Kto by to nepoznal? Pri novej fasáde, po každom maľovaní a ďalších pracovných aktivitách sa v domácnosti hromadia vedrá.
Upcycling slovo cudzieho pôvodu, ktoré nám však už nie je celkom neznáme. Je to výroba niečoho nového, sviežeho zo starého, použitého, či vyhodeného. Upcyklovaním sa produktu hodnota pridáva, na rozdiel od recyklovania, kde je produkt po recyklácii nižšej kvality a hodnoty.
Dajte vedrám druhú šancu
Využite svoju kreativitu s vedrom, štetcom a ďalšími zostatkami z maľovania. Nenechajte nič vyjsť nazmar a vyskúšajte niečo nové. Klasické výrobky sú vždy dobrým základom, no nebojte sa experimentovať a hľadať nové možnosti využitia už raz použitého materiálu.
Ponúkneme vám pár nápadov na praktické a kreatívne využitie vedier. Inšpirujte sa a začnite aj vy tvorivý proces. Okrem toho, že sa vy a vaše deti zabavíte, zároveň prispejete aj k ochrane životného prostredia.
Je pravdou, že jednoduchým využitím niekoľkých vedier sami prírodu nezachránime, ale našim cieľom je prostredníctvom zábavy upozorniť na dôležitosť redukcie odpadu a jeho opakovaného používania. A začať treba od seba! Napokon zistíte, že to, čo by inak skončilo ako odpad, môže byť znovu krásne a užitočné.
Triediaca vež
Triedenie má vždy zmysel, a môže mať aj eleganciu a jednoduchosť. Tiež môže byť pre vaše deti zábavné. Vynášanie smetí bude v tomto prípade úplne jednoduché a to tým, že z veže si zoberiete jedno vedro a po vynesení ho vrátite späť do veže. Čo na takúto vežu potrebujete? Budú to len dva materiály a pár nástrojov. Základný materiál sú tri väčšie vedrá a k tomu ešte univerzálna farba Balakryl. Z náradia si pripravte vŕtačku a priamočiaru pílu, fix, brúsny papier, štetec. Ak ste si už všetko potrebné pripravili, postupujte podľa tohto postupu:
- na vedrá si nakreslite otvory. Môžu byť všetky rovnaké alebo podobné otvorom v kontajneroch – papier pozdĺžny, sklo okrúhly
- otvory vyrežte a začistite brúsnym papierom
- pred natieraním povrch vedier zdrsnite brúsnym papierom, aby vám farba dobre držala a nezlievala
- vedrá natrite podľa farieb kontajnerov na daný odpad – papier je modrý, sklo zelený a plast žltý
- vedrá umiestnite na seba alebo nechajte samostatne, záleží, čo je vhodnejšie pre váš priestor
Aké jednoduché, však? Podobne si môžete urobiť malú triediacu vežičku z malých vedierok, ktorú budete používať na recykláciu batérií, liekov, hliníka.
Okrúhla taburetka
Tak ako triediaca veža, aj táto taburetka má nízku úroveň zručností, ale vysoký štýl. Dve hodiny kreativity a výsledok mnohých ohúri, ba každému priestoru dodá charakter a štýl. Navyše získate pohodlný kúsok, kde si môžete vyložiť nohy alebo ho dokonca použiť na ďalšie sedenie v prípade väčšej návštevy. Na výrobu tejto taburetky budete potrebovať väčšie vedro a vrchnákom, skrutky, zošívacia pištoľ a sponky, manilské lano, tavnú pištoľ s lepidlo, fixka, molitan, preglejka, látka podľa vlastného výberu, nožnice
Práce na výrobe taburetky začnite nanášaním horúceho lepidla a prilepením lana. Obíďte spodnú časť vedra a postupujte lepením nahor. Keď je základ hotový, urobte vrch vyrezaním preglejky, ktorá bude očalúnená slúžiť na sedenie. Na vyrezanú preglejku nalepte molitan v hrúbke 8cm a pre maximálnu pohodlnosť prekryte ešte vatelínom. Na vrch príde látka podľa vlastného výberu, ktorú zo spodnej časti upevnite zošívacou pištoľou. Takto pripravený vrch môžete lepidlom spojiť so spodnou časťou. Na vrchnú časť môžete použiť aj vrchnák z vedra, ktorý spevnite preglejkou a dokončíte rovnakým spôsobom. V takomto prípade môžete mať taburetku aj s úložným priestorom, kde si viete schovať rôzne drobnosti, ktoré pri relaxe využívate. Či už je to kniha alebo pomôcky pre ručné práce, lebo veď v domácnosti úložného priestoru nie je nikdy dosť.
Vermikompostér
Vyrobte si vermikompostér, geniálne riešenie na kompostovanie bez záhrady. 40 % odpadu v domácnosti tvorí bioodpad. Zaobstarajte si kalifornské dážďovky, ktoré váš odpad premenia na úrodný kompost na izbové kvety a balkónovú zeleninu.
Základným materiálom na výrobu takéhoto vermikompostéra sú tri stredné vedrá. K tomu si ešte nachystajte polymérové lepidlo, nity alebo skrutky, netkanú textíliu, vŕtačku, rezák, nitovačku / skrutkovač a nožnice.
Do dvoch viečok vyrežte otvor cca 7 cm od okraja. Vyrezané veká natrite lepidlom, umiestnite na dná vedier a pripevnite ich nitmi alebo skrutkami. Rovnaký postup zopakujte aj pri druhom vedre. Dná oboch vedier husto prevŕtajte s vrtákom o hrúbke cca 4 mm. Diery v dnách umožnia dážďovkám preliezť do novej časti kompostéru, keď v prvom vedre už všetko zjedia. Viečko tretieho vedra tiež mnohonásobne prederavte. Dierkami tak bude pretekať trochu vody od dážďoviek, ktorú môžete použiť na zálievku. Na vedro, kam prejde bioodpad, ustrihnite netkanú textíliu. Zabránite tak prístupu mušiek. Kompostér si môžete vyrobiť podľa veľkosti vedier, ktoré máte k dispozícií a vyzdobiť si ich podľa vlastnej fantázie.
Kôš na bielizeň
Medzi posledný nápad, ktorý spomenieme je praktický pomocník, kôš na bielizeň, na ktorý nepotrebujete veľa náradia a materiálu. Postačí jedno vedro – akú veľkosť zvolíte záleží len na vás. Odložený sveter a tričko, guma, niť, lepidlo a korálky na kvetinky. K tomu priamočiara píla, šijací stroj, spínací špendlík a nožnice.
Zo svetra odstrihnite „telo“ a rukávy môžete použiť na dozdobenie. Z okraja trička odstrihnite pruh široký cca 14 cm. Jednu stranu ohnite a vytvorte tunel, druhú stranu pruhu našite zvnútra svetra cca 5 cm od vrchného okraja. Do tunela navlečte gumu a stiahnite. Takto si zvolíte veľkosť otvoru v koši. Tým je vršok obalu na kôš hotový. Na spodok svetra našite gumu a to tak, že budete šiť natiahnutú gumu, tá sa potom automaticky stiahne a zafixujete tak dno koša. Z rukávov svetra môžete vytvoriť kvietky a ozdobiť korálikmi. Takto “oblečené” vedro od Primalexu zo STOVY vám môže robiť radosť a byť dobrým praktickým pomocníkom v domácnosti. Neostáva vám teda nič, len sa pustiť do maľovania, aby ste mali dostatok vedier. Tieto ale aj mnohé ďalšie krásne a praktické veci si dokážete s ľahkosťou vytvoriť sami.
ZDROJE: www.primalex.sk/vymalovano