Čo všetko je treba vedieť pri montáži sadrokartónu?

Čo všetko je treba vedieť pri montáži sadrokartónu?
28. júla 2021 Wordbajan Wordpress

Na slovenský trh, ale aj do našej STOVA predajne dodáva sadrokartónové systémy špičkovej kvality už niekoľko rokov spoločnosť Rigips. Pomocou týchto systémov viete veľmi jednoduchým spôsobom vytvoriť interiér podľa vašich predstáv, ktorý je hodný 21.storočia. Priečky postavíte bez tehál, malty, dokonca rýchlejšie a čistejšie.

Oproti murovaným stenám, je aj montáž elektroinštalácie, vody a odpadov jednoduchšia, pretože nie je nutné vysekávať do stien drážky, ale dutinu priečky môžeme využiť na vloženie týchto rozvodov.

Po dokončení priečky môžete takmer okamžite prevádzať konečné povrchové úpravy v podobe maľovania alebo obkladania. Zo sadrokartónu okrem priečky postavíte aj suchú podlahu, podhľady, vybudujete obytné podkrovie alebo prerobíte kúpeľňu. Kvôli zlepšeniu akustických vlastností je možné priečky vyhotoviť s dvojitým opláštením. Priblížime vám postup na montáž sadrokartónovej priečky.

Príprava materiálu

Pred začiatkom prác si pripravte potrebný materiál:

  • Sadrokartónové dosky – dosky so sadrovým jadrom, oblepené kartónovým plášťom.
  • Špeciálne dosky – sadrovláknité dosky s pridanými celulózovými vláknami so zvýšenou pevnosťou, protipožiarnou odolnosťou, odolnosťou proti vlhkosti a ochranou pred röntgenovým žiarením
  • Dosky do vlhkých priestorov – s trvalým výskytom vlhkosti, zamedzujú vzniku plesní
  • Konštrukčné profily – vyrábané z oceľového pozinkovaného plechu, ktorý prešiel procesom rigidizácie – stuženia
  • Omietky a stierky – sadrové – vytvárajú príjemnú klímu, regulujú vlhkosť, sú antistatické, odpudzujú prach, sú vhodné pre alergikov a nezaťažujú životné prostredie
  • Tmely – majú významný vplyv na pevnosť spojov a celkovú kvalitu povrchu
  • Príslušenstvo – súčasťou sú hlavne skrutky, kotviaca technika, tesnenia a pásky, aplikačné príslušenstvo a iné

Kroky pre montáž sadrokartónovej priečky

Na podlahe si vymeriame polohu priečky. Následne si vyznačíme obrysovú čiaru na podlahu a obrysové línie priečky na stenách a strope. Keďže vytyčujeme úroveň konštrukcie, je dôležité myslieť na hrúbku opláštenia. Obvodové a zvislé profily si zabezpečíme samolepiacim napájacím tesnením. R-UW profily si pripevníme na podlahu a strop plastovými hmoždinkami. Rozteč medzi hmoždinkami by mala byť max. 800mm, v rohoch priečky maximálne 200mm. R-CW profily pripevňujeme na stenu rovnako plastovými hmoždinkami s roztečou maximálne 800mm. Stĺpiky – R-CW profily, nasúvame do R-UW profilov na šírku dosiek, ktoré budem na opláštenie používať.

Následne prevedieme opláštenie prvej strany priečky. Sadrokartónové dosky pripevňujeme iba k zvislým profilom na stojato samoreznými 25mm dlhými skrutkami. Pri opláštení používame celé dosky. Nie je vhodné používať viac menších dosiek v tesnej blízkosti a je nutné zabezpečiť, aby sa špáry vzájomne vystriedali a aby tak nedochádzalo k vytváraniu krížových špár. V prípade realizácie podlahy je vhodné ponechať špáry cca 10mm, ktorú následne vyplníme špárovacím tmelom. Po opláštení prvej strany vložíme inštalačné vedenie a následne vkladáme tepelnú izoláciu z minerálnych vlákien a to buď vo forme rolí Isover PIANO, alebo v podobe dosák Isover TOPSIL. Potom už môžeme urobiť opláštenie z druhej strany, a to tak, že proti špáre z druhej strany leží na opačnej strane priečky plná plochá stena.

Posledným krokom montáže priečky je tmelenie, ktoré sa prevádza v troch krokoch. Pokiaľ použijete kvalitný tmel, vyhnete sa zbrusovaniu a budete mať oveľa pevnejšie spoje s vyššou kvalitou. Tmelenie odporúčame realizovať pri teplotách nad 5°C.

Chyby pri montáži

Už pri prvom kroku, ktorou je montáž obvodovej konštrukcie často dochádza k pochybeniu. Aby nedochádzalo k prenosu hluku je potrebné profily podlepiť penovým napájacím tesnením. Na tento krok sa často zabúda, keďže ho nie je vidieť.

Stojky sa väčšinou nespájajú s obvodovými profilmi. Pri spojení týchto profilov, zamedzíme možnosti pohybu a dilatácii konštrukcie. Výnimka je priestor okolo otvoru v sadrokartónovej priečke, napríklad okolo dverí. Toto miesto je potrebné zaistiť. Spája sa to perforačnými kliešťami. Chyba pri vkladaní izolácie a to tým, že izolácia by mala byť vložená celoplošne, bez medzier. Dosky opláštenia by nemali byť montované na doraz k obvodovej konštrukcii. Po obvode by mala vzniknúť medzera 5 – 10mm, ktoré následne tmelíme.

Prácu so sadrokartónom zvládne aj šikovný domáci majster. Ak si však na to netrúfate, nemusíte sa obávať, na trhu je veľké množstvo firiem, ktoré túto službu ponúkajú.

Aj my Vám v našej STOVA predajni radi pomôžeme pri nákupe aj rozpočte sadrokartónu a potrebného príslušenstva, ktorý budete potrebovať pri stavbe či prerábke vášho obydlia.

ZDROJE: www.rigips.cz/jak-na-to/jak-na-montaz-sadrokartonove-pricky