Mravce v interiéri – nevítaní hostia

Mravce v interiéri – nevítaní hostia
17. augusta 2021 Wordbajan Wordpress

Iste sa každý z nás stretol s tým, že mravce môžu byť aj v dome či byte, nielen v lese. Či už ste o tom len počuli, alebo máte vlastnú skúsenosť, je to nepríjemná záležitosť.

V domácnostiach ich nájdeme predovšetkým tam, kde cítia nejakú potravu, ideálne cukor. Je náročné sa ich zbaviť, avšak nie nemožné. V boji proti ním sú väčšinou prvou voľbou príroda a „babské rady“. Pokiaľ toto nepomôže, tak siahneme po prípravkoch z drogérie a ako posledné riešenie volíme zásah odborníkov. Preto sme pre vás pripravili pár rád, ako na mravce zaútočiť.

Triky z domácnosti

  • Soľ – ako prvé riešenie môžete vyskúšať najjednoduchší trik s pomôckou, ktorú nájdete v každej kuchyni. Soľ nasypte všade tam, odkiaľ vidíte prichádzať mravce. Rovnako tak im môžete prerušiť ich cestičky tým, že nasypete soľ na malé kôpky v pravidelných intervaloch.
  • Káva – v tekutom stave ňou potierajte miesta výskytu, no ideálnejšie je sypať im kávovú usadeninu na cestičky, ako aj do všetkých škár. Pokiaľ k vám mravce lezú cez okno, môžete nasypať kávovú usadeninu na parapet.
  • Citrónová šťava a kôra – je v domácnosti pomocníkom na mnoho problémov. Citrónovou šťavou naplňte rozprašovač a postriekajte ním miesta odkiaľ mravce vychádzajú. Citrónovou vodou môžete utierať kuchynskú linku a okenné parapety, čím predídete tomu, aby vznikli nové „mravčie cestičky“. Okrem toho môžete použiť aj nastrúhanú citrónovú kôru, ktorú umiestnite na okná, do rohov domov, či v blízkosti dvier.
  • Bylinky – hlavne tie aromatické, mravce nemajú radi. Kľudne ich môžete pestovať v kvetináčoch na oknách. Usušené ich majte v miestnosti, alebo tiež ich môžete nasypať na ich cestičky. Ideálnym prostriedkom sú aj aromatické oleje. Najlepšie sú výrazne vône ako levanduľa, eukalyptus, majoránka či mäta.
  • Mydlová voda – účinne eliminuje mravcov a dokonca prekryje aj stopu, ktorú prieskumníci nechávajú svojim nasledovníkom a tak sa stane, že mravce si k vám už cestu nenájdu. Kľudne ňou postriekajte cestičky, ale aj mravce samotné. Takúto vodu si pripravíte nielen s pomocou mydla, ale aj práškom na pranie alebo prostriedkom na umývanie riadu.
  • Ocot – ďalší, doma ľahko dostupný prostriedok. Neriedeným octom potierajte všetky cestičky a štrbinky odkiaľ mravce vyliezajú. Riedený ocot môžete používať aj namiesto čistiacich prostriedkov. Aj v obchode si viete zakúpiť prípravok na báze octu, ktorý síce nebude tak účinný ako čistý ocot, ale poslúži. Jedinou nevýhodou je jeho aróma.
  • Aromatické korenie – o niečo príjemnejšie vône pre človeka, nie však pre mravce poskytujú rôzne druhy aromatického korenia, pretože mravce takéto vône neznášajú. Patrí k nim palivá paprika, kajenské korenie, majoránka alebo škorica.

Chemické prípravky

Dosť bolo babských rád, poďme si pozrieť aj iné prípravky, tie z predajní. Ak nezaberú rady, ktoré sme poskytli vyššie, siahnite po chemických prípravkoch. Aj keď mravce nie sú nejak zvlášť nebezpečné, môžu potraviny kontaminovať. Do ľudských obydlí sa tiahnu hlavne kvôli ľahko dostupnej potrave najčastejšie cez okná, preto je vhodné zabezpečiť si sieťky proti hmyzu. Z prípravkov, ktoré sú bežne dostupné v predajniach, sú najlepšie práve tieto:

  • Loxiran S – rýchlo účinkujúci prípravok vo forme prášku na odstránenie mravcov na cestách, spevnených alebo vydláždených plochách. Používa sa buď ako posyp alebo ako postrek.
  • RAID nástraha pre mravce – insekticídna nástraha a odpudzovač hmyzu. Pôsobí 24 hodín denne po dobu niekoľkých týždňov. Do dvoch týždňov dokáže vyhubiť celú kolóniu mravcov.
  • Strend Pro Biotoll – insekticídny prášok na mravce, ktorý môžete aplikovať na miesta, kde sa mravce zhromaždili. Prášok funguje ako návnada.
  • FytoFarm Chemstop ecofix – nevysychavý transparentný lep viskóznej povahy. Používa sa na prípravu feromónových, vizuálnych, bariérových a pásových lapačov hmyzu.
  • Vandal sprej – vám pomôže zbaviť sa mravcov faraónov a iného lezúceho hmyzu v podstate okamžite a jeho účinok je dlhodobý. Pôsobí niekoľko týždňov a dokonca chráni pred opätovným napadnutím.
  • Biolit Plus sprej – vysoko účinný a trvanlivý. Jeho účinnosť je v prípade, že povrch nie je opratý, utretý či vystavený priamemu slnečnému žiareniu až 8 týždňov. Vďaka trubičke je vhodný aj pre aplikáciu na ťažko prístupné miesta.

Odborný zásah

Ak napriek všetkému nášmu úsiliu a zakúpeným prostriedkom stále prehrávame boj s mravcami, je potrebné obrátiť sa na odbornú firmu, ktorá mravce zlikviduje profesionálnymi prostriedkami. O túto pomoc často musia požiadať aj majitelia veľkých budov, školy, škôlky, keďže  sa tam pohybuje väčšie množstvo ľudí a nie je čas na „babské triky“. Profesionáli sú schopní presne identifikovať o aký druh mravcov sa jedná a podľa toho zvoliť vhodnú likvidačnú metódu. Konkrétne mravce faraónske majú veľmi dômyselné spoločenstvo, ktoré je nutné rozbiť úplne do základu. Nevýhodou zásahu profesionálov je, že takýto zásah je plný chémie a objekt je veľmi zamorený.

Rada na záver

Skôr ako problém vznikne, je lepšie mu predchádzať. Zásady ako predchádzať tomu, aby sa mravce do príbytku vôbec nedostali sú jednoduché. Utesnené okná a dvere, pravidelné upratovanie a poriadok v kuchyni. Dôležité je aj vhodné skladovanie potravín, ideálne v uzatvárateľných dózach. Naučte sa pravidelne utierať povrchy octovou vodou a do okien si vysaďte bylinky. A práve tie, ako aj prostriedky proti rôznym škodcom zakúpite u nás v STOVE v oddelení – záhrada.

ZDROJE: 14 způsobů, jak se zbavit mravenců v domácnosti i na zahradě (dewolf.cz)