Na čo sa spýtať pred kúpou vchodových dverí

Na čo sa spýtať pred kúpou vchodových dverí
7. júla 2022 Wordbajan Wordpress

Dvere sú jednou z prvých vecí, ktorú vidíte keď sa vrátite z práce domov a pohľad na ne je ten, ktorý privíta vašich hostí skôr ako vy. Vstupné dvere musia byť dostatočne pevné, aby odolali vetru, dažďu, páliacemu slnku a prípadným votrelcom, no zároveň musia byť dostatočne pekné, aby urobili dobrý prvý dojem. Vchodové dvere majú nespočetne množstvo možností a preto sa zameriame na faktory, ktoré vás privedú k dokonalým dverám pre váš dom.

Vlastností vchodových dverí

Medzi hlavné vlastnosti radíme štyri a tie sú:

 • trvanlivosť
 • bezpečnosť
 • energetická účinnosť
 • štýl

Trvanlivosť – Vchodové, terasové, garážové, či iné typy dvier by mali byť schopné odolávať dažďu, vetru, teplu, špine a snehu po mnoho rokov. Pred kúpou nových vchodových dverí je dôležité porovnať si výhody rôznych druhov materiálov dverí, akými sú drevo, plast a hliník. Vstupné dvere je možné prispôsobiť tak, aby pripomínali rôzne druhy dreva, a boli ich na podhľad nerozpoznateľnou napodobeninou. Možno zvážite investíciu do vchodových dverí, ktoré sú odolné voči vode, s membránou po obvode, ktorá je navrhnutá tak, aby zabránila vnikaniu vody a vzduchu. To pomôže ochrániť váš domov pred negatívnymi poškodeniami vodou. Ak hľadáte tie najlepšie vchodové dvere dostupné na trhu, vyberte si materiály, ktoré odolajú meniacim sa klimatickým podmienkam.

Bezpečnosť – Vaše vchodové dvere by mali byť schopné odolať silnému nárazu proti živlom alebo votrelcom. Zvážte uzamykací mechanizmus a zamerajte sa na taký, ktorý poskytuje väčšiu bezpečnosť, lepšie zatváranie a tesnenie dverí. Nezabúdajte ani na kvalitnú inštaláciu rámov. Tie pomôže zlepšiť životnosť a efektivitu vašich vchodových dverí.

Energetická účinnosť – Dvere vám môžu zlepšiť komfort vo vnútornom priestore správnym odizolovaním a dobrým tesnením.

Krása – Aktuálne ponuka vchodových dverí je široká. V ponuke sú tradičné aj moderné v niekoľkých štýloch a povrchových úpravách. Pri výbere farebného prevedenia dverí dbajte na to, aby vydržali aj neustále pôsobenie živlov.

Ďalšie dôležité otázky

Aký štýl dverí chcem

Či už máte záujem o tradičné dvere z masívu, dvere s klenutým vrchom alebo so svetlíkom, určite si nájdete niečo podľa svojho vkusu. Štýly dverí sa líšia takmer rovnako ako architektonické štýly domov.

Ktorý materiál je najlepší

Drevo, plast a hliník sú v súčasnosti tri najobľúbenejšie materiály a každý z nich má isté výhody, ale aj nevýhody. Výber materiálu môže ovplyvniť váš rozpočet, ale aj to, či vchodové dvere budú pod strieškou alebo nie.

Drevené dvere – rokmi preverenou klasikou, ktorá sa hodí do každého domu a úplne ovplyvní jeho vzhľad. Drevené dvere majú svoje čaro, avšak vyžadujú pravidelnú a dôslednú údržbu na ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi. Ak váš vchod nie je zakrytý, riskujete deformácie alebo poškodenie drevených dverí vplyvom počasia. Výhody takýchto dverí sú:

 • tvrdosť materiálu
 • odolnosť
 • pocit príjemného teplého materiálu
 • estetický prírodný materiál
 • disponuje množstvom farebných variácií a rôznych odtieňov,
 • dobré zvukovo aj tepelno-izolačné vlastnosti

Plastové dvereponúkajú širokú paletu štýlov, možností povrchových úprav aj voľbu rôznych doplnkov. Ľahko sa prispôsobia vášmu domu. Sú cenovo dostupné, odolné, majú jednoduchú údržbu a ponúkajú dobré tepelno-izolačné vlastnosti.

Prednosti plastových dverí sú:

 • Priaznivá cena
 • Ľahká údržba
 • Široká ponuka štýlov
 • Vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti

Hliníkové dvere – sú čoraz častejšie vyhľadávaným a obľúbeným produktom aj vďaka ich výborným izolačným vlastnostiam, prepracovanému vzhľadu, kvalitného materiálu a dokonalého spracovania.

Výhody hliníkových dverí sú:

 • Dlhá životnosť
 • Vysoká pevnosť
 • Odolnosť a stabilita
 • Vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti
 • Nadčasový dizajn
 • Ľahká údržba
 • Zaujímavá obstarávacia cena

 

Mali by sa otvárať vonku, alebo dovnútra

Tradične sa väčšina vchodových dverí otvára dovnútra, avšak obľuba von otváracích dverí je na vzostupe. Dvere, ktoré sa otvárajú von, sa nedajú vyraziť. Avšak natíska sa otázka bezpečnosti, ktorá prichádza s odhalenými pántmi, pretože takéto dvere sa javia ako dobrá voľba pre zlodejov. No pokročilá technológia a konštrukcia pántov v posledných rokoch takmer znemožnili votrelcom odstrániť alebo poškodiť pánty na dverách preto túto negatívnu myšlienku môžete zavrhnúť a bez obáv si takéto dvere zadovážiť.

Ako si vyberiem najlepší zámok vchodových dverí

Napriek tomu, že dvere sú vstupný bod, mali by byť prístupné iba vám, vašim rodinným príslušníkom a vašim hosťom. Preto sa pri výbere zamerajte aj na bezpečnostné prvky, aby ste sa vo svojom dome cítili pohodlne a bezpečne.

Zámok je absolútne nevyhnutná vec pre zaistenie bezpečnosti vášho domova. Dnes je už väčšina bytových vonkajších dverí vybavená súpravami zámkov s bezpečnostnou triedou 2. Zámok triedy 1 je pre komerčné budovy a zámky triedy 3 sú jednoduché zámky s rukoväťou, ktoré nie sú vhodné pre vonkajšie dvere. Pri výbere štýlu zvážte cenu, bezpečnostné preferencie a celkový vzhľad, keďže aj súpravy zámkov a kľučiek sa dodávajú v rôznych štýloch. Uistite sa, že zámok je správne namontovaný.

Vzťahuje sa na dvere záruka

Inštalácia dverí môže byť celkom nákladný proces a záruka vám môže pomôcť ušetriť nemalé peniaze za nepredvídané komplikácie. To, akú záruku dverí budete mať, záleží od typu dverí, ako aj od dodávateľa. Dĺžky záruk sa medzi výrobcami totiž líšia, preto si túto informáciu overte ešte pred kúpou.

Čo môžete očakávať pri inštalácii dverí

Dvere sa dodávajú s takmer všetkým potrebným na dokončenie inštalácie. Inštalácia prebieha v priebehu jedného dňa a v prípade rekonštrukcie sa nemusíte obávať, že by ste museli nechať svoj dom cez noc otvorený. Pred objednaním dverí sa vykonáva dôkladné meranie. Nesprávne rozmery môžu narušiť celý proces inštalácie. Aj keďže žiaden otvor nie je vždy úplne presný a inštalatéri budú pravdepodobne musieť použiť podložky, nepodliehajte panike, všetky škáry a nerovnosti budú zaizolované a zakryté lištou.

Po inštalácií môžete zistiť, že dvere nesedia celkom dobre. Nie je to nič nezvyčajné do času, kým si dvere takpovediac „sadnú“. Niektoré druhy materiálov sa môžu aj vplyvom počasia sťahovať, či ohýbať. Pokiaľ to neovplyvní fungovanie dverí a vašu schopnosť ich bezpečne zamknúť, nie je potrebné sa týchto zmien obávať. Ak sa však vaše dvere stanú nefunkčnými a nemôžete ich zamknúť, zavolajte si odborníkov na správne nastavenie dverí. Malá úprava môže byť všetko, čo vlastne potrebujete.

Aj keď sú dvere len jedným malým detailom na celom dome, sú dosť dôležitým prvkom, ktorú ovplyvní celkový vzhľad, energetickú účinnosť a bezpečnosť domu.

Pri kúpe pamätajte na

 • štýl vášho domova
 • množstvo údržby, ktorú chcete dverám venovať
 • bezpečnosť
 • rozpočet

Naši predajcovia v STOVE sú profesionáli, ktorí sú dobre oboznámení s mnohými možnosťami štýlov, ktoré máte k dispozícii, takže sa nebojte požiadať ich o radu.

 

ZDROJE: www.bestpickreports.com/blog/post/buying-a-new-front-door-what-to-ask-before-you-buy, www.nextdoorandwindow.com/top-4-features-of-a-quality-door

FOTO: www.freepik.com