Keď jar klope na dvere

Keď jar klope na dvere
16. marca 2023 Wordbajan Wordpress

Prvé teplé slnečné lúče nás lákajú vonku, vo vzduchu cítiť vôňu jari a aj my by sme sa už mali prebudiť zo zimného spánku.

V marci je čas na plnohodnotné práce v záhrade, ako napríklad kopanie, prerábanie, výsadba a štepenie. Je dôležité nezabúdať na všetky činnosti, ktoré nás v tomto období čakajú, aby ste záhradu udržiavali v dobrom stave.

V mesiaci marec je priestor na starostlivosť o:

  • okrasnú záhradu
  • trávnik
  • ovocnú záhradu
  • zeleninovú záhradu
  • ďalšie dôležité úkony na záhrade

 

Okrasná záhrada

V marci, ak nie je príliš chladno a už sú jarné dni, môžete sa tešiť z krásnych kvetov. Záhradu spestria nielen cibuľnaté a hľuznaté kvety, ale aj okrasné dreviny. Snežienky, krókusy, bledule, kosatce, prvosienky a lomikamene vykukajú z trávy a kvety drieňa a vŕby sa pozerajú z výšky. Pre ich krásu je dôležité postarať o záhony.

Záhony treba vyčistiť od starého lístia, čečiny a machu, odstrániť nežiaducu burinu a prípadné ochranné kryty proti chladu.

Ideálny čas na výsadbu nielen živých plotov, ale aj ruží a iných okrasných drevín je vtedy, keď už pôda nie je premrznutá. Nezabúdajte ani na skôr vysadené stromy, odrezaním suchých alebo chorých konárov. Rovnako už môžete začať strihať okrasné dreviny vrátane živých plotov. Ak chcete pestovať nový živý plot alebo ho rozšíriť, vezmite si minuloročné výhonky a zrežte ich tak, aby každý mal asi 6 očiek. Potom ich namočte na 24 hodín do vody s rozpustenou lyžičkou medu, a tak ich môžete zasadiť do pôdy a zaliať. Marec je totiž vhodný čas na jeho výsadbu.

Po dlhej zime je dôležité čo najskôr oživiť ihličnany, hlavne vtedy, ak ste ich pred zimou zviazali, aby boli chránené pred snehom a následným poškodením ťažkou váhou snehu. Ak sú však predpovede nepriaznivé a hrozí ešte sneh a mráz, s odstránením ochranných krytov a vyviazaním stromov radšej počkajte do konca mesiaca.

 

 

Starostlivosť o trávnik

Prvé kosenie trávnika môžete realizovať už aj v marci, najskôr ho však treba po zime poriadne očistiť od opadaného lístia a konárov. Ideálna výška pre kosenie trávnika v marci je 4-5 cm a v tieni 6 cm.

Ak plánujete zasiať nový trávnik, odporúča sa to urobiť od polovice apríla do konca mája, keď je teplo a stále dostatočne vlhko. Trávnik je možné siať aj na jeseň, ba ak máte automatický zavlažovací systém, môžete trávnik vysadiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia.

Marec je obdobím, kedy trávnik potrebuje po zimnom období poriadne prevzdušniť. Ide o nevyhnutnú údržbu, vďaka ktorej bude mať trávnik dostatok vzduchu na absorbovanie všetkých živín potrebných pre rast a vývoj nových výhonkov. Vertikutáciu je možné vykonať na menšej ploche ručným vertikutačným náradím, na väčšiu plochu použite radšej záhradné vertikutátory.

Po prvom vertikutovaní trávnika je potrebne ho správne prihnojiť vhodnými hnojivami. Ak po hnojení trávnika je sucho, vykonajte dodatočnú zálievku trávnika, aby sa rozptýlené hnojivo rozpustilo. Hnojenie podporuje rast a farbu trávnika, ktorý je tiež odolnejší voči zošliapaniu a lepšie sa bráni chorobám.

Ovocná záhrada

V marci nevynechávajte ani starostlivosť o ovocné stromy. Skontrolujte ich stav, odstráňte zahusťujúce výhonky, vytvarujte korunu stromov do kalichového tvaru, ktorý by sa mal udržiavať počas celého roka.

Ku koncu mesiaca môžete začať vysádzať čerešne a marhule. Pre istotu ich pri prízemných mrazoch prikryte. Ovocné stromy v tom čase chráňte aj insekticídnym postrekom proti roztočom a iným škodcom. Je lepšie to urobiť skôr ako by malo byť neskoro, pretože v teplom počasí sa rýchlo množia a skôr ako sa nazdáte, môžu spôsobiť veľké škody.

Aj malé ovocné plody, ako sú jahody, maliny, ríbezle a egreše je čas obriadiť. Pravidelné okopávanie a dodanie živín pomocou kompostu a hnojiva zaisťuje rast a dobrú úrodu. Dôležité je tiež dostatočné zavlažovanie. Pre maliny je potrebné odstrániť krátke a nedorastené výhonky a ostatné skrátiť na výšku 120-140 cm.

 

 

Zeleninová záhrada

Vysaďte si čo najviac domácej zeleniny, aby ste sa mohli tešiť z jej výnimočnej chuti. Čerstvé reďkovky s výraznou chuťou, chutné papriky alebo sladké paradajky stoja za námahu vysadiť ich. Maximalizujte svoju úrodu lahodnej čerstvej zeleniny výsadbou tam, kde je dostatok pôdnych živín. Paradajky, skorý karfiol a baklažán vysejte na začiatku mesiaca a reďkovky na konci, aby ste si ich mohli vychutnať už v apríli. Semená papriky predpestujte v kvetináčoch až potom ich presaďte do záhrady.

 

Ostatné práce

V tomto mesiaci nezabúdajte ani na svoje jazierko. Dôkladne ho vyčistite od napadaných listov a nánosov špiny, ktoré sa tam nahromadili počas zimy. Marec je mesiacom čistenia a údržby, takže nezabudnite upratať aj skalky a celé okolie. Prejdite celú záhradu a odstráňte všetko, čo tam nemá čo robiť. Ak máte problém s prenášaním vecí, kúpte si praktický záhradný vozík, ktorý nájdete aj v našich STOVA predajniach.

 

 

V mesiaci marec je potrebné dôkladná zálievka záhrady, najmä ak bola zima suchá. Využite sneh, ktorý sa vám nahromadil a rozhoďte po ňom hnojivo alebo kompost, čím sa živiny ľahko dostanú do pôdy. Staré suché vňate trvaliek kompostujte. Na vyšliapaných miestach na trávniku nanovo vysejte trávu. Jar prináša aj čas hniezdenia vtákov, preto nezabudnite na vtáčie búdky. Pripravte si záhradné náradie, ktoré budete potrebovať, skontrolujte, očistite a namažte ho, ak ste tak ešte neurobili v predchádzajúcom mesiaci. Ak zistíte, že máte niektoré náradie nepoužiteľné, naše STOVA predajne a záhradné centrá sú tu pre vás.

 

ZDOROJE: https://www.zahrada.sk/magazine/kalendar-zahradkara-marec-v-zahrade/

https://uzitocna.pravda.sk/dom-a-byt/clanok/421847-priroda-sa-prebudza-co-musite-urobit-v-zahrade-v-marci/