lepidla.

EPS

EPS – expandovaný polystyrén je materiál, ktorý je priateľský k životnému prostrediu, praktický a spoľahlivý zároveň. Vyrába sa z chemickej látky – styrénu, ktorý získavame z ropy, no aj napriek tomu je 100% recyklovateľný so zvýšenou požiarnou odolnosťou. V súčasnej dobe patrí medzi najrozšírenejšie izolačné materiály pre jeho vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Okrem týchto vlastností má ešte aj vysokú pevnosť v tlaku, ťahu a ohybe, nízku hmotnosť a nasiakavosť. Od spoločnosti EMPORIO máme u nás v STOVE – EPS70F, EPS100 a EPS150.

Ochrana dreva

Pri akejkoľvek stavbe je potrebné myslieť aj na ochranu dreva. Emporio Ochrana dreva PLUS je práve ten najvhodnejší prípravok na takúto ochranu. Je to extra silný kvapalný fungicídny a insekticídny prípravok na dlhodobú preventívnu ochranu dreva proti plesniam, drevokazným hubám a drevokaznému hmyzu. Je odolný voči poveternostným podmienkam, vodou riediteľný a vhodný ako základný, ochranný a napúšťací náter.

Všetky spomenuté stavebné materiály sú synonymom kvality a zaujímavých cien.

EMPORIO znamená v preklade veľký obchodný dom. Práve STOVA je takýto obchodný dom a v našich priestoroch môžete kúpiť spomenutý sortiment produktov EMPORIO. A ak si nie ste úplne istí svojimi znalosťami, využite služby našich STOVA predajcov, ktorí sa vám s radosťou povenujú.

ZDROJE: Úvod | Emporio (emporio-sk.com), Stavebniny, kompletný stavebný materiál na stavbu domu. (onlinestavba.sk)