Farba krytiny – aká je tá najobľúbenejšia

Farba krytiny – aká je tá najobľúbenejšia
20. apríla 2023 Wordbajan Wordpress

Pri pohľade na naše strechy, mnohým ani nepríde na um zamyslieť sa, prečo je na jednom dome hnedá, na inom červená a na ďalšom antracitová krytina.

Čím to je? Myslíte, že je to ovplyvnené dizajnom, alebo si majiteľ farbu krytiny vyberal podľa jej funkčnosti? Má teda farba krytiny vplyv na strechu?

Áno, farba krytiny môže mať vplyv na strechu a jej funkčnosť, pretože môže ovplyvniť tepelnú absorpciu a odrazivosť, čo môže mať vplyv na teplotu vnútri domu a na spotrebu energie potrebnej na klimatizáciu alebo vykurovanie.

Tmavšie farby krytiny majú tendenciu absorbovať viac slnečného žiarenia a môžu sa preto zahriať viac ako svetlé farby. To môže viesť k vyšším teplotám vnútri domu, najmä v lete, čo spôsobí vyššiu spotrebu energie na klimatizáciu. Na druhej strane, svetlejšie farby krytiny majú tendenciu odrážať viac slnečného žiarenia, čím udržiavajú nižšie teploty vnútri domu.

Farba krytiny môže tiež ovplyvniť životnosť strechy. Tmavé farby krytiny môžu vyblednúť a rozkladať sa rýchlejšie ako svetlé farby, pretože absorbujú viac slnečného žiarenia. Preto sa pri výbere farby krytiny odporúča zvážiť aj faktory ako životnosť krytiny, údržba a náklady na dlhodobú prevádzku.

 

Trend na Slovensku

Na Slovensku bol v roku 2020 realizovaný prieskum, v ktorom sa zisťovalo, akú farbu preferujú Slováci na novej streche. Z prieskumu vzišlo, že najpopulárnejšou farbou je čierna a antracitová, v tesnom závese s hnedou krytinou. Podobný prieskum bol realizovaný aj v roku 2022 jeho výsledky ukázali takýto trend.

Čierna a antracitová krytina

Po dvoch rokoch od uvedenia na trh, čierna krytina stále drží svoju popularitu a je považovaná za jeden z najžiadanejších dizajnov posledných rokov. Je to pochopiteľné, pretože dodáva elegantný a moderný vzhľad, ktorý sa dokonale hodí k rôznym typom fasád. Rôzne tipy a inšpirácie, ako ju skombinovať, nájdete na mnohých internetových stránkach, ktoré sa venujú téme strešných krytín.

 

Tehlovo červená krytina

V porovnaní s hlasovaním spred dvoch rokov, kedy druhé miesto obsadila hnedá krytina, v roku 2022 sa teší väčšej obľube tradičná tehlovočervená krytina, ktorá sa používala už v minulosti. Aj napriek tomu, že jej odtieň je už dlhodobo používaný, stále nevyzerá zastaralo a dokáže dodať pekný vzhľad každej streche. Jej výhodou je, že odrazí viac svetla ako tmavé farby, a tým zabraňuje prehriatiu strechy a podkrovia. Okrem toho sa skvele kombinuje s rôznymi typmi fasád, čím dodáva elegantný celkový dojem.

 

 

Hnedá krytina

Hnedá a sivá krytina dosiahli takmer rovnaký počet hlasov v hlasovaní. Hnedá krytina, ako sme už vyššie spomenuli, bola druhou najpopulárnejšou pred dvomi rokmi, no v roku 2022 sa posunula na tretie miesto. Vďaka jej príjemnému a prirodzenému vzhľadu sa skvele kombinuje s prírodnými odtieňmi a drevom, čím dodáva krásny celkový dojem. Navyše, jej farba sa výborne dopĺňa s okolitou vegetáciou, čím vytvára harmóniu s okolitým prostredím.

 

 

Sivá krytina

Aj svetlejšie odtiene tmavej krytiny získali veľkú podporu u fanúšikov a umiestnili sa na štvrtom mieste v poradí najobľúbenejších farieb strešnej krytiny. Tento farebný odtieň je typický pre ľahké krytiny, ako sú napríklad asfaltové šindle alebo plechové krytiny v podobe trapézového plechu či vlnovky.

 

Melírovaná krytina

Strecha v modernom dizajne nemusí byť nutne obmedzená na jednofarebné riešenia. Mnoho ľudí sníva o bývaní v dome s atmosférou stredomoria a k dosiahnutiu tohto efektu môže pomôcť tzv. melírovaná alebo stredomorská krytina. Táto typická farebná úprava dokáže nielen zabezpečiť ochranu domu pred prehrievaním, ale tiež vytvoriť luxusný vzhľad. Melírovaná krytina je na trhu dostupná v svetlých i tmavších farbách.

 

 

Červená krytina

Hoci klasická sýtejšia červená získala v ankete najmenej hlasov zo všetkých uvedených odtieňov, neznamená to, že by nemohla vyniknúť v dizajne strechy. Viacerí výrobcovia strešnej krytiny zahŕňajú vo svojom portfóliu červené odtiene. Na výber je široký sortiment odtieňov červenej, ktorý je k dispozícii u výrobcov kvalitných a odolných keramických a betónových krytín, ľahkých plechových, plastových a asfaltových krytín. Anketa však ukázala, že Slováci uprednostňujú skôr tmavšie a zemitejšie odtiene, ktoré majú svoje miesto v modernom dizajne strechy.

 

Ak máte záujem ísť s najmodernejším trendom a preferujete skôr tmavšie až čierne odtiene, existuje pre vás množstvo možností. V našich predajniach STOVA si tieto možnosti môžete pozrieť a tak urobiť konečné rozhodnutie.

 

ZDROJE: www.krytina.sk