Nehádž štetec do žita! Príroda sa ti odvďačí

Nehádž štetec do žita! Príroda sa ti odvďačí
4. marca 2017 Wordbajan Wordpress

Mať vymaľovanú izbu vo farbách, po ktorých vždy naše zreničky túžili a zároveň konečne pochovať „historickú“ vápenku, je naozaj super. Málokedy sa nám ale podarí využiť všetku farbu tak, aby vedro ostalo vylízané ako tanier. V eufórii je nám samozrejme jedno, kde zvyšková farba či použité štetce skončia a tak putujú rovno do koša. Prečo skončiť s týmto zlozvykom?

Farby na stene „IN“, v tráve „OUT“

Emóciu, náladu, psychiku. To všetko dokážu farby ovplyvniť. Preto nie je nič dôležitejšie, ako sa zhodnúť s charakterom a povahou farieb. No a ak na konci dňa vaše zmysly zhodnotia, že ste „trafili do čierneho“, máte vymaľované. Avšak pozor! Vymaľované a dokončené sú dva rozdielne pojmy. Orosená odmena chutí najlepšie vtedy, keď je všetko tam, kde má. Nielen farba na stene, ale aj správne recyklovaná.

Tónovanie farieb a omietok si vyžaduje vždy profesionálny prístup. U nás v Stova Baumarket tónujeme všetky materiály výhradne originálnymi pigmentami a receptúrami príslušných značiek na originálnych tónovacích zariadeniach. Ako? Čítaj TU!

Matka zem šminky nemusí

Ochrana životného prostredia znamená starostlivosť o rastliny, živočíchy, vzduch, vodu i pôdu. Je to celosvetový problém, no každý môže začať už doma. Životné prostredie podmieňuje existenciu organizmov na Zemi, vrátane človeka. V rukách každého jednotlivca je sila pozitívne ovplyvňovať kvalitu životného prostredia, ale aj deštrukčná sila, teda zničiť všetko pekné okolo seba. Vyznať sa v spleti bezpečnostných a ekologických predpisov je oriešok, s ktorým mnohokrát pomôže len sedliacky rozum. Jedným z nich je aj zlé zaobchádzanie so zostatkovou farbou, ktorá v drvivých prípadoch končí v tom nesprávnom koši!

Čo s farbou?

Nespotrebované tekuté zvyšky nevylievame do kanalizácie, vodných tokov alebo do prírody a neodstraňujeme spolu s komunálnym odpadom. Podľa predpisov o nakladaní s odpadom sú zvyšky farby zaradené medzi odpad s klasifikačným číslom 08 01 12 alebo 20 01 28 a môžu sa odovzdať v uzatvorenom obale registrovaným zberateľom odpadu, resp. do zberných centier pre takýto druh odpadu alebo prostredníctvom organizovaného odvozu nebezpečného odpadu zo strany komunálnych služieb. Odpadné očistené obaly (15 01 02) sa zbierajú oddelene a odovzdávajú na recykláciu miestnemu zberateľovi odpadu alebo do zberných centier. (zdroj: montana.sk)

Zvyšky farby, a aj voda, musia byť po umývaní spracované vo vhodnej čistiarni odpadových vôd. Odpad nesmie byť vypustený do kanalizácie neupravený, ak to nie je úplne v súlade s požiadavkami príslušných orgánov. Ak teda maľujete na chalupe alebo inde, kde nie je kanalizácia ústiaca do príslušnej čistiarne, v žiadnom prípade nevylievajte zvyšky do potoka alebo na lúku. Farba nesmie kontaminovať pôdu alebo uniknúť do vodných tokov. Neostáva vám iné, len ich odovzdať ako nebezpečný odpad alebo odviesť do mesta. (zdroj: primalex.sk)

Čisté vedro, čisté svedomie

Primalex alias „eko radca“ ďalej odporúča, keď sa vám zvýši farba, aby ste sa skúsili opýtať susedy, či náhodou nepotrebuje niečo pretrieť. Z takýchto nevyužitých farieb sa okrem toho potešia v miestnej škôlke, kde ich vždy vedia prakticky použiť. Ale čo s vedierkom? Nie je zlé umožniť jeho recykláciu odovzdaním do kontajnera na plast. Vedro však musí byť zbavené všetkých zbytkov farieb, to ktoré je zaschnuté možno v obmedzenom množstve uložiť do kontajnera na komunálny odpad. (zdroj: primalex.sk)

Ale nie je vedierka škoda? Veď je to praktický krásavec. Stačí ho včas umyť, pokiaľ zaschne farba, a vedierko ešte geniálne poslúži. V tomto Primalex opäť nemá konkurenciu. Presvedč sa SEM!

Zabudnite na jednorazové štetce!

Štetce a valčeky špinavé od farieb, ktoré sa riedia vodou, nevyžadujú žiadne špeciálne zaobchádzanie. Nezabudnite, že vodou riediteľná farba ide krásne dole, ale len kým nezaschne, potom už drží ako čert. K umývaniu zvyškov syntetických farieb je nutné riedidlo, ktoré je už ale tiež nebezpečným odpadom. Každá kvapka musí byť teda odovzdaná do zberne nebezpečného odpadu. (zdroj: primalex.sk)

Ale čo ak sme uprostred maľovania? V tomto prípade nie je potrebné štetce starostlivo čistiť. Jednoducho zabaľte ich hlavy do potravinárskej fólie alebo ich bezpečne vložte do nepriedušného plastového vrecka. Zalepte ich okolo rukoväte pomocou lepiacej pásky a uložte pokojne aj na dva dni. (zdroj: dulux.cz)

V Stove sa s farbami medze nekladú

Stena v spálni za romantickým obrazom alebo v obývačke za televíziou by nemala byť iba stenou s farbou. Skúste sa s ňou poriadne vyhrať a vyjadriť tak predovšetkým samého seba. Len stenou s vašou obľúbenou farbou si po náročnom dni zabezpečíte dobitie energie a zlepšenie nálady.

Ak si so správnym výberom nebudete vedieť rady, Rastislav Mikolaj, Stovácky vedúci oddelenia farieb a lakov vám poradí, ako sa dá štruktúrovanou farbou alebo dvojfarebným náterom najlepšie zútulniť interiér. Okrem toho vám namieša obľúbené tiene farieb na vnútorné i vonkajšie použitie, pričom ich zladí s dekoračnými nálepkami. Pamätajte ale, keď už sebe spríjemnite pohľad na farebný interiér, skúste aspoň trochu myslieť na našu matičku Zem a nezmaľujte ju k nepoznaniu.