Odkvapový systém – aký je ten najvhodnejší pre Vás?

Odkvapový systém – aký je ten najvhodnejší pre Vás?
11. októbra 2021 Andrea Macekova

Nenápadnou, ale veľmi dôležitou súčasťou každého domu je odkvapový systém. Od neho sa očakáva, že bude plniť svoju funkciu, ale aj vydrží dlhé roky.

V súčasnosti je na trhu oveľa viac možností ako kedysi. Vyrábajú sa letované, tmelené, i stavebnicové odkvapové systémy, ktoré nielenže ľahko zložíte, ale v prípade potreby aj opravíte, alebo na zimu dáte dole. Rovnako široká je aj ponuka farieb a tvarov. Na trhu sú aj rôzne zábrany proti preliatiu žľabov, zachytávače lístia, klapky na odvádzanie vody do sudov, ale aj výhrevné káble, vďaka ktorým v zime žľaby nezamŕzajú.

Odkvapy rozdeľujeme podľa umiestnenia na:

  • Nástrešné žľaby – sú umiestnené v rovine strechy
  • Podstrešné žľaby – sú zavesené na hákoch pod hranou strechy
  • Medzistrešné žľaby – sú umiestnené medzi dvoma strešnými rovinami

Najbezpečnejším z uvedených sú žľaby podstrešné, ktoré, ak by boli zahltené snehom či ľadom, tak jednoducho pretečú, kým ostatné dva by sa upchali a mohlo by dôjsť k zatečeniu strechy.

Vzhľad odkvapového systému

Vzhľad je dôležitý, ale je potrebné si uvedomiť, či chceme odkvap bezúdržbový, alebo si vyberieme materiál, o ktorý je potrebné starať sa. Odkvapové systémy vieme zladiť so strechou, fasádou alebo aj oknami či už tón v tóne, prípadne si zvolíme kontrast. Medené odkvapové systémy sa často kombinujú s pálenými škridlami.

Rozdelenie podľa materiálu

  • Meď – neobmedzená životnosť a takmer bezúdržbový materiál. Najčastejšie sa používa na historické budovy. Meď sa neznáša s inými kovmi a voda pretekajúca medeným odkvapom nie je vhodná na polievanie záhradky, pretože bude kontaminovaná medenkou. Medené odkvapy časom získavajú hnedú a neskôr zelenú patinu. Je to najdrahší zo spomenutých materiálov.
  • Titanzinok – v porovnaní s meďou je cenovo dostupnejší, veľmi obľúbený, trvanlivý a časom nezvetráva tak veľmi ako meď, iba stráca pôvodný lesk. Povrchovo sa nijak neupravuje, je esteticky neutrálny.
  • Pozink – bežný materiál, veľmi lacný avšak musí sa udržiavať nátermi. Prípadne je možné zakúpiť pozink s povrchovou úpravou, ktorá dodá požadované vlastnosti a odolnosť. Spoje žľabov sú riešené nacvakávacími spojkami, aby sa nepoškodila povrchová úprava.
  • Hliník – dlhá životnosť, záruka až 40 rokov. Pozor pri manipulácií, aby nedošlo k poškodeniu, keďže materiál je mäkký. Niektorí dodávatelia používajú väčšiu hrúbku materiálu. Je možné dodať ho bez povrchovej úpravy, ale prioritne sa dodáva s povrchovou úpravou v širokej farebnej škále.
  • Plast – býva odolný voči poveternostným podmienkam a UV žiareniu, nepodlieha korózií a je pružný. Odkvapy sú ľahké a pred zimou ich môžete jednoducho zložiť a v jari nanovo namontovať. Záruka sa pohybuje od 4 do 25 rokov.

Doplnky odkvapového systému

Počas roka sa v odkvapových žľaboch často nahromadí veľa nečistôt a v jeseni doň napadá lístie. Preto dnes na trhu nájdete okrem bežných prvkov odkvapového systému, ako sú žľaby, kolená, háky aj ďalšie prvky ako napríklad rôzne lapače nečistôt, odbočky do sudov pre odvod vody, zberače dažďovej vody a iné. Zima znamená pre odkvapy zväčšené množstvo zrážok, preto nesmieme pred zimou zabúdať na údržbu odkvapových systémov. V prípade, že by boli žľaby zanesené, voda by sa v nich držala, zamrzla, čo by mohlo spôsobiť poškodenie odkvapov. Aby voda v odkvapoch nezamŕzala, môžete zvážiť aj vyhrievanie odkvapu, ktoré riadi termostat s časovačom.

Zhrnutie na záver

Hľadajte správny pomer medzi cenou a kvalitou. Niekedy počiatočná nízka cena si vyžiada dodatočne ďalšie investície. Bezúdržbovosť kvalitných odkvapov vám dá priestor venovať sa záľubám a rodine. Dlhá životnosť a záruka. Chráňte životné prostredie a svoju záhradu. Dbajte na ekologickú nezávadnosť.

Odkvapový systém spolu so strechou prispieva k celkovému dojmu z vášho domu, preto by mal pôsobiť ako celok. Majte na pamäti, že odkvapový systém netvoria iba samotné odkvapy, ale aj doplnky, preto hľadajte kompletné systémové riešenie.

Vyberte si značku, vďaka ktorej získate dostatok informácií, poradenstvo, návrh technického riešenia až po odporúčanie na montáž pokiaľ si neviete rady.

S týmto všetkým vám vieme pomôcť aj v našej predajni STOVA. U nás nájdete odborne vyškolený personál s ochotou poradiť.

 

ZDROJE: www.e.coleman.cz/jak-si-vybrat-okapy-cz, www.stavinvest.cz/specialista-radi/jaky-vybrat-okapovy-system/

FOTO: www.freepik.com