Ako vysadiť trvalky?

Ako vysadiť trvalky?
9. augusta 2021 Wordbajan Wordpress

Trvalkový záhon je veľmi vďačný. Nepotrebuje extrémne náročnú starostlivosť a odvďačí sa krásne kvitnúcimi kvetmi od skorej jari do neskorej jesene.

Pokiaľ vysádzame trvalky teraz, stihnú sa dobre zakoreniť v ešte teplej pôde, do začiatku zimy. Trvalky sú rastlinky, ktoré nevytvárajú nadzemnú drevitú časť, ale majú rastlinnú časť, ktorá v jeseni odumiera až k pôde, korene prezimujú a v jari sa rast obnoví.

Až do konca októbra je vhodný čas na presádzanie, delenie, rozsádzanie trvaliek. Taktiež odstránenie, prípadne presadenie starších, vekom unavených rastliniek. Ak tieto presadíme na iné miesto, dáme im znova šancu ukázať svoju krásu.

Postupnosť krokov pri výsadbe

V prvom rade si musíme záhon očistiť od buriny, pričom je dôležité dbať na odstránenie koreňov, hlavne invazívnej buriny. Pripravíme si jamu na každú rastlinku. Tá by mala byť o niečo väčšia ako kvetináč, v ktorej je rastlina aktuálne zasadená. Ak je rastlinka dostatočne silná, môžeme trs rozdeliť na niekoľko častí. V takomto prípade je potrebné dbať na to, aby každá rozdelená časť mala dostatok silných koreňov.

Do vykopanej jamy vložíme rastlinu, do rovnakej hĺbky v akej rástla. Ak ju nie je dostatočne vidieť, označíme si ju štítkom, aby sme predišli tomu, že pri opätovnom odstraňovaní buriny ju odstránime tiež. V trvalkovom záhone sa vhodne vynímajú aj cibuľoviny. Tie často kvitnú práve v jari a neskôr, keď odkvitajú začnú sa pekne rozrastať trvalky, ktoré pokryjú pôdu, aj odumierajúce listy cibuľovín.

Koreňový bal kvalitne obsypeme zeminou a popritláčame, aby nevznikla vzduchová bublina, čo by spôsobilo, že by mohli korene začať odumierať. Po výsadbe dostatočne zavlažíme a po závlahe dosypeme pôdu, pretože tá zálievkou klesne. Pred výsadbou si ešte zistíte, ako veľmi sa trvalky rozrastú, aby záhon nepôsobil veľmi prehustene, alebo poloprázdne.

okolí trvaliek navrstvíme kompost, ktorý napomôže zadržiavať vlahu v okolí koreňov a zamedzí rastu buriny. Občas skontrolujeme, či sú v poriadku a či ich nevyhrabali nejaké zvieratá. Počas prvých rokoch po výsadbe ich počas extrémnych teplôt dostatočne zalievame.

Rozmnožovanie trvaliek

Trvalky je možné rozmnožovať viacerými spôsobmi. A to:

  • rozmnožovanie výsevom
  • delením trvaliek
  • rezaním trvaliek
  • množenie listovými odrezkami
  • množenie koreňovými odrezkami

Rozdelenie trvaliek

Pred výsadbou je vhodné zistiť si, aké stanovište si konkrétne trvalky vyžadujú, aby sme predišli tomu, že sa im na danom stanovišti nebude dariť a uhynú nám.

Delenie je podľa stanovišťa

  • slnko
  • polotieň / normál
  • tieň / vlhko

Trvalky môžeme delíme aj podľa toho či sú

  • ozdobné kvetom
  • ozdobné listom

Ošetrovanie trvaliek

Napriek tomu, že sme sa v úvode zmienili, že trvalkový záhon je nenáročný, neznamená to, že by sa nebolo treba o tieto kvetiny starať, len si vyžadujú menšiu starostlivosť ako napríklad letničky. Predovšetkým, nie je nutné ich každoročne vysádzať, keďže niektoré druhy trvaliek vytvárajú hustý porast. Práce spojené s ošetrovaním nie sú každý rok rovnaké. V prvom roku, keď sú trvalky mladé, musíme im venovať väčšiu pozornosť, skoro takú aká je potrebná aj pri iných druhoch kvetín. Musíme ich častejšie polievať, avšak nesmie byť premokrená, ale mali by sme ju udržiavať rovnomerne vlhkú. Ak sa vám pôda príliš vysušuje a nemáte možnosť zabezpečiť dostatočnú závlahu, tak siahnite po zavlažovačoch. Občas za suchého a teplého počasia prekyprite pôdu, prípadne ju očistite od buriny, aby sa mohli trvalky pekne rozrásť. Keď sú však trvalky rozrastené, práce ubúda, čo neznamená, že nepotrebujú žiadnu údržbu. Minimálne je potrebné prihnojovanie. Nie však paušálne, pretože nároky jednotlivých druhov kvetín sú rozdielne.

Choroby a škodcovia

Každý druh trvaliek má určitý nárok na prostredie. Choroby trvaliek môžu byť parazitného, ale aj neparazitného charakteru a ďalej poškodenie rastlín živočíšnymi škodcami. Parazitné choroby sú vyvolané vírusmi, baktériami a hubami, neparazitné vznikajú ako dôsledok na nevhodné prostredie. Napadnutie rastlín vírusmi sa prejavuje zväčša zmenami vyfarbenia listov, pri napadnutí baktériami je to skôr vädnutie a pri hubovitých ochoreniach sú to rôzne typy škvrnitosti, plesňovým povlakom alebo náhlym uvädnutím rastlín. Na rôzne druhy chorôb a proti škodcom máme v našej predajni STOVA v oddelení záhrada vhodné prípravky. O vhodnosti ich použitia vás poinformujú naši predajcovia.